Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Gliwicki Dworzec / GFS - OP4289
W 1906 jeden z najwiekszych w Prusach
Owner: GFS
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 221 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 20-10-2011
Date created: 20-10-2011
Date published: 20-10-2011
Last modification: 15-03-2018
243x Found
8x Not found
8 notes
watchers 9 watchers
125 visitors
164 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

GFS zaprasza do miejsca, gdzie nie wiadomo dlaczego jeszcze nie założono skrzynki w Gliwicach.

 

uc?export=download&id=1osbWhuqLv16pxc4o3Ud4eLWhnNkWCl3S

 

Kolej w Gliwicach

W 1844 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej i dworca, którego otwarcie nastąpiło w październiku 1845 roku. W 1846 roku linia biegła od Wrocławia przez Brzeg, Opole, Kędzierzyn, Gliwice, Katowice do Mysłowic (196 km). Otwarcia dokonał król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W 1847 roku połączono ją z linią Szczakowa-Kraków, a w roku 1849 z linią warszawsko-wiedeńską.

Budynek dworca

Biały niski budynek starego dworca z 1844 r. nie mógł sprostać wymaganiom XX wiecznego przemysłowego miasta, dlatego przystąpiono do budowy nowego gmachu dworca. Prace rozpoczęto w 1904 roku. Nowy dworzec oddano do użytku 16 marca 1906 roku. Był to wówczas jeden z największych dworców w Prusach.

Nowy budynek został wzniesiony na początku ulicy Wilhelmstrase (obecnie Zwycięstwa). Centralne miejsce stanowiła hala główna o wysokości 11 metrów i powierzchni 370 m2. W niej znajdowały się przechowalnie bagażowe oraz kasy biletowe dla klasy 1-3 oraz poczekalnie dla pasażerów. Kasy z poczekalniami dla pasażerów klasy 4 były umiejscowione w lewym skrzydle dworca. W zachodniej części znajdowały się budynek poczty oraz spedycji towarów.

Gliwicki dworzec zaprojektowano pod względem celowości i prostoty, łączył funkcjonalizm lat 20-tych z tradycyjną architekturą niemiecką. Ozdoby ograniczono do minimum i wykorzystano naturalne materiały budowlane. W hali głównej posadzkę wyłożono brązowym klinkierem i ozdobiono matową szarą ceramiką do wysokości 2,7 m.

Dla maksymalnej wygody pasażerów podniesiono torowiska o 3,5 metra, wskutek czego trzeba tylko wchodzić do góry na perony, jest to rozwiązanie odmienne od typowych przejść podziemnych, gdzie trzeba dwukrotnie pokonywać schody.

Dzisiaj

Obecnie to jeden z największych i najważniejszych dworców kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Dworzec w Gliwicach jest jedną z czterech, obok Katowic, Raciborza i Bielska-Białej, stacji początkowych i końcowych dla pociągów łączących Górny Śląsk z resztą kraju. Odjeżdżają stąd pociągi do wszystkich największych miast Polski. Jest to też stacja początkowa i końcowa dla pociągów osobowych ruchu regionalnego do Katowic, Zawiercia, Częstochowy, Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich, Bytomia. Kiedyś istniały także połączenia do Lublińca, Rybnika

PKP planuje remont dworca i jego otoczenia, ale kto wie kiedy do tego dojdzie i jak nowy dworzec będzie wyglądał. Chyba jeszcze ostatnia okazja, kto nie wiidział, może zobaczyć go w starej formie.

 

O stacji kolejowej poczytasz tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Gliwice_%28stacja_kolejowa%29

 

Kesz

Szukaj magnetyka na kordach.

Skrzynka po reaktywacji, poprzednia zabrana wraz z całym słupem ogłoszeniowym.

W skrzynce logbook i ołówek.

Polecam skrzynkę PKP od BUMAG, dzięki której zwiedzisz także perony dworca.

Życzymy udanych "łowów"  GFS: Grzegorz, Michał, Joanna.

Pictures
Z daleka
Widok na dworzec