Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Głaz wiedźm - OP9R6Q
Zawałyla
Owner: randomforest
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-09-2023
Date created: 27-09-2023
Date published: 27-09-2023
Last modification: 27-09-2023
12x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
33 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: Baton123, HailstormB1, Hr. Jan Usz, Inikara
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zawałyla (Zawalile, Zawałyła), nieistniejący już przysiółek Werchraty. Położona na skarpie nad rzeczką Werką, dopływem Raty . Zamieszkiwała tu głównie ludność ukraińska wyznania greckokatolickiego. 


Na mapie józefińskiej Galicji sporządzonej w latach 1779–1783 (I zdjęcie wojskowe Galicji, tzw. mapa Miega) przysiółek już jest, bez późniejszej nazwy, a tylko z dopiskiem "Zu Werchrate" czyli "Do Werchraty":  mapa

Na II zdjęciu wojskowym Galicji (Galicia and Bucovina - Second military survey of the Habsburg Empire (1861–1864)) już pod nazwą Zawalile: mapa

Również umieszczona na mapie z 1855 roku już z nazwą Zawalile (Carl von Kummersberg, Administrativ-Karte von den Königreichen Galizien und Lodomerien mit dem Grossherzogthume Krakau und den Herzogthümern Auschwitz, Zator und Bukowina : in 60 Blättern).
 
Według przedwojennej mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w 1935 roku Zawałyla liczyła 52 gospodarstwa.

 

W książce M. Zajączkowskiego "Pod znakiem króla Daniela. OUN-B i UPA na Lubelszczyźnie 1944-1950" znalazłem informację, że jesienią 1945 roku werchracki SKW (Samoobronnyj Kuszczowyj Widdił, oddziały samoobrony ukraińskiej, utworzone do ochrony ukraińskich wiosek, oraz dla stworzenia zaplecza dla UPA) pod dowództwem Iwana Kowałyka "Czarnoty" spalił ponad 50 poukraińskich gospodarstw w miejscowościach: Dziewięcierz, Łużki, Zaniemica i Zawałyla. 
W maju 1947 roku pozostali jeszcze mieszkańcy zostali wysiedleni w ramach akcji "Wisła".

 


 

Głaz wiedźm.

 

Dawno, dawno temu, na rozległych obszarach Roztocza, w urokliwej wsi Zawałyla, ukryta była niezwykła tajemnica. W sercu tej wsi, na skraju gęstego lasu, stał niepozorny kamień, który wzbudzał wielkie zainteresowanie mieszkańców i wędrowców. Ten kamień znany był jako Roztoczański Kamień Czarownicy. 

Czarownica, która opiekowała się tym kamieniem, nazywała się Kalinka. Była młoda i piękna, lecz nie była przyjazna wobec wścibskich gości. Kalinka nie lubiła, gdy ludzie wchodzili na jej terytorium bez zaproszenia, dlatego często rzucała czary, by pomieszać dróżki i utrudnić dostęp do swojego domu ukrytego w głębi lasu. 

Mimo swojej tajemniczości, Kalinka była również znana z dobroci serca. Pomagała ludziom w potrzebie, leczyła ich z chorób, zdejmowała uroki, a także udzielała rad zakochanym duszom i zbłąkanym wędrowcom. Jej mądrość była nieoceniona, ale aby ją spotkać i uzyskać jej pomoc, trzeba było spełnić pewien warunek. 

Na brzegu rzeki, prowadzącej do domu czarownicy, istniał mały mostek. Jednak Kalinka ukryła ten mostek przed wścibskimi mieszkańcami wsi. By go odnaleźć, trzeba było udać się do Roztoczańskiego Kamienia Czarownicy. Tam, na jego powierzchni, znajdował się niewielki imbryczek.

Aby spotkać Kalinkę i uzyskać od niej poradę lub pomoc, wędrowcy musieli użyć tego imbryczka. Wystarczyło nalać wody do imbryczka i wypowiedzieć prośbę lub pytanie, a potem wylać wodę na kamień. Wtedy, jeśli Kalinka była gotowa pomóc, jej obecność stawała się widoczna, a mostek do jej domu stawał się widzialny i przejezdny.

Legendy mówią, że ci, którzy znaleźli ten kamień i potrafili korzystać z imbryczka, zostali obdarzeni mądrością i pomocą czarownicy Kalinki. Jednak ci, którzy próbowali zbytnio wdzierać się w jej tajemnice lub działać z egoizmem, byli ukarani przez jej czary, które wprowadzały zamieszanie i dezorientację.

Roztoczański Kamień Czarownicy pozostaje do dziś miejscem tajemniczym i pełnym magii, przypominającym mieszkańcom Roztocza, że w świecie pełnym tajemnic, czasem wystarczy zachować pokorę i szukać pomocy tam, gdzie można ją znaleźć.

 


 

 

Kesz: PET, niedaleko głazu. Weź coś do pisania. 

Aby skrzynka przetrwała jak najdłużej: bardzo proszę o dokładne zakręcanie pojmnika. 

Zamaskuj tak, jak zastałaś/zastałeś.

 


 

Najkrótsza droga do skrzynki : boczna droga przed torami na drodze asfaltowej do Werchraty (jadąc od strony Horyńca). Trzeba przebyć zalaną drogę (betonowe płyty. Poziom wody poniżej kolan. Albo gumaki, albo boso (woda czysta), albo samochód terenowy (nie ma zakazu, dojazd do pól).

 


 

Miejsce jest niedaleko granicy państwowej. Na wypadek spotkania ze Strażą Graniczną warto mieć przy sobie dowód czy paszport. Można też zadzwonić wcześniej do placówki Straż Granicznej w Horyńcu, tel. (16) 632 51 00, to oszczędza czas.

 

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Tu można zostawić samochód.
Trailhead --- Tędy.
Interesting place --- Obiekt baśniowy.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
głaz
spojler
Log entries: Found 12x Not found 1x Note 0x All entries