Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
/DS/ Kopalnia Brzeszcze – Wschód - OP9LLH
Owner: logbook
Founder: uhuhu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-11-2022
Date created: 18-10-2022
Date published: 06-11-2022
Last modification: 14-11-2022
18x Found
0x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
34 visitors
13 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: Chrząszcze2, GFS
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kopalnia Brzeszcze „Wschód” to obecnie określenie dotyczące byłego górniczego terenu o powierzchni blisko 65 tys. m kw. z oryginalną zabudową przemysłową, pozostałego po wyłączonym z eksploatacji oddziale tutejszej kopalni węgla kamiennego. Mieści kilkanaście obiektów – budynków i budowli zespołu zabudowy szybów Andrzej III i Andrzej IV, m.in. budynki nadszybia i wieże nadszybowe, budynki maszyn wyciągowych, kołowrotu, hala kompresorów i wentylatorów z chłodnią/basenem chłodzącym, budynek stacji sprężarek i transformatorów.

Historia powstania tego miejsca zaczęła się w pierwszych latach XX wieku, gdy na terenie ówczesnej jeszcze wsi Brzeszcze rozpoczęto z sukcesem poszukiwania węgla. Badania sfinansował Arnold Rappaport z Wiednia. Został on pierwszym właścicielem Kopalni Węgla Kamiennego w Brzeszczach.  W 1903 roku rozpoczęto eksploatację „czarnego złota”. Z biegiem czasu wydobycie zwiększało się, następował progres zakładu i w rezultacie również Brzeszcz. Sukcesywnie zwiększano ilość górników i kadry administracyjnej. Z odległych miejsc przybywali tutaj wykwalifikowani robotnicy wraz z rodzinami. KWK Brzeszcze od początków istnienia inwestowała i budowała osiedla górnicze dla napływowej ludności. W 1918 r. poziom zatrudnienia wynosił 1289 osób, a więc zbliżony był do ogółu mieszkańców z okresu przed budową kopalni. Również w 1918 roku rozpoczęto budowę szybu Jowisz, zwanego później Andrzej III, rozbudowanego następnie do Oddziału Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze „Wschód” (KWK Brzeszcze „Wschód”). Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze „Wschód” była pierwszą i jedyną państwową kopalnią węgla kamiennego zbudowaną w okresie II Rzeczypospolitej. Jako przedmiot szczególnego zainteresowania władz państwowych w latach 1927–1937 poddana została inwestycjom, dzięki którym posiadała najbardziej nowoczesne rozwiązania w przemyśle górniczym.

Obecnie już nieczynna Kopalnia Brzeszcze „Wschód” jest także miejscem tragicznej historii.. W czasie II wojny światowej zakład został przywłaszczony przez okupanta. Niedaleko szybu niemieccy naziści utworzyli podobóz KL Jawischowitz (na terenie obecnego parku miejskiego w Brzeszczach przy ul. Dworcowej) - największą spośród 45 filii KL Auschwitz. Podobóz był pomyślany jako zaplecze siły roboczej w kopalni. Był to pierwszy przypadek w historii niemieckich obozów koncentracyjnych zatrudnienia więźniów pod ziemią. W podobozie przebywali w okropnych warunkach bytowych mężczyźni różnych narodowości, którzy byli notorycznie niedożywieni, wyczerpani i terroryzowani. Największym złem KL Jawischowitz była dla wycieńczonych ludzi ciężka i zbyt długa praca ponad siły pod ziemią. Z tego względu podobóz był uznawany przez więźniów jako jeden z najgorszych, co miało odzwierciedlenie w bardzo wysokim wskaźniku ich umieralności. Niejednokrotnie tracili życie oni w trakcie pracy „na dole”. Zatrudnieni w kopalni górnicy oraz inni mieszkańcy Brzeszcz narażając własne i bliskich życie, nieśli pomoc zniewolonym mężczyznom.

Po wojnie kopalnia nadal prężnie się rozwijała i w roku 1982 zatrudniała już 8715 pracowników. W konsekwencji typowo rolnicza wioska diametralnie się zmieniła. Dzięki temu Brzeszcze w 1962 roku zyskały prawa miejskie. Miasteczko liczy dziś ponad 11 tys. mieszkańców. Dzięki wieloletniemu finansowaniu kopalni powstały tutaj obiekty edukacyjne, sportowo-rekreacyjne, handlowe, kulturowe i inne.

Oddział KWK Brzeszcze Wschód został wyłączony z eksploatacji w 1995 r. Pełnił później funkcję wentylacyjną i jako skład materiału dla Ruchu I. Zespół zabudowy Szybu Andrzej III w 2011 r. został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków, jako zespół modernistycznej zabudowy przemysłowej. Teren KWK Brzeszcze Wschód wraz z zespołami zabudowy Szybu Andrzej III i Andrzej IV oraz skład materiału i torowiska w 2016 r. zostały przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. i weszły w skład Oddziału „Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji”. Część́ terenu wraz z zabudową została zbyta na rzecz prywatnych inwestorów i powstało tam kilka przedsiębiorstw. Większość́ historycznej zabudowy w tej strefie została niestety wyburzona.

Kopalnia nie zakończyła wtedy swojej działalności, ponieważ wciąż wydobywano złoża węgla z pierwszego oddziału. W 2016 roku kopalnia jako ZG Brzeszcze weszła w skład spółki TAURON Wydobycie S.A. i stała się w niej trzecim zakładem.

W roku 2022 Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przekazała w darowiźnie gminie Brzeszcze tereny oraz obiekty byłej Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze „Wschód”. Samorząd zaplanował przeprowadzić przy wsparciu unijnym rewitalizację tego wyjątkowego, zabytkowego oraz historycznego terenu.

 

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Blisko