Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
mototramp07 - Kopiec Kościuszki - OP251A
miejsce pamięci i rezerwat
Właściciel: mototramp
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 143 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-04-2010
Data utworzenia: 08-04-2010
Data opublikowania: 08-04-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2015
33x znaleziona
1x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
38 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W Sieci czytamy:

Kopiec Kościuszki w Krępie z 1917 upamiętniający wzięcie do niewoli i potyczkę z Kozakami przy miejscowym dworze. Kopiec usypany przez okoliczną ludność, na szczycie stoi drewniany krzyż na granitowym fundamencie z tablicą informującą o wystawieniu w setną rocznice śmierci Kościuszki (15 X 1817 - 15 X 1917). Kopiec prawdopodobnie znajduje się w miejscu zbiorowej mogiły powstańców. Do 1947 miejsce patriotycznych manifestacji 3 maja - wtedy to UB krwawo rozpędziło manifestację. Przy kopcu rezerwat Kopiec Kościuszki.

Rozmowa z dr Lidia Borkowską z pracowni botaniki Instytutu Biologii w Akademii Podlaskiej w Siedlcach

-Dla ochrony stanowiska bardzo rzadkiego gatunku górskiego – Bodziszka żałobnego w 1989 roku został utworzony rezerwat o charakterze florystycznym o nazwie: Kopiec Kościuszki.

„ Rezerwat ten znajduje się w Nadleśnictwie Garwolin i jest położony niedaleko miejscowości Krępa w gminie Sobolew. Centralnym punktem rezerwatu jest niewielki kopiec z obeliskiem upamiętniającym Bitwę pod Maciejowicami”

-My skupmy się jednak nad  walorami florystycznymi rezerwatu.

„Przez rezerwat ten przepływa bezimienny strumień który wpływa do rzeczki Pytlochy i wokół  tego strumienia wykształciły się dwa zbiorowiska leśne. Jednym z nich jest Lęg przy strumykowy oraz niewielki płat Gradu. Bodziszek żałobny dla którego ten rezerwat został utworzony. Występuje zarówno w Grądzie w sąsiedztwie kopca jak również w płatach Łęgu. Stanowisko w tym rezerwacie jest na północ w zwartej granicy od występowania tego gatunku. Jest jednym z najbogatszych i najczęściej występujących masowo na niżu
środkowo – polskim.”

- Jak to się dzieje, że gatunek górski znalazł się, rośnie i dobrze sobie radzi właśnie u nas, tu na niżu?

„ Wydaje mi się, że zostały tu stworzone warunki i mógł po prostu przewędrować. C
Chodzi to przemieszczanie nasion. Nasiona przenoszone są  w różny sposób, niektóre gatunki mają wytworzone gatunki lotne np. dmuchawiec – popularnie zwany czyli Mniszek. Inne reośliny maja przyczepione haczyki które przenoszone są na sierści zwierzęcej, ubrań i przenoszone na duże odległości. Często zwierzęta, szczególnie ptaki, zjadając owoce przenoszą owoce na duże odległości , tam przy odpowiednich warunkach glebowych te nasiona kiełkują.”

- Mówimy tu o takim przenoszeniu nieświadomym, samoistnym, ale zdarzają się  i takie przypadki, że roślina została przez człowieka specjalnie przywieziona z zupełnie innego środowiska często z zupełnie innej części Świata jako wyjątkowej piękności bardzo egzotyczny okaz a czasami się stawało zupełnie odwrotnie , bo to natura rządzi się zupełnie innymi prawami.

„Myślę, że często człowiek nie jest w stanie kontrolować tego jak rośliny czy zwierzęta zaczną się zachowywać kiedy przeniesie się je do warunków całkiem innych nisz tam gdzie występują. I takim przykładem może być Niecierpek drobnokwiatowty. Roślina która zaczyna pojawiać się we wszystkich zbiorowiskach leśnych które zostały zmienione przez człowieka i niecierpek zaczyna wybierać naszego rodzimego niecierpka.”

- Powracamy do Rezerwatu Kopiec Kościuszki który został utworzony po to by chronić stanowisko gatunku górskiego -  Bodziszka żałobnego.

„Bodziszek żałobny różni się tym, od Bodziszków spotykanych na tym terenie takich jak Bodziszek łąkowy, drobny, leśny czy rzadziej występujący Bodziszek pirenejski, ze wszystkie wymienione kwiaty mają kwiaty niebiesko – fioletowe, fioletowo czerwone a Bodziszek żałobny ma kwiaty na pograniczu ciemnego fioletu, prawie czarne.
W Rezerwacie Kopiec Kościuszki Występują inne gatunki zaliczane do gatunków rzadkich dla naszego rejonu. Będzie to np.: Kozłek bzowy, Kokorycz pełna, Złoć mała i Turzyca drżączkowata. Mała ciekawostka jeżeli chodzi o Turzycę drżączkwatą: jest to gatunek który jeżeli się juz pojawi, pojawia się wtedy masowo tworzy duże  płaty które trudno wyeliminować z danego miejsca.”

Weź ze sobą coś do pisania, awaryjnie jest ołówek ale nie ma temperówki.

Potrzebna będzie łopatka, aczkolwiek da się wykopać też ręką (płytko ukryty).

Zachowaj ciszę - jesteś w rezerwacie!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
widać miejsce ukrycia skarbu
tu szukaj