Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Forte Matejko - OP9QQC
Historyczne miejsce w którym tworzył Mistrz Matejko
Eigenaar: Panterys
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-08-2023
Gemaakt op: 30-08-2023
Gepubliceerd op: 01-09-2023
Laatste verandering: 01-09-2023
26x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
46 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: FiloMx , tirstus
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jak być może wiesz, Kraków jest miejscem urodzenia, życia i twórczości wybitnego polskiego malarza – Jana Matejki. Zaledwie kilka metrów od miejsca ukrycia skrzynki, na ścianie budynku możesz dostrzec wmurowaną tabliczkę upamiętniającą miejsce, w którym znajdował się jego dom i pracownia.
W źródłach można natknąć się na niejednoznaczne informacje dotyczące budynku, w którym malarz mieszkał. Żeby rozwiać ewentualne wątpliwości poszperaliśmy sporo w materiałach i znaleźliśmy kilka ciekawych informacji, którymi możemy się tu podzielić. Z naszych informacji wynika, że Jan Matejko zajmował lub najmował pokoje oraz pracownię w Kamienicy o numerze 5, jednak ponad sto lat temu ów budynek został zburzony, a na jego miejsce powstał nowy (obecny), który otrzymał numer 3. Fizycznie jest to więc dokładnie to miejsce, na którym znajduje się tabliczka, chociaż adres jest inny.

Według źródeł Mistrz mieszkał tutaj 12 lat, do 1873, a okres ten obejmował czas, w którym się ożenił i został ojcem. Malarz miał pracownię na parterze. To właśnie tutaj powstały więc jego liczne wybitne obrazy - między innymi Kazania Skargi. Czytając niektóre wpisy z pamiętników towarzyszących mu osób - na pewno również słynny Stańczyk! Przykładowo - siostrzenica żony Matejki - Stefania Serafińska napisała tak: "Kryte w ścianie tapetowej drzwiczki, którymi z jadalnego pokoju schodziło się gdzieś tajemniczo. Było to zejście do pracowni malarskiej. Przez jasny korytarzyk, a raczej ganeczek, z oknem pełnym spadającej na ścianę zieleni, po wąskich krętych schodkach wuj Jan sprowadzał […] do ciemnej sieni, z której drzwi wprost otwierały się do widnej, ze szklanym dachem pracowni […] Ale był i strach w tej pracowni! Wielkie chłopczysko, całkiem jak żywy, ubrany w aksamity, wyciągał sztywne ręce ku nam, obracał twarz i oczy szklane. Wuj wdział mu na głowę czerwony błazeński kaptur z dzwoneczkami – brzęczały za każdym poruszeniem.

Zapewne obraz takich gabarytów jak „Kazania Skargi”, w tej pracowni trudno było malować. Obraz rozstawiony był na dwóch krzesłach i miał wymiary 224 na 397 cm. Asystent i biograf Matejki, Marian Gorzkowski opisuje pracownię w ten sposób: Wprawdzie dodać tu przy sposobności należy, że była ona pomimo górnego światła okna tak ciasna, niska i szczupła, a nawet źle oświetlona, że po wielu potem latach wspominając o niej Matejko sam nieraz przede mną dziwił się, jak mógł tam pracować i tyle w niej aż do roku 1873 wykonywać historycznych obrazów. Pracownia była tak niska i szczupła, że nieco większe obrazy należało tam częściowo tylko malować, a resztę obrazu zostawić w cieniu.
Dodatkowo zimą malarz uskarżał się na problemy z ogrzewaniem. Pisał w listach w styczniu 1864 roku, że w pracowni jest tak zimno, że nie jest w stanie pracować. Pomogło dopiero zainstalowanie żelaznego pieca. W poprzednie zimy malował w żupanie i czapce na głowie.

Kamienica, przed którą właśnie szukasz skrytki to budynek zaprojektowany przez Beniamina Torbe i wybudowany ok. 1906-1907 roku.

Dziś dokładnie w tym miejscu, gdzie była pracownia Mistrza znajduje się zapewne dużo jaśniejszy i przestronniejszy pokój, a zarazem miejsce pracy założycieli skrytki ;)


GPS w tym miejscu może troszkę skakać szukajcie w środkowej "donicy".


To nasza pierwsza skrytka, a że jesteśmy pracownikami międzynarodowej firmy - Forte Digital, która ma biura również w innych historycznych budynkach, to możecie oczekiwać całej serii Forte Skrytek! Między innymi dawny budynek stajni przy zamku królewskim w Oslo, dawny budynek Dworca Kolejowego w Katowicach, Zamek Chateau de Buros niedaleko Bordeaux i jeszcze parę innych miejscówek!

Do skrzyneczki wrzucamy pamiątkowe naklejki. Jeśli ich zabraknie, to kontaktujcie się z nami! Znajdzie się też kilka fantów na wymianę oraz dwa certyfikaty FTF.

 

Cytaty do opisu skrytki zaczerpnięte, za pozwoleniem autorki, z artykułu Klaudi Ziobro: Krakowskim szlakiem Jana Matejki – Krupnicza 5

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien