Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Jaskinia Kolegów - OP9RKS
Kamienne Roztocze
Właściciel: NivilS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-10-2023
Data utworzenia: 23-10-2023
Data opublikowania: 23-10-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 23-10-2023
6x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
21 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: randomforest
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Kamienne Roztocze:

Skrzynka należy do projektu Kamienne Roztocze mającego na celu pokazanie jaskiń, głazów, skałek i innych ciekawych obiektów geologicznych rozsianych po rzadko uczęszczanych zakątkach Roztocza.


O Roztoczu:

Roztocze jest wąskim pasmem wzgórz długości ok. 180 km  i szerokości do 20 km ciągnące się od Kraśnika po Lwów. Krajobraz Roztocza tworzą łańcuchy wapiennych wzgórz o dość stromych zboczach i spłaszczonych wierzchowinach. Najwyższe wzniesienia na obszarze Polski to Długi Goraj (391,5 m.n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m.n.p.m.)

Garb Roztocza budują skały powstałe w kredzie - margle, opoki i gezy. Na nich zalegają utwory trzeciorzędowe takie jak wapienie i piaskowce. W epoce lodowcowej na obszar obecnego Roztocza kilkakrotnie nasuwał się lądolód skandynawski, który swoją działalność pozostawił w formie glin morenowych, rozległych pokryw lessowych czy głazów narzutowych.
Roztocze dzielimy na trzy mezoregiony: Roztocza Zachodniego (Roztocza Gorajskiego) składającego się głównie z lessów, Roztocza Środkowego (Roztocza Tomaszowskiego) zbudowanego z piasków i wapieni oraz Roztocza Wschodniego (Roztocza Południowego) utworzonego z utworów trzeciorzędowych o urozmaiconej rzeźbie z licznymi wzgórzami ostańcowymi. Cały obszar jest silnie rozczłonkowany i podzielony licznymi uskokami, co zdaje się mieć duży wpływ na występowanie jaskiń i schronisk skalnych w tym regionie.


Jaskinia Kolegów i Schron Koleżanek

Jaskinie na roztoczu to bardziej schroniska, wnęki i zagłębiania niż typowe jaskinie jakie mamy w pamięci z odwiedzin w górach.

Aby nie robić z siebie głupca to głos oddaję specjalistom.

Otwór Jaskini Kolegów znajduje się u podnóża ścianki skalnej o wysokości 1,5-2 m, usytuowanej w środkowym odcinku bardzo stromego zbocza wąwozu. Uwierzcie, bardzo stromego i śliskiego zalecam zabranie sobie np kijków turystycznych lub znalezienie porządnego mocnego kijaszka do podpierania.  Jaskinia stanowi niski (do 0,5 m wysokości), poziomy kanał o soczewkowatym przekroju poprzecznym, ma dno piaszczyste. W obrębie tej samej ścianki skalnej, nieco powyżej (0,3-0,4 m) otworu Jaskini Kolegów, znajduje się soczewkowata nisza o głębokości (długości) 1,5 m nazwana Schroniskiem Koleżanek. Piaskowce tworzące ściankę skalną są jasnokremowe, drobnoziarniste, niewyraźnie uławicone, przekątnie laminowane w średniej skali i lokalnie zawierają wkładki piaskowców gruboziarnistych. Piaskowce są stosunkowo słabo zwięzłe, a ich zwięzłość maleje ku dołowi.

Schronisko Koleżanek jest niszą wietrzeniową utworzoną wzdłuż niewyraźnej powierzchni oddzielności ławicowej. Jaskinia Kolegów i Schronisko Koleżanek zostały odkryte przez J. Urbana i Z. Cierecha (25.07.2010 r.) , zaś skartowane przez T. Mleczka (14.10.2010 r.). Nazwy obu obiektów nawiązują do pobliskiej Jaskini Przyjaciół.

 Powyższy  fragment zaczerpnięty z opracowania  Jana Urbana i Tomasza Mleczek. Dla Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy 

Jak dojść:

Najłatwiej zaparkować w podanym waypoincie i a następnie prosto w las, wzdłuż płotu uprawy aż do urwiska i dalej w prawo urwiskiem aż nad jaskinię. A potem... Potem to uważajcie na siebie, jest cholernie ślisko i stromo. Nie idźcie sami, weźcie sobie kogoś do pomocy. W razie W ciężko będzie samemu  stamtąd wyleźć. Zejście strome, śliskie, pod liśćmi gałęzie i kamienie. Uważajcie na siebie. 


AUTOR TEGO KESZA NIKOGO NIE ZACHĘCA DO ODWIEDZENIA TEGO MIEJSCA. NIE KAŻDY KESZ MUSICIE ZDOBYĆ. 

TEN LEPIEJ OMIŃCIE!!! WŁAZICIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!


Co do kesza:

Klipsiak normalny, w środku certy i kilka fantów. 

Weź coś do pisania.

Nie idź sam!!!

Weź kijki turystyczne lub dobry kij do podparcia.

Mapka pomocnicza wykonana przez randomforesta. Dzięki

Sam kesz ukryty tuż poniżej jaskini. pod skałką, zamaskowany kawałkiem gruzu skalnego.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Przypominam że na Górę Brusno jest zakaz wjazdu autem bez zezwolenia. Ale jeśli je masz to dobrym parkingiem i miejscem do wyjścia na jaskinie będzie to miejsce.
Obrazki/zdjęcia
mapka
jaskinia
jakoś tu
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy