Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Klasztor oo. Franciszkanów w Jarosławiu - OP9SSD
Owner: Martisso
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-03-2024
Date created: 04-03-2024
Date published: 15-03-2024
Last modification: 15-03-2024
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
9 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: grzesss, JohnyLambada, Wesker
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Fot.1: Klasztor oo. Franciszkanów w Jarosławiu      

   

Zarys Historyczny

 

        W roku 1704 przystąpiono do budowy muru, która trwała do 1706 r. W latach 1710-1716 powstał zespół klasztorny wraz
z kościołem Trójcy Świętej. Koszty powstania klasztoru i kościoła w dużej mierze poniósł łowczy kijowski, Franciszek Zawadzki oraz liczni ofiarodawcy. Ściany kościoła początkowo były białe, dopiero w 1753 r. pokryto polichromią tęczę, oddzielającą nawę od prezbiterium. W tym samym czasie malowidłami pokryty został fronton kościoła. W roku 1891 r. ściany kościoła zostały ozdobione polichromią, którą w 1909 r. ubogacił Jan Tabiński. Również w 1909 roku przyozdobiono okna witrażami.
W latach 1984-1987 dobudowano do kościoła kaplicę Bożego Miłosierdzia, natomiast w latach 1987-1991 została odbudowana stara studnia z 1736 roku.

       Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy stanowi sanktuarium Krzyża Świętego. W ołtarzu głównym umieszczona jest figura Chrystusa Ukrzyżowanego, słynąca łaskami i niegdyś przyozdobiona licznymi wotami. W latach 1850-1855 w Grodzisku Dolnym
i okolicach panowała epidemia cholery, pochłaniając wiele ofiar. Po odbyciu pielgrzymki do jarosławskiego kościoła św. Trójcy epidemia ustała. Na pamiątkę tego wydarzenia, jeszcze do lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odbywano pielgrzymki przed cudowną figurę Chrystusa Ukrzyżowanego1.

      Klasztor zbudowany przez Martyna z Kęt, według projektu Tomasza Belottiego. Układ typowy dla budownictwa klasztornego reformatów, na rzucie czworoboku z wirydarzem pośrodku i placem przykościelnym obwiedzionym murem ze stacjami Męki Pańskiej. We wnętrzu świątyni znajduje się 7 ołtarzy (6 bocznych, przy których oddaje się cześć Trójcy Przenajświętszej, Matce Bożej, św. Józefowi, św. Franciszkowi z Asyżu, św. Antoniemu Padewskiemu, św. Piotrowi z Alkantary; na ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami krucyfiks Chrystusa Ukrzyżowanego). Na placu przyklasztornym znajduje się grota z wizerunkiem Matki Bożej z Lourdes wybudowana w 1974 r. Obok niej znajdują się pomniki św. Ojca Pio, Sługi Bożego brata Alojzego Kosiby oraz św. Faustyny Kowalskiej2.

 

Certyfikat. Osoby zainteresowane certyfikatem znalazcy w przypadku braku dostępności certyfikatów papierowych mogą go również pobrać w wersji cyfrowej skanując znajdujący się obok kod QR. Certyfikat został przygotowany do wydruku. Nietypowa forma certyfikatu powstała z myślą o ochronie środowiska naturalnego.

Cache. Skrzyneczka znajduje się na terenie kościelnym. Poszukiwania tylko w godzinach dziennych lub wczesno wieczornych (do zamknięcia bram). Proszę sprawdzić godziny ostatnich nabożeństw w danym dniu. Proszę o odpowiednie zachowanie oraz konspirację podczas poszukiwań.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje również go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko. Proszę zabrać coś do pisania. Brak wpisu w fizycznym logbooku może skutkować usunięciem wpisu cyfrowego. 

 

Źródło:

Fotografia 1: https://mapio.net/images-p/3026529.jpg
1. https://turystyka.jaroslaw.pl/121-jaroslaw-zespol-koscielno-klasztorny-oo-reformatow
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Trójcy_Przenajświętszej_w_Jarosławiu

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Tło kesza
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 0x All entries