Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WISZNICE - mural - OP9LK4
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-10-2022
Data utworzenia: 15-10-2022
Data opublikowania: 15-10-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 15-10-2022
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
16 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Mural, jaki powstał na ścianie miejscowego kina w Wisznicach, to przede wszystkim uhonorowanie bohaterów Bitwy Warszawskiej.

– 16 sierpnia 1920 roku 16 pułk ułanów wielkopolskich wyruszył z Abramowic spod Lublina wspólnie z 4 i 5 pułkiem.    16 pułk – ten, który walczył o Wisznice – maszerował przez Parczew, natomiast pułki 4 i 5 poszły  przez Cyców. Miały spotkać się w Wisznicach. Co zdarzyło się w międzyczasie? Ułani wielkopolscy z 16  pułku do Wisznic dotarli po 24 godzinach, natomiast 4 i 5 pułk ułanów został zatrzymany w Cycowie przez Sowietów. Ułani z 16 pułku zaskoczeni tym, że nie widzą w Wisznicach ułanów polskich, a widzą wojsko sowieckie, z zaskoczenia szarżą ułańską zaatakowali Wisznice. W pełnym zaskoczeniu zaatakowali Sowietów, którzy wycofali się za Wisznice. Zostało ujętych 52 jeńców i karabiny maszynowe. Sowieci wycofali się 2 km za Wisznice. Walki trwały kolejne 2 dni, bo Sowieci rankiem 17 sierpnia ruszyli na Wisznice. Sowietów było 2 razy więcej niż ułanów. Dzięki dwóm przejętym karabinom maszynowym Wisznice zostały utrzymane, natomiast zginęła rzesza Sowietów. Sowieci znowu zaatakowali Wisznice. Byli już bardzo blisko przejęcia, ale nie udało im się. 

Mural przedstawia szarżę 16 pułku ułanów wielkopolskich, jaką odbyli tutaj 16 sierpnia 1920 roku w potyczce z wojskami bolszewickimi –   To historia, która w tej miejscowości została jakby na nowo odtworzona, odgrzebana i zrekonstruowana. Do tej pory nie istniała w świadomości społecznej. Na wiele lat z uwagi na niemożliwość mówienia o wojnie polsko-bolszewickiej pogrzebano w pamięci tę historię. Udało się zebrać te informacje na nowo, odtworzyć i przygotować mural. Mural został przygotowany przez artystów, pana Mateusza Rokickiego i panią Izabelę Kucharską, po warsztatach, jakie prowadzili z młodzieżą i po cyklu lekcji tematycznych w szkołach. Mural spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim mieszkańcy  pytają o tę historię i są zainteresowani tym, co działo się w 1920 roku. Mural jest na ścianie, przy której wojska 16 pułku ułanów dotarły do Wisznic, tam odbyło się pierwsze spotkanie z bolszewikami.

 Na muralu jest postać Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego, który był wtedy w stopniu pułkownika i był dowódcą tej szarży. Jest też 11 ułanów, czyli tylu, ilu brało udział w tej potyczce z 16 pułku ułanów wielkopolskich. Jest uchwycony moment, kiedy ułani na koniach zbliżają się do Wisznic 

Skrzyneczka - pojemnik z magnesem w rejonie narożnika płotu obiektu sakralnego.

Powodzenia.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
strefa skrzyneczki
Wisznice - mural
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy