Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
ŚWIDERSKI MEANDER - OP9PWN
Właściciel: Miasto Otwock
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-07-2023
Data utworzenia: 12-07-2023
Data opublikowania: 14-07-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 11-10-2023
35x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
75 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
13 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bulwieć , dawidnd, Don Vito, iwonia1999, Johnny224, keram58, Kukułki, martuś, michael50, Michu4000, r00t7, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

PROSIMY O ROZSĄDNE PODEJMOWANIE KESZA. NIEDYSKRETNE PODEJMOWANIE JEST NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ KRADZIEŻY ORAZ DEWASTACJI SKRZYNEK. JEŻELI NIE MA ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DO PODJĘCIA SKRZYNKI, SPRÓBUJ PRZYJŚĆ INNYM RAZEM. DZIĘKUJEMY

 

Uwaga! W sezonie letnim kesza najlepiej podejmoweć w godzinach porannych lub wieczornych. Miejsce jest mocno oblegane przez ludzi i bardzo łatwo go "spalić".

 

Świder jest rzeką wyjątkową w skali nie tylko regionu, ale i całego kraju, ze względu na swój zachowany do dziś naturalny charakter koryta, a także charakterystykę zbliżającą ją do rzek podgórskich (dość wartki, miejscami rwący nurt). Potrzeba ochrony tych walorów sprawiła, iż odcinek rzeki o długości 41 km objęto ochroną jako rezerwat przyrody.

Ten najwspanialszy odcinek Świdra zaczyna się za Kołbielą i ciągnie się aż do samego ujścia. Jego wody wgryzają się w piaszczystą i płaską polodowcową morenę. Miejscami żłobią głębokie jary. gdzie indziej usypują piaszczyste łachy. Na licznych zakrętach woda podmywa nadbrzeżne drzewa odsłaniając plątanine korzeni. W wielu rejonach wierzby, olchy i osiki nie wytrzymują naporu rzeki i zwalają się w jej wody. Te, przy wysokich wiosennych stanach, zabierają pnie niosąc je w dół Świdra ku Wiśle. Z powalonych drzew często korzystają liczne w rezerwacie bobry, ogryzając cienkie gałązki, liście oraz korę.

Charakterystyczne dla naturalnego koryta rzeki formy meandry (zakola) i skarpy możemy zaobserwować na całym odcinku Świdra na terenie Otwocka, gdzie przepływa on przez pasmo piaszczystych wydm, wcinając się w nie i tworząc wysokie brzegi.

Meandry to fragmenty rzeki przypominające w kształcie pętle lub łuki. W obrębie jednego meandra wykształcają się dwa brzegi:

Wklęsły - powstający na skutek erozji bocznej wody. W tym miejscu woda jest najgłębsza, gdyż nurt rzeki wcina" się w brzeg i "zabiera" go ze sobą. Tu powstają skarpy pionowe wysokie brzegi, idealne dla gniazdowania ptaków: jaskółki brzegówki i zimorodka.

Wypukły - powstający w wyniku odkładania (akumulacji) materiału skalnego (piasek, żwir) niesionego przez wodę. Brzeg w tym miejscu jest łagodny oraz płytszy i pogłębia się on stopniowo w kierunku do brzegu wklęsłego.

Czasami w wyniku odcięcia meandra (skrócenie sobie przez wodę drogi) powstaje starorzecze (inaczej jezioro meandrowe, jeziora przyrzeczne, paleorreander), Jest to fragment koryta odcięty osadami niesionymi przez rzekę, z reguły o sierpowatym kształcie.

W 1978 r. zostało wydane Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, w którym fragment rzeki Świder objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody, pozostawiając je przyrodzie i ograniczając możliwość jego wykorzystania.  

Większość rezerwatu została włączona do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako obszar PLH140025 Dolina Środkowego Świdra, a przedmiotami ochrony są tu m.in. piskorz, bóbr europejski, minóg ukraiński, wydra europejska, koza pospolita (ryba) czy kumak nizinny.

Źródło:  Tablica informacyjna opracowana przez Miasto Otwock.

 

Kesz:

Małe pudełko zawierające ołówek i logbook, które zlokalizowane jest na koordynatach. Dokładność współrzędnych +/- 5m.

 

Zapraszamy na pozostałe kesze stworzone przez Miasto Otwock :

  • CENTRUM
  • PARK LEŚNY WIEJSKA
  • SPOTKAJMY SIĘ PRZY SAMOLOCIE
  • PARK MIEJSKI NOCĄ
  • CEGIELNIA TEKLIN
  • WZGÓRZE MERAN
  • URZĄD MIASTA
  • MEDYK
Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.