Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Diabelski Kamień koło Monasterza - OP9LL3
Kamienne Roztocze
Właściciel: NivilS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 17-10-2022
Data utworzenia: 17-10-2022
Data opublikowania: 18-10-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 18-10-2022
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
21 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: grafen, randomforest, starletka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Kamienne Roztocze:

Skrzynka należy do projektu Kamienne Roztocze mającego na celu pokazanie jaskiń, głazów, skałek i innych ciekawych obiektów geologicznych rozsianych po rzadko uczęszczanych zakątkach Roztocza.


O Roztoczu:

Roztocze jest wąskim pasmem wzgórz długości ok. 180 km  i szerokości do 20 km ciągnące się od Kraśnika po Lwów. Krajobraz Roztocza tworzą łańcuchy wapiennych wzgórz o dość stromych zboczach i spłaszczonych wierzchowinach. Najwyższe wzniesienia na obszarze Polski to Długi Goraj (391,5 m.n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m.n.p.m.)

Garb Roztocza budują skały powstałe w kredzie - margle, opoki i gezy. Na nich zalegają utwory trzeciorzędowe takie jak wapienie i piaskowce. W epoce lodowcowej na obszar obecnego Roztocza kilkakrotnie nasuwał się lądolód skandynawski, który swoją działalność pozostawił w formie glin morenowych, rozległych pokryw lessowych czy głazów narzutowych.
Roztocze dzielimy na trzy mezoregiony: Roztocza Zachodniego (Roztocza Gorajskiego) składającego się głównie z lessów, Roztocza Środkowego (Roztocza Tomaszowskiego) zbudowanego z piasków i wapieni oraz Roztocza Wschodniego (Roztocza Południowego) utworzonego z utworów trzeciorzędowych o urozmaiconej rzeźbie z licznymi wzgórzami ostańcowymi. Cały obszar jest silnie rozczłonkowany i podzielony licznymi uskokami, co zdaje się mieć duży wpływ na występowanie jaskiń i schronisk skalnych w tym regionie.


Diabelski Kamień koło Monasterza:

Diabelski Kamień wraz z okolicznymi skałkami położony jest na garbie wzniesienia Niedźwiedzia 322 m n.p.m. Są to ostańce stanowiące odsłonięcie odpornych na wietrzenie trzeciorzędowych ( badeńskich) wapieni rafowych,litotamniowych i detrytycznych. Wymiary to około 10 m długości, 5 m szerokości i około 2m wysokości. Potężny głaz w kształcie pocisku sprawia wrażenie jakby  leżał sobie na trzech mniejszych kamieniach, tak jakby ktoś go tam położył ( diabeł...). Spowodowane jest to silną erozją spongu co sprawia wrażenie celowego  ułożenia. Na górnej części głazów widać silne procesy krasowe w formie zagłębień o różnym kształcie. 

Z kamieniem tym wiąże się legenda jakoby 

Okolice Werchraty, pełne ciemnych bagien, jarów, były siedliskiem diabłów. Po zmierzchu wypełzały z ciemnych dziur w ziemi, i grasowały po okolicy. Ponieważ w dzień słabły, a w nocy sił nabierały, grasowały wtedy i pastwiły się nad swoimi ofiarami. Miejscem ich zbiórki było wzniesienie o nazwie „Uroczysko Wierchi”. W nocy było widać piekielną łunę stamtąd, oznaczało to, że diabły idą.
Ludzie chcąc wypędzić diabły, postanowili owe miejsce uświęcić. Najpierw wybudowano tam kapliczkę, a potem powstał pierwszy klasztor na tych ziemiach. Ponieważ miejsce było poświęcone, diabły nie mogły tam wejść. Gdy powstał klasztor Bazylianów, zaczęto nazywać to miejsce Monastyrzem i otaczać kultem.
Diabły nie mogły znieść tego, że odebrano im ich miejsce i wybrali najsilniejszego spośród siebie, by klasztor zniszczyć.

W nocy, w kamieniołomie Górniki, Belzebub wyrwał wielki głaz i ruszył na klasztor. Niestety im bliżej podchodził, tym bardziej słabł. W końcu zrezygnował i zmienił zdanie. Szerokim łukiem obszedł klasztor i postanowił zniszczyć świątynię w Werchracie. Niestety, gdy znalazł się w już na Garbie Niedźwiedzia, wzeszło słońce i Belzebub osłabł. Zostawił potężny głaz ze śladami po swojej łapie i rysami po pazurach i zasnął.
W różnych opracowaniach można znaleźć różne wersje tej legendy. Jedni piszą, że kamień pochodzi z Brusna, a są tacy co uważają, że gdzieś z Moczar. Powyższa wersja legendy  pochodzi z książki „Werchrata Perła Roztocza”.

Jak dojść:

Najłatwiej dostać się od parkingu leśnego ( waypoint parking) następnie drogą leśną maszerujemy aż do pól. Dalej albo przez pole na przełaj albo dookoła pola polną w miarę wygodną do maszerowania drogą.

Co do kesza: 

- klipsiak w woreczku maskującym

- weź coś do pisania

- dla pierwszych znalazców certy

- Nisko, zamaskowany

Proszę odłóż, zabezpiecz kamieniami i dobrze zamaskuj aby przetrwał jak najdłużej.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Leśny parking, tu można legalnie zostawić auto.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
IMG_20221016_143544
IMG_20221016_143550
po drodze do kesza
IMG_20221016_143517
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy