Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Oblaci MN Łeba - OP9SU9
Misjonarze w Łebie
Owner: ojanomi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-03-2024
Date created: 06-03-2024
Date published: 06-03-2024
Last modification: 06-03-2024
2x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
19 visitors
2 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Jesteśmy na terenie parafii, którą prowadzą zakonnicy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zgromadzenie to  powstało we Francji w 1816 r. Założycielem jest św. Eugeniusz de Mazenod. Samo słowo oblat znaczy ofiarowany (łac. oblatus – ofiarowany). Celem zakonu jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym i potrzebującym. Ich styl życia to wspólnotowość, maryjność, misje a w centrum życia jest krzyż.

KILKA WYJĄTKÓW Z HISTRII PARAFII:

Czasy Piastowskie:

Tam, gdzie rzeka Łeba wpada do Bałtyku, na północny-zachód od dzisiejszej miejscowości Łeba, od dawna znajdowała się słowiańska osada rybacka również zwana Łeba. Pomorze podlegało wówczas władzy samodzielnych książąt pomorskich. Wnet jednak miecz Piastów wcielił tę prastarą ziemię słowiańską, w granicę Królestwa Polskiego.

Przybycie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

Po przejściu frontu w 1945 roku Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej zaczęli szukać odpowiedniego miejsca na klasztor na Pomorzu. w tym celu o. prowincjał B. Wilkowski wysłał o. Cieślika do Szczecina. Ten zaś w czasie podróży pociągiem dowiedział się, że wspólnota katolicka w Łebie oczekuje na kapłana. O. Cieślik przybył do Łeby w sierpniu 1945 roku. Mieszkańcy zgotowali mu entuzjastyczne przyjęcie. Wielu z nich płakało na widok katolickiego kapłana. O. Cieślik wrócił zatem do Poznania po niezbędne sprzęty i szaty liturgiczne i wraz z br. A. Kubiaczykiem powrócił do Łeby. Rozpoczyna się organizowanie od podstaw całego duszpasterstwa oraz życia liturgicznego w parafii. Po remoncie sali sportowej, tam o. Cieślik odprawia Msze św. dla około 50 osobowej grupy katolików. w maju 1946 roku władze państwowe przekazują wspólnocie katolickiej kościół poprotestancki. Po 425 latach, 11 maja 1946 roku, ponownie powstaje rzymsko – katolicka parafia z kościołem WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. 19 maja 1946 roku, po nieznacznych przeróbkach dawnego zboru protestanckiego, dokonano poświęcenia kościoła. W tym samym roku mają miejsce jeszcze dwa inne ważne wydarzenia: przybycie do Łeby Sióstr Służebniczek oraz zmiana proboszcza, którym zostaje o. Górzyński. Przyczynił się on do materialnego rozwoju parafii oraz jej życia religijnego.

Dzień dzisiejszy

Obecnie proboszczem parafii w Łebie jest o. Adam Jaworski OMI, a sam dom od wielu stał się miejscem letniego wypoczynku polskich Oblatów. W okresie letnim Oblaci prowadzą szeroko zakrojoną akcję ewangelizacyjną wśród przebywających w Łebie wczasowiczów. Codziennie odprawiane są m. in. Msze św. z konferencją o tematyce religijnej. Od kilku lat w te wysiłki ewangelizacyjne włącza się klerycki zespół muzyczny “Gitary Niepokalanej”, który koncertuje w Łebie na przełomie lipca i sierpnia. To spotkanie z Bogiem, w piosence przeplatanej refleksji o charakterze religijnym, w czasie koncertów i indywidualnych spotkań z członkami Zespołu owocuje zupełnie innym spojrzeniem na Kościół i rzeczywistość religijną.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 2x Not found 0x Note 0x All entries