Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[COG] Cmentarz wojenny nr 43 Radocyna - OP9LHL
Właściciel: PeCha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-10-2022
Data utworzenia: 09-10-2022
Data opublikowania: 21-10-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 03-07-2023
3x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
9 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Cmentarz wojeny nr 43 w Radocynie znajduje się przy starym cmentarzu unickim, położonym przy drodze przez wieś. Zajmuje powierzchnię około 288 m². Założony jest na planie prostokąta i otoczony ogrodzeniem z par drewnianych żerdzi wspartych na słupach. Wejście znajduje się od wschodu.
Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Na cmentarzu zrekonstruowanym w 1995 roku staraniem Koła Łowieckiego "DZIK" w Gorlicach znajduje się kilka krzyży odbiegających swym wyglądem od oryginalnych a największym błędem wykonawców było pomniejszenie obiektu o 1/3.

Na cmentarzu jest pochowanych 83 żołnierzy w tym 10 znanych z nazwiska, spoczywają w trzech grobach zbiorowych oraz 10 pojedynczych poległych w styczniu i marcu 1915 roku: 79 Rosjan z 195 Orowajskiego Pułku Piechoty oraz 4 Austriaków z 27 IR. W grobach o numeracji 1- 4 spoczywają żołnierze austro-węgierscy, zaś w grobach 5-10 żołnierze rosyjscy, wszyscy ci znani z nazwiska. Groby 11-13 są mogiłami zbiorowymi (17+28+28) ich nazwisk nie znamy.

Cmentarz wojenny jest aktualnie, wydawałoby się, że w trakcie odnowy. Wszedłem na niego i zdziwiłem się, bo zobaczyłem jedynie jeden duży krzyż na kamiennym postumencie. Na oryginalnej tablicy kamiennej zachowała się inskrypcja w języku niemieckim:

 

WIR WUSSTEN
KEINER VON DES
ANDERN LEBEN
NUN HAT UNS DER
TOD ZUSAMMEN
GEGEBEN

,,Nie znaliśmy życia drugiego człowieka,
teraz śmierć nas połączyła”

 

Na jego tyłach znalazłem stare krzyże złożone w jednej kupie. Wtedy w oko wpadły mi wystające z ziemi kołki umieszczone w miejscach krzyży. Prawdopodobnie to forma zabezpieczenia odwiedzających przed wdepnięciem w dziury po krzyżach.

Trochę poszukałem i okazało się, że tragiczny stan cmentarza trwa już kilka lat. W 2018 roku stały tylko dwa krzyże nagrobne, ale ogrodzenie było wykonane z nowych żerdzi. Dzisiaj niestety nawet te dwa krzyże już nie stoją, a żerdzie wyglądają jakby miały być wymieniane.Ale może coś się tam zaczyna dziać, bo ostatnimi czasy sporo okolicznych cmentarzu zostało odnowionych.

 

O keszu:

Teren pewnie będzie trochę zmieniony podczas odnowienia cmentarza, więc ciężko było wytypować miejsce ukrycia skrzynki, ale postanowiłem jednak ją zamontować i padło na świerk rosnący po prawej od ścieżki prowadzącej na cmentarz i kesza w formie bombki.

W dniu zakładania kesza można było dojść do drzewa i wyglądało, że nie będzie zagrożony wycinką. Zobaczymy jak długo się tu utrzyma.

Skrzynka to pluszak jedynie z logbookiem, więc weźcie coś do pisania.

Zasady reaktywacji Skrzynkę jak najbardziej można reaktywować, ale miło by było, gdybyście dali znać. Będzie można zaktualizować opis i współrzędne.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Oznaczenie przyt drodze
Cmentarz
Pomnik
Na tym dalszym
Wpisy do logu: znaleziona 3x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria