Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Gola bez S - OP9SE5
Szybki +
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:15 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 25-01-2024
Date created: 25-01-2024
Date published: 28-01-2024
Last modification: 24-03-2024
7x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
40 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Geokeszing bawi, geokeszyn uczy!

"-Mama! Luknij przez łindoł, jak golasy po Goli na bojo gołają! Tylko się ogolę i lecę na mecz kibicować: Go Go! Gola, gola!"

No to Gola czy Gola(s)?

Moim skromnym zdaniem nie jesteśmy w jukeju i nazwę miejscowości wymawiać się winno tak jak nazwisko słynnego Jarosława - bez es. Niemniej jednak nie jestem specjalistą lingwistą. Na to pytanie jednoznacznie odpowiedział(a) już 20 (a nawet plus jeden) lat temu profesor(ka), specjalistka PWN, której wyjaśnienie pozwolę sobie zacytować w formie poniższej grafiki:

Gola czy golas?

Tak też jest i w tym przypadku - miejscowości k. Prusic, ok. 7 km od Obornik Śląskich.

Gola to wesoła choć jedna z najmniejszych jeśli nie najmniejsza wieś gminy Prusice. W spisie z 2017 roku liczyła 54 mieszkanców (w 2011 tylko 53). Mimo niewielkiego rozmiaru jest typu wielodrożnicy. W centralnym punkcie oprócz stawu, przed jednym zakrętem, do którego z powodzeniem można wpaść autem prując od strony Prusic, nieco dalej znajduje się altana z placem zabaw, przystankiem autobusowym i przydrożnym krzyżem / kapliczką za przed którą ukryto kesza.

Szczypta historii. 

Nazwa faktycznie pochodzi od golizny (.)(.) <golas, goły, gola> co potwierdza na stronie sam Urząd Gminy. Onegdaj oznaczało to przestrzeń nieporośniętą drzewami czy inną roślinnością, a w lesie - miejsce po wyrębie lub niezalesioną polanę. Urzędnicy zwracają uwagę, że Niemiecka nazwa Guhlau funkcjonowała w latach 1743-1945 r. jednak znaleziska archeologiczne potwierdzają osadnictwo przedniemieckie. Tak co najmniej od epoki brązu (1000-400 p.n.e).

Pierwsze wzmianki o miejscu "Gola" pochodzą już z 1251 r. a w dokumencie z 11 stycznia 1288 r. wydanym przez Henryka IV Probusa, nadano wsi dziesięcinę na rzecz kolegiaty Św. Krzyża we Wrocławiu. W XIV w. książę Konrad oleśnicki zastawił prawa na rzecz księcia Henryka III wrocławskiego, jednak włości w niedługim czasie wróciły do książąt oleśnickich. Melchior Koslig z Kosinowa (10 sierpień 1545 r.) jest wymieniany jako pierwszy właściciel Goli. Później w dokumentach z 1666 r. użyto po raz pierwszy raz zniemczonej nazwy Kühle, a w 1743 r. Guhle. W koncu XVIII w. właścicielem majątku była rodzina Rosenbergów z Prusic, którzy powiadali tu większość majątków. W 1780 r. wieś zamieszkiwało aż 126 mieszkańców w tym 18 zagrodników, istniał folwark, wiatrak, owczarnia i 276 ha pól. 50 lat później była już tu szkoła ewangelicka (filia szkoły ewangelickiej w Budziczu - kolejnym majątku Rosenbergów), 25 domów i już 177 mieszkańców. Na początku XIX w. prawdopodobnie była tu gorzelnia, browar oraz dwór (który znajdował się wraz z wiatrakiem na północ od wsi w kierunku Krościny Małej nad potokiem, który przepływał przez osiem stawów) a wieś należała już do grafa zu Solms, był tu także pałac, folwark, wiatrak, gorzelnia, browar, 28 domów i mieszkało 168 osób (w tym konkretnie wskazano 22 katolików), a do miejscowej szkoły (filia z Budzicza) uczęszczały dzieci z okolicznych wsi jak Kopaszyn, czy Świerzów (do którego prowadzi polna droga). W drugiej połowie XIX w. poziom ludności zaczął spadać. W 1921 r. właścicielem majątku administrowanego wspólnie z dobrami w Kopaszynie i Wilkowej Wielkiej został Manfred von Walther und Croneck. W okolicy oprócz kilku stawów można odnaleźć kilka dużych głazów narzutowych i jak podkreśla Urząd Gminy: lasy zasobne w... runo leśne.

Zapraszam więc do Goli po kesza i runo.

Źródła:

Zdjęcia: własne, screen: treści serwisu PWN - dostęp 25,01.2024, szczypta hisotrii strona www Urzędu Gminy Prusice. 

O keszu:

Runo leśne można zwiedzać o każdej porze dnia i nocy w każdym zakątku leśnych goli i knieji. Kesz znajduje się w centrum. Na koordach. W teorii dostępny dla wózków niskopodwoziowych, jednak wymaga nieco gimnastyki przy podejmowaniu. Może wymagać pęsety. BYOP

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Spoiler
Log entries: Found 7x Not found 0x Note 2x Picture 1x All entries Gallery