Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Strzyża - Zbiornik Kiełpinek - OP9T3W
Eigenaar: Leone
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 25-03-2024
Gemaakt op: 25-03-2024
Gepubliceerd op: 25-03-2024
Laatste verandering: 25-03-2024
5x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
17 x Bekeken
3 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Strzyża to najbardziej znany gdański potok. Rozpoczyna się na Kokoszkach w okolicy obecnej stacji kolejowej i najpierw wartko a później coraz bardziej leniwie przepływa równoleżnikowo przez niemal całe miasto.

Pierwsza wzmianka o Strzyży pochodzi z XII w - 1247 Wstrisza, 1283 Stritza - a jej nazwa oznacza „rzeka z bystrym nurtem”. W przywileju fundacyjnym klasztoru cystersów w Oliwie z 1186 (falsyfikat z połowy XIII wieku) Sambor I zezwolił zakonnikom na wzniesienie nad jej brzegami młynów; w 1283 przeszła w całości (z obu brzegami) na własność cystersów. Silnie eksploatowana przez nich i prywatnych dzierżawców do poruszania urządzeń przemysłowych (młyny, tartaki, kuźnice, folusze i inne), których liczbę szacuje się na kilkanaście. Przez długi okres stanowiła granicę dla dóbr cysterskich oraz świeckich.

Od końca XIX wieku poddawana znacznej ingerencji w biegu koryta rzeki (m.in. regulacja i skanalizowanie cieku, sztucznie uregulowane ujście, które pierwotnie wpadało do jeziora Zaspa). Poza kilkoma fragmentami (pod al. Grunwaldzką, pod torami kolejowymi stacji Gdańsk-Wrzeszcz, pod ul. Grażyny i ul. Wyspiańskiego) płynie odkrytym kanałem.

W 2000 zmodernizowano 700-metrowy odcinek potoku od ul. Marynarki Polskiej do jego ujścia do Wisły, poszerzając koryto do 5 m, umacniając brzegi, profilując skarpy. Na potoku w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku wybudowano pięć powierzchniowych zbiorników retencyjnych: Kiełpinek, Nowiec II, Górne Młyny, Ogrodowa, Srebrniki. Na tym ostatnim, największym, 25 VIII 2016 uruchomiono fontannę-wodotrysk.

Zbiornik Kiełpinek został zbudowany na terenie podmokłym zasilanym przez oba strumienie źródłowe Potoku Strzyży. Prawie połowa obszaru otoczona przez wał przeciwpowodziowy i nasyp kolejowy zajęta jest przez mokrą łąkę, która w razie potrzeby może być zalana, tym bardziej, że przeciętna głębokość zbiornika nie przekracza 0,5 m. Głębszy jest jedynie wąski odcinek pośrodku stawu.

Przy zbiorniku zbudowano bardzo ładny park rekreacyjny z placem zabaw. Jest to cudowne miejsce, aby usiąść na ławce, wyciągnąć termos z gorącą herbatą i poczytać książkę, albo zrobić sobie piknik. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie dzieci się nie będą nudzić.

 

O skrzynce: nie udało mi się złapać dokładnych współrzędnych. Skrzynka znajduje się nieopodal jednej z dwóch oddalonych od reszty parku ławek na terenie otoczonym z trzech stron wodą.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Afbeeldingen
Gdzieś tu :)