Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Susz- Sanktuarium - OP3825
Sanktuarium św. Antoniego w Suszu
Owner: azalisz555
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 108 m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:05 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 11-06-2011
Date created: 14-06-2011
Date published: 14-06-2011
Last modification: 22-02-2016
51x Found
4x Not found
7 notes
watchers 2 watchers
64 visitors
38 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
od frontu

Sanktuarium Św. Antoniego
w Suszu


widok spod skarpy
widok znad jeziora

z lotu ptaka
      Historia kościoła farnego sięga 1330-1350 roku. Spełniał on rolę bastionu wzmacniającego linię obwarowań miejskich. Górował sylwetką nad miastem. Wybudowano go z funduszy kapituły pomezańskiej i prepozytów kapituły kwidzyńskiej. Początkowo nosił tytuł Św. Rozalii i kiedy należał do katolików słynął z odpustów św. Rozalii.
      Kościół został konsekrowany w roku 1350 przez Biskupa Arnolda. Usytuowana asymetrycznie wieża wskazuje, że wzorem dla tego kościoła była katedra kwidzyńska. Kościół ulegał przebudowie, szczególnie strona północna i zachodnia, a wnętrze kościoła straciło zupełnie swój pierwotny wygląd. Najstarszym śladem polichromii gotyckiej jest fresk przedstawiający św. Weronikę z chustą i klęczącego fundatora.
       Susz był zamieszkiwany przez Niemców i przez Polaków. Po reformacji 1525r. na terenie Susza powstała wspólnota ewangelicka. W 1543r. liczyła już 415 wyznawców. Od 1576 r. ustanowiono osobnego kaznodzieję dla ludności katolickiej, a na kościół polski przeznaczono kaplicę cmentarną. W kościele farnym od 1723 r. proboszcz w każdą niedzielę wygłaszał polskie kazania.
       W drugiej połowie XIX w. rozpoczęto intensywną germanizację powiatu suskiego. W roku 1846 zmarł ostatni pomocnik pastora odprawiający polskie nabożeństwa a kościół przejęli ewangelicy. W roku 1905 na potrzeby katolików wybudowano neogotycki kościół pw. św. Rozalii. W tym czasie w Suszu istniały dwa kościoły - ewangelicki i katolicki pw. św. Rozalii.
       Ewangelicy opuścili tereny Susza po drugiej wojnie światowej (1945 r.), a kościół został przekazany parafii rzymskokatolickiej św. Rozalii w Suszu. Jako patrona otrzymał on św. Antoniego z Padwy. Do 1993 r. kościół ten był kościołem pomocniczym w parafii. Odbywały się tu dwie msze święte w niedzielę i w każdy wtorek msza z nowenną do św. Antoniego.
       Od 1967 r. proboszczem i dziekanem w Suszu jest ks. Zbigniew Nowak. 30.06.1993 r. Biskup elbląski ksiądz Andrzej Śliwiński ustanowił nową parafię przy kościele św. Antoniego w Suszu- utworzono drugą parafię, a ks. Zbigniew Nowak został mianowany proboszczem nowej parafii.
       13.06.1996 ksiądz biskup Józef Wysocki podarował relikwie św. Antoniego, a w 1998 dekretem księdza bpa Śliwińskiego kościół został podniesiony do godności fary.
       13.06.2001 kościół ten został ustanowiony Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego.

Więcej informacji znajdziecie tutaj


Kesz to mała fiolka ukryta w ogrodzeniu na terenie przynależącym do sanktuarium, gdzie zasiany został Dąb Papieski z żołędzi poświęconych przez Św. Jana Pawła II. Jest to magnetyk, proszę o nocne bobrowanie, gdyż sporo ludzi się kręci za dnia. Proszę również o odłożenie dokładnie na miejsce i sprawdzenie, czy nie wyleci, gdyż magnesik nie łapie wszędzie jednakowo. Zabierzcie ze sobą pisadło.

wejście i dąb kamień

free counters

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
jeżeli musisz...
Log entries: Found 51x Not found 4x Note 7x All entries Show deletions