Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
HRUBIESZÓW - dawna siedziba PUBP - OP9MUB
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-02-2023
Data utworzenia: 14-02-2023
Data opublikowania: 14-02-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 14-02-2023
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
25 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Hrubieszów, ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 7, budynek Sądu Rejonowego, dawna siedziba hrubieszowskiego PUBP, rozbitego przez oddział ppor. Henryka Lewczuka „Młota” 28 maja 1946 r.

W Hrubieszowie, przy ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 7, gdzie obecnie mieści się Sąd Rejonowy, w 1946 r. swoją siedzibę miał Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Gmach ten został zaatakowany i zniszczony przez oddział partyzancki Obwodu WiN Chełm, pod dowództwem ppor. Henryka Lewczuka „Młota”, podczas akcji, która odbyła się nocą z 27 na 28 maja 1946 r., kiedy to połączone oddziały partyzanckie WiN i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) uderzyły na Hrubieszów. Polacy zaproponowali wspólne uderzenie na Hrubieszów podczas spotkania 19 maja 1946 r. w folwarku Miętkie, co po uzgodnieniach z wyższym dowództwem, strona ukraińska zaakceptowała. 27 maja 1946 r. w lesie pod Hrubieszowem zebrały się cztery sotnie UPA, nad którymi dowództwo objął Jewhen Sztendera „Prirwa”. Ze strony polskiej w akcji uczestniczyły oddziały partyzanckie hrubieszowskiego Obwodu WiN oraz chełmski 30-osobowy oddział ppor. Henryka Lewczuka „Młota”, któremu przypadło zadanie zdobycia hrubieszowskiego PUBP i uwolnienie więźniów. Wspierany był drużyną UPA z prowizoryczną wyrzutnią niemieckich pocisków rakietowych typu Nebelwerfer 41. Tuż przed północą 27 maja 1946 r. zgrupowanie partyzanckie i wkroczyło do miasta. Oddziały UPA, które miały uderzyć na NKWD (w dworku Du Chateau przy ul. 3 maja 11, ok. 200 m od PUBP) oraz grupa „Młota” dotarły na miejsce, gdzie rozstawiono wyrzutnię pocisków rakietowych oraz kilka granatników. Zaraz po rozpoczęciu ostrzału koszar NKWD wystrzelono również dwie „rakiety” w kierunku PUBP, po czym rozpoczęto krzyżowy ostrzał gmachu i ruszono do ataku, o czym pisał w raporcie szef WUBP w Lublinie mjr Franciszek Piątkowski: "Pocisk trafił wprost do gabinetu Szefa PUBP. Po wybuchu „torpedy” banda wdarła się przez parkan na dziedziniec PUBP, obstrzeliwując gmach z broni automatycznej". W gmachu PUBP w czasie ataku znajdowało się 14 funkcjonariuszy resortu. Wystrzelenie rakiet wzmogło element zaskoczenia i panikę, co pozwoliło atakującym na zlikwidowanie strażnika i wdarcie się do budynku. Podczas wymiany ognia zginęło 2 ubeków, jednak pomyłkowo zastrzelono również aresztowaną i czekającą na przesłuchanie siostrę jednego z żołnierzy WiN, sanitariuszkę Stanisławę Nieborak „Floresę”, biorąc ją za funkcjonariuszkę UB. W niewyjaśnionych okolicznościach zginał też jeden z więźniów – Aleksander Niezbędzki. Według raportów UB podczas akcji uwolniono z aresztu 22 więźniów.

Skrzyneczka - pojemnik z magnesem. po lewej stronie głównego wejścia na teren sądu. 

Powodzenia.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
siedziba dawnego PUBP
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy