Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
WE-05-Zajęcie Grajewa - OP9MXX
Wilcze Echa
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-02-2023
Date created: 23-02-2023
Date published: 25-02-2023
Last modification: 25-02-2023
15x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
18 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ścieżka „Wilcze Echa” Jest to seria o najważniejszych i najbardziej brawurowych bitew, akcji oraz postaci Żołnierzy Wyklętych, którzy - walcząc z przeważającymi i lepiej wyposażonymi oddziałami ludowego Wojska Polskiego i Armii Czerwonej – potrafili dokonywać cudów odwagi. Seria jest dalszą kontynuacją szlaku „Tropem Wilczym”  będącym w rejonie Dobrego Miasta


Głośna  akcją podziemia w tym czasie było opanowanie Grajewa w nocy z 8/9 maja 1945 r. Początkowo zamierzała ją przeprowadzić Komenda Narodowych Sił Zbrojnych Powiatu Grajewo na czele z komendantem Józefem Karwowskim „Bystrym”. O planach opanowania PUBP w tym mieście zawiadomił on przewodnika Obwodu AKO Grajewo Franciszka Warzyńskiego „Wawra”, który przekazał tę informację Janowi Tabortowskiemu „Bruździe”. 
Nocą z 7/8 maja 1945 r. O godzinie 22.00 zgrupowanie liczące około 200 ludzi, wkroczyło do miasta od strony stacji kolejowej. Gdy oddziały inspektoratu łomżyńskiego AKO, opanowywały Grajewo uzyskały wsparcie od oddziału NSZ pod dowództwem Eugeniusza Kozłowskiego „Biebrzy”, który ubezpieczał tę akcję od strony Szczuczyna.
Siły rządowe w tym okresie liczyły w Grajewie, w przybliżeniu, około 250 osób. W ich skład wchodziła komendantura sowiecka, KPMO, PUBP i Miejska Milicja Kolejowa. Atakiem na Komendę Powiatową MO kierował Franciszek Warzyński „Wawer”, Antoni Kurowski „Olszyna” blokował komendanturę wojenną,  a sam „Bruzda” z „Rybą” atakował Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego W tym samym czasie w podobny sposób atak na budynek KPMO przypuścił F. Warzyński „Wawer”. Po krótkim oporze milicjanci poddali się i wyszli z budynku z podniesionymi rękami. Inaczej wyglądała sytuacja u blokującego komendanturę miasta Antoniego Kurowskiego „Olszyny”. Nie atakował on budynku lecz ostrzelał żołnierzy sowieckich (było ich około 60), gdy próbowali z niego wyjść. Zajęta została także izba skarbowa oraz starostwo.
O świcie „Bruzda” dał sygnał do opuszczenia miasta. Zgrupowanie w szyku uporządkowanym wycofało się z Grajewa, prowadząc ze sobą kilku funkcjonariuszy PUBP i 6 milicjantów. Przeprowadzona akcja była bez wątpienia wielkim sukcesem podziemia. Oto bowiem około 200 partyzantów opanowało liczące 6 tys. mieszkańców Grajewo, z aresztów uwolniono według danych rządowych 64 osoby, według partyzantów od 90 do 120 osób. Straty po stronie atakujących w całej akcji to około 11-20 zabitych. Poza sukcesem czysto wojskowym, akcja miała bardzo duże znaczenie propagandowe. Pokazywała siłę „Bruzdy” na tutejszym terenie, a miejscowej ludności, siłę i skuteczność działania podziemia zbrojnego w walce z nową okupacją.  Zajęcie Grajewa było jednak już jedną z ostatnich, tak dużych i przeprowadzonych przy użyciu tak licznych sił, akcji.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru : 
N 54°  14. X 
E 20°  47. Y

 

Pytanie : Pseudonim dowodzącego oddziałem NSZ wspierającym AKO ?

A  -  „Biebrza”   – X 088   Y- 122
B -   „Bruzda”    – X-333   Y- 556
C -   „Bartek”     – X-353   Y- 566

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 8 times, Hits: 6 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Spoiler
Log entries: Found 15x Not found 0x Note 0x All entries