Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wierzby Mazowieckie - OP2FCF
Osadnictwo olęderskie pod Żyrardowem
Eigenaar: meteor2017
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 103 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 18-12-2010
Gemaakt op: 04-12-2010
Gepubliceerd op: 18-12-2010
Laatste verandering: 22-11-2016
35x Gevonden
0x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
51 x Bekeken
24 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Brym, lec
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL

Osadnictwo olęderskie na Mazowszu:

Z osadnictwem holenderskim mamy na Mazowszu do czynienia od XVII wieku. Pierwsi osadnicy przybywali tutaj głównie z Fryzji i Flandrii uciekając przed prześladowaniami religijnymi i spustoszeniami wojennymi, i przez miejscową ludność nazywani byli Olędrami, mimo że później coraz więcej było osadników niemieckich a nie holenderskich. Miejscowi feudałowie chętnie ich osadzali na terenach podmokłych, zalewowych, gdyż Olędrzy doskonale sobie radzili na tych "nieużytkach", stąd też najwięcej osad olęderskich powstało w dolinie Wisły i w jej okolicach. Ponadto osadnicy reprezentowali nowoczesną i bardziej wydajną gospodarkę rolną, co przynosiło większe dochody właścicielom ziemskim, a sami Olędrzy byli zwykle zamożniejsi od polskich chłopów.

Pierwszym udokumentowanym osiedleniem Olędrów na Mazowszu, jest przybycie osadników w 1628 roku na Kępę Kosku (obecnie Saska Kepa). Nas natomiast najbardziej interesować będzie kolejne wydarzenie, czyli umowa zawarta na 60 lat z Hieronimem Radziejowskim, a uznana przez Króla Władysława IV w 1645, kiedy to Holendrzy dostali zgodę na osiedlenie się we wsiach Baranów, Jaktorów, Kaski, Szczawinek. Osadnikom przyznano 6 lat wolnizny, oraz 100 włók nieużytków i lasów pod uprawę. I to tu właśnie,  pod Baranowem i Jaktorowem ukryłem skrzynkę.

Osadnicy przybyli na tereny leśne (obrzeże puszczy zachodniomazowieckich) i podmokłe (idąc z Żyrardowa do skrzynki muszę przebyć podmokłe łąki i przeskoczyć trzy rowy).  Wsie które tu powstały mają do dziś układ rozproszony, charakterystyczny dla wsi postających w miejscu karczowanych puszczy, natomiast nie zachowały się niestety zabytki architektury takie jak domy, zbory czy cmentarze tak jak we wsiach nad Wisłą. Bo mimo że Holendrzy są wspominani tutaj jeszcze w spisie z 1773 roku, to później prawdopodobnie się stąd przenieśli, albo zostali całkowicie zasymilowani, albo i jedno i drugie. Jednak śladem po nich są choćby tak typowe dla Mazowsza wierzby rosochate, które właśnie Olędrzy jako pierwsi tu sadzili, a na mapach do dziś znajdziecie wieś Holendry Baranowskie.

Linki:

- Osadnictwo holenderskie na Mazowszu
- Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego na Mazowszu

 

Skrzynka:

Współrzędne zaprowadzą was gdzieś na pogranicze wsi Grądy (nazwa świadcząca że były tu kiedyś lasy niezmierzone) i wsi Holendry Baranowskie Praga. Jeszcze na mapie z 1985 roku w tym miejscu jest gospodarstwo, teraz pozostała po nim jedynie piwniczka. Obok kilka starych, przepróchniałych wierzb rosochatych, rosnących nad stawem który gromadził nadmiar wody, w pobliżu rowu biegnącego polami. Dziś niemal wszystkie z pięciu wierzb się złamały i przewróciły, ale jeszcze dwa lata przed założeniem skrzynki były całe. Gdy tu się zatrzymacie na chwilę, łatwo wyobrazicie że ten staw i rów kopał, że te wierzby sadził jakiś osadnik olęderski, albo jego potomkowie, albo chociażby polscy sąsiedzi wzorujący się na przybyszach.

Podpowiedź niekodowana:

Skrzynkę znajdziesz w jednej z dwóch nadal stojących wierzb, zamaskowana płatem kory i innymi kawałkami drewna.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Piwniczka
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Piwniczka
Mapa Kwatermistrzostwa z 1843 roku
Mapa z 1985 roku
Ocalałe wierzby (w tej z lewej)