Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Polskie kolędy i pastorałki 11 - OP9MAL
Owner: JohnyLambada
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-12-2022
Date created: 22-12-2022
Date published: 30-12-2022
Last modification: 30-05-2023
13x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
29 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC

Stile nacht, holly night, pokój niesie ludziom wszem… „Cicha noc” jako jedyna bożonarodzeniowa pieśń przetłumaczona została na ponad 300 języków i dialektów. Właśnie dlatego w wyjątkowy sposób jednoczy kolędników z całego świata i w wyjątkowo symboliczny sposób niesie pokój ludziom we wszystkich zakątkach ziemi.

Opowieść o „Cichej nocy” rozpoczyna się w 1816 roku w Mariapfarr w regionie Lungau (w południowo-wschodniej części landu Saltzburg). Wikary tamtejszej parafii pisze piękny, bożonarodzeniowy wiersz o Betlejemskiej Nocy, która przyniosła ludziom pokój, radość i nadzieję. Dwa lata później, w 1818 roku, ksiądz namawia organistę z parafii św. Mikołaja w pobliskim Oberndorfie, by skomponował melodię do świątecznego utworu – powolny walc w tonacji D-dur i metrum 6/8, napisany na chór, dwa głosy solowe oraz gitarę.

Podczas pasterki w 1818 roku w Oberndorfie koło Saltzburga utwór – w wykonaniu samych autorów – po raz pierwszy prezentowany jest szerszej publiczności. Wikary śpiewa partię tenorową i gra na gitarze. Organista towarzyszy mu basem. Kolęda urzeka mieszkańców miasteczka swym wyjątkowym brzmieniem i szybko zyskuje sławę w całej okolicy. Po kilkudziesięciu latach melodia dociera na dwór królewski w Berlinie, skąd w 1854 roku do Salzburga wysłane zostaje zapytanie o twórców słynnej „Cichej nocy”.

Niestety oryginalne zapisy nutowe oraz pierwszy śpiewnik kościelny, w którym znalazła się austriacka kolęda zaginęły – nie mogły więc świadczyć o autorach utworu. Najwcześniejszy zachowany odpis, pochodzący z 1822 roku, również nie zawierał ich nazwisk. W grudniu 1854 roku, w odpowiedzi na berlińską korespondencję, historię „Cichej nocy” opisał Franz Xaver Gruber – utalentowany organista, nauczyciel i autor najpopularniejszej dziś bożonarodzeniowej melodii, napisanej do słów księdza Josepha Mohra. Jego opowieść potwierdził m.in. niedatowany odpis Mohra (powstały prawdopodobnie ok. 1820-1825 roku), w którym wyraźnie zapisane były nazwiska autorów.

Polska wersja słynnej kolędy powstała ok. 1930 roku. Autorem był Piotr Maszyński – kompozytor, dyrygent i tłumacz utworów muzycznych.

Nastrojowa pieśń opowiada o tajemnicach Betlejemskiej Nocy i ogłasza Dobrą Nowinę o narodzinach Zbawiciela. W pełnych spokoju słowach znaleźć można matczyny uśmiech Maryi, anielskie śpiewy i zdumionych pastuszków, którzy spieszą na spotkanie z Dzieciątkiem. „Cicha noc” koi nie tylko wyjątkową melodią, ale przede wszystkim obietnicą „odkupienia win”, które niesie całemu światu.

źródło: koledypolskie.pl

 

W galerii obraz jest w lepszej jakości, przepraszam za niedogodności

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
11
Log entries: Found 13x Not found 0x Note 0x All entries