Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Borek Stary - OP06A8
Urokliwe miejsce w okolicach Rzeszowa
Właściciel: msz
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 287 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 24-08-2007
Data utworzenia: 24-08-2007
Data opublikowania: 24-08-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 08-10-2018
43x znaleziona
1x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 5 obserwatorów
24 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Historia tego miejsca sięga przełomu XIII i XIV w., gdy ziemie te jeszcze były we władaniu Rusi. Wówczas to - według przekazów - pojawiła się tam Matka Boża przy źródełku, na zboczu wzgórza. Odtąd zaczyna się kult Maryi, a źródełko uchodzi za cudowne, zaś miejsce to staje się sławne i przyciąga zewsząd ludzi. Ponoć była w tym miejscu Królowa Jadwiga.

Dalsze dzieje są bardzo burzliwe. Po zajęciu Rusi (1341) Kazimierz W. oddał rzeszowszczyznę Janowi Pakosławic (który później przyjął nazwisko Rzeszowski), by zaprowadził polską administrację i jako zaporę przeciw wdzierającemu się prawosławiu tworzył parafie rzymsko katolickie. Jednak one nie dawały sobie rady z obsługą bardzo uczęszczanego miejsca kultu (przybywały olbrzymie tłumy ludzi) i ostatecznie pieczę przejęli  OO Dominikanie, którzy wybudowali najpierw drewniany klasztor, hospicjum, a później w XVII w. kościół, który stoi do dziś. Wewnątrz sporo zabytków. W czasach niewoli austriackiej zaborca niszczył sanktuarium jako ostoję niezależności i polskości i stopniowo prowadził do jego kasacji. Nawet zakonnicy musieli je opuścić (1823-1836), a zabytkowy obecnie kościół uległ częściowemu zniszczeniu. Sytuację ratowała miejscowa ludność.

Zainteresowanych historią tego miejsca odsyłam np. TUTAJ. I zachęcam do odbycia wycieczki. Można dojechać samochodem pod sam klasztor. 

Skrzynka malutka, 0.4 l, wewnątrz kilka drobiazgów i logbook. Miejsce ukrycia skrzynki jest tradycyjne i całkowicie oczywiste.


2009.06.02 Skrzynka po renowacji. Nowy logbook i kilka drobiazgów. Niestety lepszego miejsca na ukrycie nie udało się znaleźć, proszę szukaczy o ostrożność z uwagi na możliwość dekonspiracji skrzynki. Miejsce dość chętnie odwiedzane, zwłaszcza w dni wolne od pracy.
Obrazki/zdjęcia
Ściana frontowa kościoła
Klasztor i przewiązka do kościoła
Miejsce ukrycia