Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Oleśnicy Małej - OP9MJ3
Zespół pałacowy w Oleśnicy Małej
Właściciel: Zabard 2
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.26 km
Data ukrycia: 08-01-2023
Data utworzenia: 08-01-2023
Data opublikowania: 08-01-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 08-01-2023
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
21 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Historia pałacu w Oleśnicy Małej sięga końca XII wieku kiedy to Bolesław I Wysoki zdecydował wybudować po środku ówczesnej puszczy Pałacyk myśliwski z kaplicą. Władca na polowania zapraszał ważne osobistości min: Biskupa Wrocławskiego Żyrosława II. W roku 1225 ówczesny właściciel pałacu Henryk Brodaty w raz z żoną Jadwiga Śląską z Andechs zdecydowali przekazać pałac Templariuszom przybyłym z  Süpplingenburga koło Brunszwiku i założyli tu swą pierwszą na tych ziemiach komandorię. W następnych latach za sprawą Templariuszy nastąpiła rozbudowa Oleśnickiego zamku, założyli oni nowe wsie oraz wzbogacili przypałacową kaplicę o nowe relikwie świętych w tym relikwię swojej dobrodziejki, św. Jadwigi z Andechs. Zakon został skasowany przez papieża Klemensa V w 1312 r., a zamek przejęli joannici. Przez pięć wieków Oleśnica Mała zaliczała się do najbogatszych majątków tego zakonu na Śląsku. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) siedziba joannitów uległa zniszczeniu, ale wkrótce ją odbudowano. 50 lat później, w 1706 r., została strawiona przez pożar, po którym komtur von Dietrichstein podjął decyzję o budowie pałacu który w znacznym stopniu (uwzględniając późniejsze rozbudowy) zachowała się do dziś. Prace przy budowie pałacu ukończono w 1711 r. i jeszcze przez następne sto lat przebywali tu joannici, kiedy w 1810 r. w związku z kasatą klasztorów w Prusach pałac przejęło państwo. Wkrótce po tej sekularyzacji, w uznaniu zasług feldmarszałka Ludwiga Yorcka von Wartenburga w wojnie z Napoleonem król pruski Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern podarował mu Pałac w raz z całą wsią. W rękach ewangelickich hrabiów Yorck von Wartenburg posiadłość pozostawała przez pięć pokoleń, aż do roku 1945, pomimo to jednak kościół przez cały czas pozostawał rzymskokatolicki. Hrabia Johann David Yorck już od 1815 r. podjął znaczną rozbudowę pałacu, którą zakończył po pięciu latach. Następną rozbudowę zrealizował w latach 1904-1905 hr. dr Heinrich Yorck von Wartenburg, budując wieżę - zwaną wieżą Zofii - przy wejściu głównym oraz oranżerię wzdłuż południowej ściany kościoła należącego do kompleksu pałacowego. Peter Yorck von Wartenburg, ostatni właściciel majątku, stracony został w Berlinie niespełna 3 tygodnie po zamachu na Hitlera z 8 sierpnia 1944 za udział w założonym przezeń wraz jego przyjacielem Helmutem J. von Moltke Kręgu z Krzyżowej. W ścianę pałacu wmurowano dwujęzyczną - polsko-niemiecką - tablicę pamiątkową poświęconą ostatniemu z właścicieli Oleśnicy Małej. W upaństwowionym po wojnie pałacu mieści się obecnie Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin mieszczący się w dawnej oranżerii. W pałacu znajdują się też mieszkania zarówno dla pracowników ZDHiAR jak i innych mieszkańców. Do Pałacu przylega zabytkowy park z licznymi starymi drzewami stawami, budowlami hydrologicznymi, mostkami itd: W parku ponad to znajduje się boisko piłkarskie, zabytkowa fontanna w kształcie ryby oraz mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg.

O keszu:

Kesz to mikro-PET ukryty w pobliżu północnego skrzydła pałacu. Przy szukaniu należy uważać na mugoli.

 

 

 

Zasady reaktywacji Skrzynkę można śmiało reaktywować Jeżeli skrzynka zaginęła lub któryś z elementów skrzynki jest uszkodzony.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pałac w Oleśnicy Małej
Pałac w Oleśnicy Małej 1
Pałac w Oleśnicy Małej 2
przypałacowa fontanna z rybą
Tam
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria