Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[SzK] Żarnów, jarmarków czar - OP9MPL
tradycje kupieckie w kasztelanii żarnowskiej
Eigenaar: Biały Indianin
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-02-2023
Gemaakt op: 30-01-2023
Gepubliceerd op: 18-02-2023
Laatste verandering: 11-03-2024
20x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
48 x Bekeken
11 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

    Za panowania pierwszych Piastów, Żarnów leżał na głównym szlaku handlowym („trakt kasztelański”), wiodącym z Wielkopolski na Ruś, tędy wielokrotnie przechodził Bolesław I Chrobry na wyprawy kijowskie. Ten szlak stale służył również kupcom, przemieszczającym się z zachodu na wschód Europy.  

    Później gród znany był też dzięki Traktowi Królewskiemu, łączącego w erze państwa Jagiellonów Kraków z Warszawą; traktem tym przechodzili królowie i maszerowało wojsko.

    Źródła historyczne sugerują, że żarnowskie targi powstały wcześniej niż lokacja miasta w XIV w.  Pierwsza wzmianka o Żarnowie w źródłach pisanych, pochodzi z 1065 roku i używano formy "targowe". Wówczas to książę Bolesław II Śmiały przeznaczył benedyktynom w Mogilnie „z zamku swego Sarnov półtrzeciej grzywny rocznego dochodu”. W 1136 r. wymieniono w słynnej bulli papieża Innocentego II ten znany gród dający arcybiskupstwu  gnieźnieńskiemu znaczne dziesięciny ze zboża, miodu, skór, opłat targowych i celnych. 

    O tym, że w Żarnowie od dawna istniało targowisko i miało przywileje, świadczy akt księcia Leszka Białego z 1221 roku. W 1276 roku książe Bolesław Wstydliwy uwolnił Sarnov ze wszelkich opłat i danin, a w dokumencie z 1278 r. zapisano „forense, quod targove dictur”

 

Targ w centrum Żarnowa istniał do lat '60 XX w., dzisiaj to zabytkowe śródmieście o historycznym układzie przestrzennym

 

    W XIV w. Żarnów był jak na ówczesne czasy dużym miastem i liczył prawie tyle samo co współcześnie - 1000 mieszkańców (dla porównania w Krakowie żyło 10.000 ludzi).   

    W XV w. w mieście obowiązywał zakaz przeprowadzania transakcji między kupcami obcymi, bez pośrednictwa miejscowych. Działalność gospodarczą w mieście prowadzono za przyzwoleniem kasztelanów żarnowskich i kantorów sandomierskich. Ci drudzy byli faktycznymi właścicielami Żarnowa i doskonale wiedzieli, że jeśli zamożni będą mieszczanie, to i ich dochody będą wysokie.  

    Żarnów był znanym w Polsce ośrodkiem rękodzielnictwa, zwłaszcza tkactwa, szewstwa, piekarstwa oraz rzeźnictwa, "gdyż samych jatek rzeźniczych stało w mieście siedemnaście”. Istniały karczmy, a mieszczanie trudnili się piwowarstwem i słodownictwem. Miasto było ośrodkiem lokalnego rynku na płody rolne i hodowlane, o czym świadczy znana miara zbożowa żarnowska w kraju zwana również korcem żarnowskim. W XVI w. rzemiosło i handel uchodziły za główne źródło bogactwa, co spowodowało ożywienie gospodarcze także całego regionu.

    Po potopie szwedzkim w 1655 r. Żarnów został zniszczony i nastąpił regres. Król Polski August III Sas (1696 - 1763) uporządkował organizację handlu w Żarnowie. Od 1772 r., gdy ostatnim kasztelanem żarnowskim był Szymon Szydłowski, zarysowały się ciekawsze perspektywy (choć krótkotrwałe) dla poprawy sytuacji gospodarczej okolicy. Mimo iż - na skutek wielkiego pożaru - miasto po raz kolejny uległo zniszczeniu, to postawiono aż 46 nowych budynków wraz z ratuszem. W XVIII w. Żarnów prezentował się już bardzo ubogo.

 

   

obejrzyj powyżej fragmenty starego rynku Żarnowa na filmie "Świadectwo urodzenia" z 1961 roku

 

    Targi (cotygodniowe) i jarmarki (doroczne) były miejscem handlowych transakcji i spotkań o charakterze towarzyskim i kulturalnym. Na dawnych targach dostrzec można było ludność wiejską w tradycyjnych ubiorach - kobiety w różnokolorowych zapaskach, a mężczyzn w sukmanach. Dzisiejszy żarnowski rynek (obecnie plac Piłsudskiego) był jeszcze do lat 60-tych placem targowym na którym przed wojną handlowali także miejscowi Żydzi.

    Po utworzeniu niewielkiego parku w miejscu starego placu, handel zdecydowano przenieść na nowe targowisko (zwane „targowicą”) przy ul. Koneckiej; targi tam odbywają się co poniedziałek, zwłaszcza w lato dzięki świezym płodom rolnym nie tracą jeszcze na znaczeniu. . 

 

O skrzynce 
Skrzynka to nano-magnetyk (5 cm). 
Tak, szczypczyki przydadzą się. Weź coś do pisania.
Spontan: śmiało reaktywuj gdy go brak

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Dzisiejsza "targowica" na ul. Koneckiej.
Kasztelan żarnowski Pakosław z XIII w. na skwerze...
... a nieopodal czyżby żarnowski "Łyk", ale bez baby i lejców?
Logs: Gevonden 20x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Alle logs