Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Susz- Sanktuarium - OP3825
Sanktuarium św. Antoniego w Suszu
Właściciel: azalisz555
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 108 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 11-06-2011
Data utworzenia: 14-06-2011
Data opublikowania: 14-06-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 22-02-2016
51x znaleziona
4x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 2 obserwatorów
63 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
od frontu

Sanktuarium Św. Antoniego
w Suszu


widok spod skarpy
widok znad jeziora

z lotu ptaka
      Historia kościoła farnego sięga 1330-1350 roku. Spełniał on rolę bastionu wzmacniającego linię obwarowań miejskich. Górował sylwetką nad miastem. Wybudowano go z funduszy kapituły pomezańskiej i prepozytów kapituły kwidzyńskiej. Początkowo nosił tytuł Św. Rozalii i kiedy należał do katolików słynął z odpustów św. Rozalii.
      Kościół został konsekrowany w roku 1350 przez Biskupa Arnolda. Usytuowana asymetrycznie wieża wskazuje, że wzorem dla tego kościoła była katedra kwidzyńska. Kościół ulegał przebudowie, szczególnie strona północna i zachodnia, a wnętrze kościoła straciło zupełnie swój pierwotny wygląd. Najstarszym śladem polichromii gotyckiej jest fresk przedstawiający św. Weronikę z chustą i klęczącego fundatora.
       Susz był zamieszkiwany przez Niemców i przez Polaków. Po reformacji 1525r. na terenie Susza powstała wspólnota ewangelicka. W 1543r. liczyła już 415 wyznawców. Od 1576 r. ustanowiono osobnego kaznodzieję dla ludności katolickiej, a na kościół polski przeznaczono kaplicę cmentarną. W kościele farnym od 1723 r. proboszcz w każdą niedzielę wygłaszał polskie kazania.
       W drugiej połowie XIX w. rozpoczęto intensywną germanizację powiatu suskiego. W roku 1846 zmarł ostatni pomocnik pastora odprawiający polskie nabożeństwa a kościół przejęli ewangelicy. W roku 1905 na potrzeby katolików wybudowano neogotycki kościół pw. św. Rozalii. W tym czasie w Suszu istniały dwa kościoły - ewangelicki i katolicki pw. św. Rozalii.
       Ewangelicy opuścili tereny Susza po drugiej wojnie światowej (1945 r.), a kościół został przekazany parafii rzymskokatolickiej św. Rozalii w Suszu. Jako patrona otrzymał on św. Antoniego z Padwy. Do 1993 r. kościół ten był kościołem pomocniczym w parafii. Odbywały się tu dwie msze święte w niedzielę i w każdy wtorek msza z nowenną do św. Antoniego.
       Od 1967 r. proboszczem i dziekanem w Suszu jest ks. Zbigniew Nowak. 30.06.1993 r. Biskup elbląski ksiądz Andrzej Śliwiński ustanowił nową parafię przy kościele św. Antoniego w Suszu- utworzono drugą parafię, a ks. Zbigniew Nowak został mianowany proboszczem nowej parafii.
       13.06.1996 ksiądz biskup Józef Wysocki podarował relikwie św. Antoniego, a w 1998 dekretem księdza bpa Śliwińskiego kościół został podniesiony do godności fary.
       13.06.2001 kościół ten został ustanowiony Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego.

Więcej informacji znajdziecie tutaj


Kesz to mała fiolka ukryta w ogrodzeniu na terenie przynależącym do sanktuarium, gdzie zasiany został Dąb Papieski z żołędzi poświęconych przez Św. Jana Pawła II. Jest to magnetyk, proszę o nocne bobrowanie, gdyż sporo ludzi się kręci za dnia. Proszę również o odłożenie dokładnie na miejsce i sprawdzenie, czy nie wyleci, gdyż magnesik nie łapie wszędzie jednakowo. Zabierzcie ze sobą pisadło.

wejście i dąb kamień

free counters

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
jeżeli musisz...