Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Oława: Park Miejski - OP9SH1
Zielone Płuca Oławy
Właściciel: Zabard 2
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:06 h    Długość trasy: 0.40 km
Data ukrycia: 08-02-2024
Data utworzenia: 08-02-2024
Data opublikowania: 08-02-2024
Ostatnio zmodyfikowano: 08-02-2024
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
9 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Historia Oławskiego Parku sięga roku 1824 , kiedy to usytuowano na tym terenie nową strzelnicę bractwa kurkowego. Pierwotnie stara strzelnica funkcjonowała na północo-wschodnim bastionie fortyfikacji miejskich. Nowa lokalizacja urządzeń strzelniczych nastąpiła na dość odległych od starego centrum łęgach nad rzeką Oławą, będących własnością młyna miejskiego. Tam budynek strzelnicy nie zachował się (rozebrano go przypuszczalnie w latach 70. XX w.).

od lat 30. XIX wieku funkcjonowała w parku restauracja, której istnienie potwierdzają dokumenty od 1868 r. do lat 30. XX wieku. Park miejski przy strzelnicy powstał na zachodnim brzegu Oławy, zapewne wkrótce po wzniesieniu strzelnicy, na bazie zastanego drzewostanu łęgowego. Park istniał już przed otwarciem pierwszej linii kolejowej na Obecnych Ziemiach Polskich pomiędzy Wrocławiem a Oławą w 1842 r. Z tego okresu zachowała się lekko wijąca się droga prowadząca wzdłuż rzeki z zachowanymi częściowo nasadzeniami starych lip zdradzającymi istnienie pierwotnej alei. W 1835 r. wzniesiono pierwszy most w pobliżu strzelnicy. Wtedy zapewne wytyczono prostą aleję niemal na osi budynku.

W XX wieku (według przekazu z 1929 r.) wzbogacono program rekreacyjny parku. Przy rowie młynówki znajdowała się przystań gondoli, którymi urządzano wycieczki po rzece. Naprzeciw przystani było usytuowane lodowisko i tor saneczkowy. W początku XX w. celem uatrakcyjniania okolicy dworca kolejowego zagospodarowano niewielki teren z dwoma stawkami znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Pomiędzy stawkami prowadziła lipowa alejka od strzelnicy w stronę dworca. W latach 1929-1930 wzniesiono nowy most na rzece w miejscu starego, drewnianego. W tym czasie na terenie parku funkcjonował dawny budynek strzelnicy z restauracją i ze stanowiskiem strzelniczym, pawilonem muzycznym i kolumnada. Z czasem zagospodarowano niewielki skrawek terenu położony na wschód od miejsca założenia, wzdłuż torów kolejowych. Drzewostan wzbogacono o iglaki, kasztanowce i tulipanowiec.

Do 1945 roku wzniesiono nowy most, a teren dawnego parku przy strzelnicy przeznaczono pod zabudowę miejską. Niewielki odcinek obecnego parku znajdujący się w północno-wschodniej części założenia stanowił pierwotnie cmentarz dawnej wsi Baumgartem (brak współczesnej nazwy – obecnie znajduje się w obrębie miasta Oławy), po raz pierwszy wykazany na mapie tej miejscowości z 1826 r. W latach 70. XX w. cmentarz ten został zlikwidowany i włączony do założenia parkowego. Zachowany fragment filaru bramy oraz alejki cmentarne z nasadzeniami kasztanowców i dębów, które noszą nazwy nazwisk ludzi zasłużonych dla miasta, pochodzą z początku XX w.

Znacznym przeobrażeniom uległ park w latach 70. XX w. w wyniku regulacji przekształcono koryto rzeki Oławy, likwidując liczne zakola i meliorując przyległe tereny. Spowodowało to, że teren zatracił swój malowniczy wygląd. Na prawym brzegu wybudowano basen kąpielowy i amfiteatr, pomiędzy którymi znajdują się tereny rekreacyjne z ,,miasteczkiem ruchu drogowego”, na którym rosną drzewa, są wyasfaltowane alejki spacerowe, górka saneczkowa ze “skate parkiem” – kompleksem dla jeżdżących. Od roku 2015 istnieje nowa szutrowa i oświetlona alejka przez park z licznymi ławkami, koszami na śmieci a nawet stojakami rowerowymi. To właśnie wtedy również park odkrzaczono i wysprzątano. Powierzchnia parku wynosi 26 ha.

O keszu:

Kesz to PET w typowym leśnym maskowaniu.

Zasady reaktywacji Skrzynkę można śmiało reaktywować Jeżeli skrzynka zaginęła lub któryś z elementów skrzynki jest uszkodzony.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Park Miejski
Park Miejski 1
Ciepło
gorąco
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy