Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Jaskinia Pedagogów i blokowisko skalne - OP9RKU
Kamienne Roztocze
Właściciel: NivilS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-10-2023
Data utworzenia: 23-10-2023
Data opublikowania: 23-10-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 23-10-2023
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
23 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, HailstormB1
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Kamienne Roztocze:

Skrzynka należy do projektu Kamienne Roztocze mającego na celu pokazanie jaskiń, głazów, skałek i innych ciekawych obiektów geologicznych rozsianych po rzadko uczęszczanych zakątkach Roztocza.


O Roztoczu:

Roztocze jest wąskim pasmem wzgórz długości ok. 180 km  i szerokości do 20 km ciągnące się od Kraśnika po Lwów. Krajobraz Roztocza tworzą łańcuchy wapiennych wzgórz o dość stromych zboczach i spłaszczonych wierzchowinach. Najwyższe wzniesienia na obszarze Polski to Długi Goraj (391,5 m.n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m.n.p.m.)

Garb Roztocza budują skały powstałe w kredzie - margle, opoki i gezy. Na nich zalegają utwory trzeciorzędowe takie jak wapienie i piaskowce. W epoce lodowcowej na obszar obecnego Roztocza kilkakrotnie nasuwał się lądolód skandynawski, który swoją działalność pozostawił w formie glin morenowych, rozległych pokryw lessowych czy głazów narzutowych.
Roztocze dzielimy na trzy mezoregiony: Roztocza Zachodniego (Roztocza Gorajskiego) składającego się głównie z lessów, Roztocza Środkowego (Roztocza Tomaszowskiego) zbudowanego z piasków i wapieni oraz Roztocza Wschodniego (Roztocza Południowego) utworzonego z utworów trzeciorzędowych o urozmaiconej rzeźbie z licznymi wzgórzami ostańcowymi. Cały obszar jest silnie rozczłonkowany i podzielony licznymi uskokami, co zdaje się mieć duży wpływ na występowanie jaskiń i schronisk skalnych w tym regionie.


Jaskinia Pedagogów , blokowisko skalne i kawerna:

Jaskinie na roztoczu to bardziej schroniska, wnęki i zagłębiania niż typowe jaskinie jakie mamy w pamięci z odwiedzin w górach. 

Aby nie robić z siebie głupca to głos oddaję specjalistom.

Na nierównym terenie (rozciętym przez kilka palczasto rozchodzących się wąwozów) w początkowej części dużego wąwozu występują liczne bloki (ex situ) oraz niewielkie występy i ścianki skalne (in situ) o wysokości 0,5-1,0 m. Największy blok skalny ma wysokość 1,5 m. Formy te występują na wychodni serii osadów mioceńskich zbudowanej z piaskowców z wkładkami wapieni. Stąd też większość bloków i form skałkowych zbudowana jest z jasnoszarych piaskowców średnio- i drobnoziarnistych, laminowanych równolegle, rzadziej przekątnie zwykle w dużej skali. Piaskowce wykazują średnią zwięzłość, zawierają jednak miejscami mocniej scementowane konkrecje piaskowców wapnistych. Na powierzchniach niektórych bloków i ścianek piaskowcowych występują interesujące formy mikrorzeźby – kawerny, guzy i bruzdki, warunkowane litologią i strukturami tych skał. Rzadziej spotyka się bloki i ścianki skalne zbudowane ze zwięzłych, białych wapieni organodetrytycznych lub organogenicznych z muszlami małży. W piaskowcowej ściance skalnej, zlokalizowanej w górnym odcinku zbocza w północnej części blokowiska, występuje niewielki otwór jaskini. Jaskinia ta, nazwana Jaskinią Pedagogów (bo jaskinia ta, wzmiankowana przez A. Pawłowskiego w 2006 r., zinwentaryzowana została w Dniu Edukacji Narodowej, 14.10.2010 r. przez T. Mleczka i J. Urbana), stanowi pojedynczy i stosunkowo ciasny kanał owalny w przekroju poprzecznym, który nieznacznie opada od otworu w dół. Kanał ten o maksymalnej wysokości 0, 7 m, w miejscach przecięcia spękaniami poprzecznymi, w odległości 2 i 3 m od otworu rozszerza się nieco. 

Powyższy  fragment zaczerpnięty z opracowania Jan Urban, Tomasz Mleczek dla Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy 

Jak dojść:

Najłatwiej zaparkować w podanym waypoincie a następnie przez las w mniej więcej w kierunku kesza OP . wejście do tej odnogi wąwozu jest najłatwiejsze z tych trzech jaskiń. 

Stojąc twarzą do wylotu wąwozu, na linii z największym blokiem na ściance wąwozu jest głaz z niesamowitą kawerną w kształcie odcisku głowy i ramion człowieka. Powaga, HailstormB1 przymierzał ;P Polecam się tam wdrapać i obejrzeć to cudo. 

 


AUTOR TEGO KESZA NIKOGO NIE ZACHĘCA DO ODWIEDZENIA TEGO MIEJSCA. NIE KAŻDY KESZ MUSICIE ZDOBYĆ. 

TEN LEPIEJ OMIŃCIE!!! WŁAZICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!


Co do kesza:

Klipsiak normalny, w środku certy i kilka fantów. 

Weź coś do pisania.

Nie idź sam!!!

Weź kijki turystyczne lub dobry kij do podparcia.

Mapka pomocnicza wykonana przez randomforesta. Dzięki

Co do samego kesza to szukaj na dnie blokowiska, Parę metrów od największego bloku skalnego. Koło mniejszego bloku od strony drzewa, przykryty kawałkami gruzu skalnego. 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Przypominam że na Górę Brusno jest zakaz wjazdu autem bez zezwolenia. Ale jeśli je masz to dobrym parkingiem i miejscem do wyjścia na jaskinie będzie to miejsce.
Obrazki/zdjęcia
kawerna
mapka
o tu
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria