Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stara kolonia - OP9RYJ
Owner: logbook
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-11-2023
Date created: 26-11-2023
Date published: 27-11-2023
Last modification: 27-11-2023
14x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
21 visitors
11 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zabytkowa przestrzeń dawnej kolonii pracowniczej w Chełmku, stanowi unikalny przykład Batowskiego modernizmu i funkcjonalizmu. Powstały w latach 1932 – 1939 zespół szesnastu budynków mieszkalnych, wraz z terenami rekreacyjnymi, placami zabaw, parkiem i kortami tenisowymi, jest swoistym pomnikiem materializacji idei postępu i przemian społecznych.

Wzniesionym z surowej cegły, minimalistycznym formom dwukondygnacyjnych budynków, lekkości nadają jasne dolomitowe ociosy podpiwniczeń. Przemyślany układ brył, tworzących wypełnione zielenią, nisze i zakątki, wzmaga wrażenie ładu. Wspólnej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni, nie zakłóca arytmia płotów, siatek, szop, przybudówek.

Zachowany układ urbanistyczny oraz architektura osiedla, był niestety jedynie wstępem do nieukończonej budowy modernistycznego miasta. Wybuch II wojny światowej zniweczył plany i oczekiwania.  Rewolucyjne zmiany, przekształcające zacofaną wieś w ośrodek przemysłowy, nastąpiły dzięki genialnemu czeskiemu przemysłowcowi i wizjonerowi – Tomaszowi Bacie, oraz kontynuatorowi jego dzieła, Janowi Antoninowi Bacie. Powołanie Polskiej Spółki Obuwia „Bata” oraz uruchomienie w 1932 roku, fabryki w Chełmku, zapoczątkowało powstanie przemysłu obuwniczego w Polsce. Stało się również początkiem tworzenia idealnego miasta-ogrodu. Praca nad projektem została powierzona czeskim architektom, Františekowi Lydie Gahurze i Miroslavowi Drofie. W urbanistycznej koncepcji założyli powstanie trzech stref – przemysłowej, mieszkalnej i rekreacyjno-wypoczynkowej. Wpisując całość w plan owalnicy, ·wyraźnie oddzielili pasem zieleni oraz linią kolejową, część przemysłową od strefy mieszkalnej i wypoczynkowej. Nowy Chełmek miał stanowić urbanistyczny układ dwustu mieszkalnych budynków, wkomponowanych w rozległe przestrzenie zieleńców, ogrodów i skwerów, skomunikowanych ulicami i alejkami z centralnie położonym rynkiem oraz obiektami użyteczności publicznej, z wyraźnie wytyczonym traktem, łączącym strefę pracy i życia i wypoczynku  dla dwudziestu tysięcy mieszkańców.

Cechą wyróżniającą dzieło czeskich architektów, a właściwą dla wszystkich Batowskich miast na świecie, jest unikanie wielokondygnacyjnego i zagęszczonego budownictwa. Tworzenie wygodnych, funkcjonalnych, kameralnych przestrzeni rodzinnych i sąsiedzkich. Dziś wiemy, że taki sposób myślenia i kształtowania otoczenia, jest podstawą do budowania zdrowych relacji społecznych.

Zachowane w Chełmku architektoniczne  i przemysłowe dziedzictwo kulturowe wymaga pieczołowitej ochrony i zachowania. Jest jednym z niewielu widocznych świadectw rodzącego się w latach trzydziestych XX wieku, społeczeństwa masowej konsumpcji i modernizacji.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Stara kolonia
Blisko, blisko...
Log entries: Found 14x Not found 0x Note 0x All entries