Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[LSS] Architektura uzdrowiskowa - OP9PXC
Eigenaar: TSW
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-07-2023
Gemaakt op: 13-07-2023
Gepubliceerd op: 29-07-2023
Laatste verandering: 29-07-2023
39x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
67 x Bekeken
29 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
11 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: adrianoczub, Czarodziej, Gor3iLLaZ_PL, Grazka, Huragan_Polnocy, Maniek, Miki., Paprotka, ryne05, Serengeti, telefonalarmowy
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Accessible for disabled  Bike  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

[LSS] Architektura uzdrowiskowa


Historia:

Na przełomie XIX i XX wieku tereny obecnego Zagórza i Szmelty cieszyły się wyjątkowo dużym uznaniem wśród letników. Położenie przy ważnym szlaku komunikacyjnym, ciągnącym się od Berlina, przez Pomorze Zachodnie do Gdańska i dalej przez Elbląg do Królewca, sprzyjało rozwojowi turystyki. Trwający rozwój żeglugi i kolei sprawił, że podróże w celach poznawczych czy wypoczynkowych przestały być tylko domeną najbogatszej elity społeczeństwa. Po raz pierwszy na wycieczki mogli sobie pozwolić przedstawiciele niższych warstw społecznych. Z upływem lat stały się one zjawiskiem masowym. Jedni odwiedzali dalekie i egzotyczne miejsca, inni woleli zaznać wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo w 1887 roku Hermann Brehmer, niemiecki lekarz specjalizujący się w leczeniu gruźlicy, wydał publikację Die Therapie der Lungenschwindsucht, która opisywała zbawienne działanie świeżego powietrza w kuracjach związanych z chorobami płuc. Odbiła się ona szerokim echem w ówczesnym świecie medycznym i pośrednio wpłynęła na popularność miejscowości uzdrowiskowych, który powstawało coraz więcej. Tego typu ośrodkiem stało się także Zagórze ze Szmeltą. W tym kontekście malownicza Dolina Zagórskiej Strugi stwarzała optymalne warunki do spędzania wolnego czasu dla potencjalnych letników i kuracjuszy. Nie bez znaczenia była też bliskość Zatoki Gdańskiej. Okolice Zagórza łączyły więc w sobie zalety krajobrazu górskiego i miejscowości nadmorskiej. Zdrowe, czyste powietrze, cisza, ścieżki spacerowe w okolicznych lasach, ryby w rzece, walory przyrodnicze i krajobrazowe, sprawiły, że letnicy, wczasowicze i kuracjusze chętnie tu przyjeżdżali. Rosnąca popularność Zagórza to zatem wynik trzech składowych: naturalnego piękna okolicy, budowy linii kolejowej oraz rosnącego zainteresowania turystyką w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Tereny obecnych Zagórza i Szmelty, dotychczas znane głównie z młynów, kuźnic i tartaków, przekształciły się w Luftkurort Sagorsch, czyli Uzdrowisko Zagórze.

Jednak móc wypocząć na łonie natury trzeba było znaleźć najpierw zakwaterowanie. Baza noclegowa była bogata, jak na tak niewielkie wsie. Tworzyły ją hotele, powstałe w miejscu historycznych karczm, restauracje, jak i prywatne pensjonaty. Do najważniejszych i największych należały Hotel Claassen i Hotel Schmelzthal, jednak jeszcze pod koniec XIX wieku, dzięki rozwojowi turystyki w regionie, powstało szereg nowoczesnych, jak na tamte czasy gościńców, domów kuracyjnych, pensjonatów i pokoi do wynajęcia w prywatnych domach lokalnych Kaszubów.

Tradycje letniskowo-uzdrowiskowe Zagórza i Szmelty kultywowane były jeszcze w okresie międzywojennym, gdy te tereny należały do Polski. Dolina Szmelty przewidziana była przez międzywojenny miejscowy samorząd na tereny rekreacyjne. W tym czasie powstał Hotel Bałtycki, pensjonat „Uzdrowisko”, w miejscu dawnego zakładu dla uzależnionych od alkoholu i mniejsze restauracje ogrodowe. Ruch turystyczny z pewnością napędzało uruchomienie komunikacji autobusowej, łączącej Zagórze z Gdynią, Wejherowem, Puckiem i Helem, a także utworzenie stacji benzynowej dla podróżujących własnymi automobilami. Na popularyzację Zagórza i Szmelty wpływ miało też powstanie w Rumi lotniska. Tu wielu pasażerów kończyło i rozpoczynało podróż. Ludzi przyciągały też imprezy lotnicze na lotnisku i możliwość odpłatnego podziwiania okolic z lotu ptaka. Latem 1923 roku w Zagórzu i Szmelcie przebywało około 200 turystów. W późniejszych latach zmniejszało się zainteresowanie letnim wypoczynkiem w Zagórzu. Po 1925 roku wejherowski starosta przestał je wymieniać wśród miejscowości letni­skowych powiatu. Broniąc się przed spadkową ten­dencją, zagórskie pensjonaty ogłaszały specjalne oferty. Jednak w 1933 roku do Zagórza i Szmelty zawitało już tylko 100 turystów. Na taki stan rzeczy złożyło się kilka przyczyn. Po pierwsze, wszystkie organy rumskiej wła­dzy przywiązywały małą wagę do turystycznego rozwoju terenu i jego promocji. Z każdym rokiem były również one coraz mocniej „przyciśnięte” problemami gospodarczymi związanymi z Zagórzem jako zapleczem mieszkaniowym, logistycznym i komunikacyjnym rozbudowującego się miasta Gdyni. Jej letniskowy charakter o ogólnopolskim znaczeniu sprawiał, że rozwój okolicznych wsi jako letniska był mało znaczącą kwestią. Nie lokowano więc środków w rozwój bazy letniskowej, co oznaczało także, że niszczała dotychczasowa. Ponadto atrak­cyjność opisywanego obszaru zawsze była mniejsza od potencjalnych i realnych możliwości osad nadmorskich. Właścicielom kwater bardziej opłacało się wynajmować je gdyńskim robotnikom i nowoprzybyłym mieszkańcom niż turystom. Hotele, gospody i restauracje, tak liczne w ostatnich dziesięcioleciach okresu pruskiego, teraz stopniowo znikały z lokalnego krajobrazu. U progu II wojny światowej zalety malowniczej Doliny Zagórskiej Strugi doceniane były przede wszystkim przez mieszkańców, a nie przybyszów z zewnątrz. Zaś powstające po wojnie zakłady przemysłowe, w szczególności garbarskie, degradowały środowisko na tyle, że uniemożliwiły powrót do zapoczątkowanych w okresie pruskim tradycji kurortowych. W czasach współczesnych teren ten pokryło gęsto budownictwo mieszkaniowe. W ten sposób malownicza Dolina już na zawsze utraciła swój pierwotny charakter, choć i dzisiaj, nie bez powodu, bywa nazywana „Bieszczadami nad morzem".

Do ostatnich zachowanych do dzisiaj budynków reprezentujących architekturę uzdrowiskową, czyli tak zwany „styl kurortowy”, szczególnie modny na przełomie XIX i XX wieku, należą w Zagórzu między innymi dawna Villa Emilie (dziś funkcjonująca jako Villa Zagórze przy ul. Jana III Sobieskiego 21) oraz budynki przy ulicy Towarowej. Dawniej w Zagórzu i Szmelcie istniało nawet kilkadziesiąt tego typu budynków. Wyróżniają je charakterystyczne kamienne detale architektoniczne i drewniane zdobienia, wygodne drewniane werandy, wkomponowane w elewację fragmenty konstrukcji ryglowej, a przede wszystkim rzucające się w oczy kunsztowne ażurowe wykończenia szczytów z charakterystycznymi szpicami i reprezentacyjne wieżyczki.


Skrzynka:

Pod koordami, nisko.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Dom przy ul. Towarowej 7 współcześnie
Architektura uzdrowiskowa przy ulicy Towarowej w okresie PRLu ze zbiorów Ludwika Bacha
Fragment wsi Szmelta, wykonane na wysokości ulicy Św. Józefa, styczeń 1942 r.
Zagórze - Willa Emilia. Dziś dom z nr. 21 przy ulicy Sobieskiego. Czerwiec 1902 r.
Obecna ulica Sobieskiego, z prawej strony Willa Emilia. Wrzesień 1914 r.
Logs: Gevonden 39x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs