Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy

 Wpisy do logu Operacja Łódzka - Witkowice    {{found}} 9x {{not_found}} 1x {{log_note}} 6x Photo 2x Galeria  

482612 2011-12-12 04:30 SYSTEM (user activity0) - Skrzynka została zarchiwizowana

Automatyczna archiwizacja - 9 miesięcy w stanie "Tymczasowo niedostępna"

93453 2009-06-15 00:00 krzychuw1 (user activity37) - Nieznaleziona

Multicache znaleziony, ale podczas szukania docelowej skrzynki zostaliśmy  przegonieni (tzn. ja i Mariano) przez leśnika:/tam jest teren obsadzony młodymi drzewkami i tam "nie powinno nas być":/

7351 2007-08-26 00:00 Magnoom (user activity85) - Komentarz

Ponownie odwiedziłem to miejsce. W sumie to odwiedziliśmy połączonymi siłami ekipy Magnoom'a (Magnoom, Justyna) i Grinch'a (Grinch, Szalik, Justyna). Tym razem miejsca ukrycia wydawały się banalnie proste. Ostatnio sprawę skomplikowała nam zmiana typu skrzynki z tradycyjnej na multicache, a my nie posiadaliśmy aktualnych opisów.

Przy tej skrzynce umówiliśmy się na spotkanie z Melą, Zyrem i Basem oraz ich rodzinami. Braliśmy też udział w organizacji zapowiedzianej przed chwilą tutaj nowości.

7335 2007-08-26 00:00 rekomendacja Bas (user activity580) - Znaleziona

Spotkalismy sie tutaj w wiekszym gronie (ale to temat na forum). Mela, ZYR z rodzina i ja z rodzina poszlismy do skrzynki. Nie napotkalismy trudnosci - skrzynki byly w miejscach do tego wrecz przeznaczonych. Cmentarze sa zawsze miejscem zadumy... ilosc pochowanych w zbiorowych mogilach tez poraza... Dziekujemy za bardzo ladnie opracowana skrzynke  :-)

Michal, Asia, Piotrek, Gosia i Tomek 

7328 2007-08-26 00:00 Mela (user activity761) - Znaleziona

 Dziecko podniosło głaz i znaleźliśmy  :)

 My też dziś zrobiliśmy operację łódzką, i w podziękowaniu za wasze skrzynie przygotowaliśmy wam coś extra :D

 

7323 2007-08-26 00:00 rekomendacja zyr (user activity3077) - Znaleziona

Znaleziona.

Silny skład ponownie zadanie wykonał (Mela, Bas i Zyr, w sumie ludzi 9 i pies)

Klasa. Tak powinny wyglądać skrzynki - to jest sedno tej zabawy. I za to rekomendacja.

4321 2007-06-18 00:00 belleme (user activity272) - Znaleziona

Po szybkim zwycięstwie w Wiączyniu błyskawicznie przegrupowaliśmy siły i forsownym marszem dotarliśmy w okolice Witkowic. Nie obyło się bez strat: oficer sztabowy w wyniku karygodnego niedbalstwa stracił wszystkie mapy okolicy i do dyspozycji pozostał mu jedynie kompas i słabe światło gwiazd z konstelacji Gie-PSa. Oddział poruszał się więc niemal po omacku. Nie jest więc dziwne, że na miejsce koncentracji przy krzyżu na starym wojskowym cmentarzu musiał przedzierać się  przez dzikie ostępy i zarośla, dziesiątkowany bezlitosnym ostrzałem całej dywizji generała Komarowa.

Na starym cmentarzu odebraliśmy nowe rozkazy od dowództwa. Sztabowcy mieli wątpliwości co do ostatniej cyfry nowej pozycji podanej w rozkazie: 4? 9? a może 8? Nie było czasu na dyskusje: batalion za batalionem ruszyliśmy zająć nowe pozycje. Oczywiście znowu przez dzikie ostępy i zarośla, pod coraz wścieklejszym ostrzałem dywizji gen. Komarowa.

W nowym miejscu miało na nas czekać zaopatrzenie: zakopana w ziemi skrzynia z amunicją i prowiantem. Wojsko bez rozkazu zaczęło ryć ziemię, wgryzać się w darń, kłuć bagnetami kępy trawy. Zastępy gen. Komarowa utoczyły z nas hektolitry krwi, zanim skrzynia ta została wreszcie znaleziona. Mimo tego - wobec przeważających sił wroga - nie udało nam się tej pozycji zbyt długo utrzymać. Zagrzebaliśmy więc skrzynię tam, gdzie ją znaleźliśmy i wycofaliśmy się na z góry upatrzone pozycje.

Z kronikarskiego obowiązku dodam jeszcze, że wojsko zabrało ze skrzyni świeczkę oraz geolutynkę Szarżujący mumin, a dołożona została magiczna dłoń Kaszpirowskiego (druga taka dłoń znajduje się w skrzynce w Wiączyniu - są one magiczne tylko w parze!) oraz pudełko kredek dla młodych geocacherów. 

4579 2007-06-07 00:00 Grinch (user activity159) - Znaleziona

Kolega Magnoom juz wszystko napisał.
Ja więc tylko (w czystego pazerstwa) uzupełniam wpis do logu - nabijam tm samym kolejne "punkty" na konto zespołu Grinch & Szalik.
Wyborywa ekipa Magnomo'owo Grinch'owa znowu dała czadu :)

4141 2007-06-07 00:00 Magnoom (user activity85) - Znaleziona

Wykorzystując wolny dzień od pracy i wspaniałą pogodę postanowiłem wybrać się na wykopki szlakiem Operacji Łódzkiej. Tym razem nie byłem sam, a towarzyszyli mi Wytrzeszcz i Rafi. Muszę przyznać, że po dość szybkim odnalezieniu skrzynki w Gałkowskiej Górce tutaj mieliśmy trochę problemów. Ogólnie wszystko szło nie tak i ciągle pod górkę.

Najpierw dotarliśmy do jednego z cmentarzy i pomnika, zaraz przy drodze dojazdowej, ale tu nie było tablicy z wymaganą informacją. Potem przez krzaki i pokrzywy udaliśmy się do miejsca opisanego współrzędnymi. Większość z nas w krótkich spodenkach;)Tutaj ślady wcześniejszych poszukiwań i dosłownie dwa centymetry pod ziemią charakterystycznie ułożone patyki. Uśmiechy na naszych twarzach jednak szybko zniknęły, gdy mimo gałęzi i dołka na ponad 30cm nie mogliśmy odnaleźć skrzynki. Znowu studiujemy opis, wpisy do logów, rozglądamy się po okolicy. Zdesperowani przeszukujemy wszystkie możliwe miejsca w jakich sami byśmy coś schowali. I nagle przez przypadek znajdujemy mały pojemnik. Więc to jednak multicache! OK, więc co dalej?

Mamy kolejne współrzędne. Super dość blisko, damy radę po tych pokrzywach. Albo nam się wydawało, albo informacja w pierwszym etapie wspomina o ukryciu skarbu pod kamieniem. Co zdecydowanie utrudniło nam poszukiwania. Po nieznacznym oddaleniu się od miejsca ukrycia pierwszej informacji dostrzegamy pomiędzy drzewami kolejny pomnik. Jak mogliśmy go ominąć, taka szeroka droga wprost do niego? Jest i wymagana informacja. Teraz już trochę spokojniejsi udajemy się do drugiego etapu. A tu na miejscu poszukujemy skarbu pod wszystkimi napotkanymi kamieniami. Na tej polance spędziliśmy ponad godzinę, uśredniając pozycję, szukając kamieni, kopiąc dołki. A może, źle przepisaliśmy współrzędne? Może ta 9 to 4? Sprawdzamy i znowu nic.

W momencie, gdy już mieliśmy się poddać z pomocą nadciąga Grinch z Szalikiem. Spotkanie dwóch ekip przy skrzynce. Wspólnymi siłami damy radę. Nabieramy ponownie sił i wiary na odnalezienie skarbu. Zapominamy o tym co nam się wydawało do tej pory. Najważniejsze to wyjść z pudełka i odblokować schematy w jakich się zamknęliśmy. Mamy współrzędne... i co dalej... Przecież to takie banalne, skrzynka jest tutaj! Odnaleziona około 14:30. Ufff nawet nie tak głęboko w ziemi.
Zabraliśmy znaczek "dzielny pacjent" zostawiając coś od każdej z ekip.

Dziękuję za skrzynkę w tym miejscu... pewnie bym tutaj nigdy nie trafił.

Obrazki do tego wpisu:
Gdzie to jest?
Gdzie to jest?

2417 2007-05-05 00:00 sp7lsm (user activity39) - Znaleziona

Skrzynka znaleziona ok. godz. 14:20 w dniu 5 maja 2007 r. przez ekipę w stałym składzie: Jacek i Agatka z Piotrusiem i Adasiem. Zapomnieliśmy aparatu fotograficznego, więc tym razem fotek moich bliźniaków przy skrzynce nie będzie. Zapomnieliśmy też saperki ale na szczęście nie z domu tylko z bagażnika. Wróciłem się...

Podsumowując: było łatwo. Ruszyliśmy więc do następnej skrzynki.

Dziękujemy!

 

2263 2007-05-01 00:00 Dziku (user activity271) - Komentarz

Skrzynka zgodnie z zapowiedzią przerobiona na multicache.

Ponownie gotowa do szukania. 

2096 2007-04-24 00:00 Dziku (user activity271) - Komentarz

Skrzynka czasowo niedostepna.

W czasie gdy ją zakładaliśmy - lokalizacja wydała nam się ciekawa i bezproblemowa.  Ostatnie wydarzenia na cmentarzu w niedalekiej Poćwiardówce uświadomiły mi, że jest inaczej. Skarb zostanie przeniesiony sporo dalej, a skrzynka w najbliższym wolnym dla mnie czasie przerobiona na multicache. Podane koordynaty wskazywać będą minicache z podanymi koordynatami właściwego skarbu.

Pozdrawiam. Dziku 

2039 2007-04-21 00:00 Maacek (user activity350) - Znaleziona

Niewinny Skrzynka znaleziona - komentarz późniejPokazuj� j�zyk Ksenia i Maacek

2020 2007-04-19 00:00 Dziku (user activity271) - Komentarz

Cóż - wcześniej Darkmoor narzekał, że skrzynki za łatwe...<br /> <br /> Cache jest płytko pod ziemią. Saperka jest pomocna, ale bez niej bardzo zdeterminowany geocacher też da radę wykopać... Poza terenem cmentarza. Jakieś 30 cm poza nim - licząc od centralnej części punktu, którego odnalezienie sugeruje Darkmoor.<br /> To wszystko jest w sumie w opisie - trzeba tylko się wczytać...<br /> <br /> PS<br /> Darkmoor pisał, że ubił glebę. Mam nadzieję, że cały czas wystarczy saperka, bo nosić kilof - trochę kłopot.

2018 2007-04-19 00:00 darkmoory (user activity869) - Znaleziona

Skrzynka została odnaleziona dziś o godzinie 22:10. Miejsce ukrycia skrzynki nosiło wyraźne ślady poszukiwań, po logu mniemam nieudanych.<br /> Poszukiwania zaczęliśmy zgodnie z &quot;moimi własnymi radami&quot; pod trójnogiem, niestety nieskutecznie. Następnie przedziabaliśmy kłujką z patyka całą okolicę- dalej nic wszędzie ziemia twarda albo dołki puste. Następnie poszerzyliśmy zakres poszukiwań do pobliskich rowów okalających cmentarz- bez rezultatu. <br /> By uniknąć nocnego kopania odkrywek zadzwoniłem do Dzika i mając już pewność gdzie kopać użyłem saperki. Nawet przy jej użyciu nie było łatwo- ziemia strasznie ubita a kijki mocno trzymały się gruntu. Umorusani wyciągnęliśmy skrzynkę spod 10 cm warstwy ziemi. Jak już się wie gdzie skrzynka jest to okazuje się że była łatwa.<br /> Nic nie dodajemy nic nie zabieramy.<br /> Ania i Mat<br />
Obrazki do tego wpisu:
Uczciliśmy pamięć poległych
Uczciliśmy pamięć poległych

2009 2007-04-19 00:00 Dziku (user activity271) - Komentarz

Przeoczyłeś kontekst historyczny.

Wspomniana przez Ciebie tablica z napisem w języku niemieckim jest współczesna poległym żołnierzom i pochodzi z czasu "operacji łódzkiej". Wyjaśnienie języka w jakim wykonano napis jest proste i znajduje się w opisach skrzynek "Operacji Łódzkiej" oraz oczywiście w podręcznikach historii.
Zacytuję fragment opisu skrzynki Darkmoora:

(...) Listopad 1914 roku był dla dawnego regionu łódzkiego okresem bardzo dramatycznym. Rosjanom szło o dużą stawkę - na całej lnii frontu przygotowywali ofensywę w kierunku Berlina. W rejonie Łodzi skoncentrowali poważne siły 2 i 5 armii, zaś linia kolejowa w stronę Warszawy stanowiła główną magistralę zaopatrzeniową tego zgrupowania. Wysokość stawki znali także Niemcy. W połowie miesiąca mocarze wzięli się za łby. Całość nazwano "operacją łódzką". Operacja, charakteryzująca się wyjątkową zaciekłością walk i wyjątkową nieudolnością sztabów, kosztowała obie strony tysiące ofiar. (...) Niemcy również ponieśli poważne straty. Efektem dalszych błędów rosyjskiego sztabu było zajęcie 6 grudnia Łodzi przez wojska niemieckie. (...)

Tak zawsze na wojnach było, że zwycięzcy grzebią zabitych. Zabitych obu stron. W przypadku tego Pyrrusowego zwycięstwa byli nimi Niemcy, którzy rozpoczęli okupację Łodzi. Stąd wojenne cmentarze zostały zorganizowane i zaprojektowane właśnie przez nich. I w języku niemieckim były napisy na tablicach pamiątkowych. Zresztą nie tylko na nich. Imienne tablice nagrobne Rosjan też mają napisy w języku niemieckim. Całkiem sporo ich jeszcze ocalało np w Wiączyniu...

Niemcy często grzebali zabitych obu stron - pogodzonych już - na jednym cmentarzu. Nie jest to żaden wyjątek. Tak na przykład jest i na cmentarzach operacji gorlickiej... Do takiego postępowania (równego i godnego traktowania rannych i zabitych) zobowiązywały strony konfliktu konwencje genewska i haska. Co ciekawe Polska na mocy tych konwencji domaga się słusznego szacunku dla naszych cmentarzy na terenie Ukrainy czy Litwy. Czy szanowane są wojenne groby żołnierzy stron I Wojny Światowej - odpowiedź dają między innymi skrzynki wkopywane przez Darkmoora i przeze mnie... A przecież po obu stronach bili się Polacy.

2008 2007-04-19 00:00 Maacek (user activity350) - Komentarz

Czy trochę nie na temat? Dziku, na kamieniu przed pomnikiem pamięci poległych rosyjskich żołnierzy jest napis widoczny na wykonanym przez Ciebie zdjęciu, a brzmi on: "...RUSSISCHE KRIEGER ..." .

Cmentarz wojenny z 1914 roku. Polegli to żołnierze armii rosyjskiej i niemieckiej. Cmentarz zlokalizowany w Polsce.  Przed pomnikiem ku czci żołnierzy niemieckich napisy w języku niemieckim,  a dlaczego także w języku niemieckim przed pomnikiem żołnierzy rosyjskich? Jeżeli już nie w języku rosyjskim, to z racji lokalizacji w Polsce napis powinien być w języku polskim. A może się mylę. Może odrestaurowanie cmentarza finansują Niemcy?  

A może coś przeoczyłem!?!