Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
UHWG_Hanna Malewska - OP9LAH
Właściciel: Sofijka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-09-2022
Data utworzenia: 23-09-2022
Data opublikowania: 24-09-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 24-09-2022
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
59 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie". 

Skrytką opiekują się Państwo Siwkowie.

Przygotowanie opisu: Paulina Kuran (Fundacja Sofijka)

 

Zapraszamy do udziału w grze "Ukryta historia Wielkich Grodziszczan" w dniach 24 września - 9 października 2022 r.. Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/660125631908564

 

Hanna Malewska (21.06.1911 – 27.03.1983)

 

Polska pisarka, autorka powieści historycznych, w latach 1960-1973 była redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”. W czasie II wojny światowej kierowała Biurem Szyfrów Zagranicznych. „Kobieta niebywale inteligentna i utalentowana, wielkiego serca i mocnego charakteru, a jednocześnie delikatna, wrażliwa i nieśmiała.” (Ewa Buczek, „Kobieta z żelaza” „Więź” nr 10/2009)

 

Przyszła na świat w czasach bardzo niespokojnych i trudnych, jednak rodzice – tata, Bronisław Malewski – lekarz, aktywista i działacz społeczny oaz mama Jadwiga z Ciświckich Malewska wpoili jej wartości, którym była wierna przez całe życie: patriotyzm, pracowitość, wytrwałość w służbie innym i zaangażowanie w budowanie dobra wspólnego.

 

Urodziła się w 1911 r. w Jordanowicach koło Grodziska Mazowieckiego. Po śmierci ojca (1920 r.) od 1923 r. zamieszkała z matką i bratem w Lublinie, gdzie ukończyła gimnazjum żeńskie, a następnie studiowała historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym czasie zaczęła zdobywać pierwsze nagrody za swoje teksty historyczne. W 1931 r. zachorowała na tyfus i podczas trzymiesięcznej rekonwalescencji napisała swoją pierwszą powieść „Wiosna grecka”, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie przedolimpijskim Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Miała wówczas zaledwie 20 lat i była jedyną kobietą wśród laureatów konkursu.

 

Po ukończeniu studiów, chcąc zostać pisarką podjęła pracę jak nauczycielka historii w szkole miejskiej w Niepołomicach, a potem w gimnazjum i liceum w Warszawie, gdzie zamieszkała w 1935 r. W 1936 r. opublikowała swoją powieść o Karolu V Habsburgu „Żelazna korona”, zdobywają II nagrodę w konkursie Polskiej Akademii Literatury (I nagrody wówczas nie przyznano). W 1938 r. udało jej się zdobyć siedmiomiesięczne stypendium w Paryżu. Podczas pobytu we Francji zbierała materiały do nowej powieści „Kamienie wołać będą”.

 

W czasie II wojny światowej była członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Służyła w Wydziale Łączności Konspiracyjnej Komendy Głównej Armii Krajowej, kierując w nim Biurem Szyfrów Zagranicznych, pod pseudonimem „Hania”. Dzięki swojemu opanowaniu i wielkiemu zawierzeniu Bogu, skąd czerpała swą siłę, doskonale sprawdzała się w pracy konspiracyjnej. Zatrudniała kilkanaście kobiet, zazwyczaj amatorek, pracujących w często zmienianych mieszkaniach nad odszyfrowaniem kilkudziesięciu stron maszynopisu. Pracą w tajnej komórce szyfrów zajmowała się do wybuchu Powstania Warszawskiego. Odskocznią od trudnych czasów, w których przyszło jej żyć i pracować było pisanie. Napisała wówczas powieść o Norwidzie „Żniwo na sierpie”.

Brała udział w powstaniu warszawskim na Woli, a następnie na Starym Mieście. Warszawę opuściła 3 października 1944 r. z ludnością cywilną. Służbę w Armii Krajowej zakończyła w stopniu kapitana.

 

Po zakończeniu wojny zamieszkała, razem ze swoją mama w Krakowie, gdzie rozpoczęła działalność publicystyczną. Współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz „Znakiem”, którego redaktorem naczelnym była do 1973 r. Po zawieszeniu pisma przez komunistyczne władze w 1953 r. pracowała w Bibliotece Kórnickiej jako archiwistka. Były to lata trudne, ubogie, w których ukończyła pracę nad zaczętą w 1951 r. powieścią „Przemija postać świata”.

 

W 1957 r. Malewska znowu stanęła na czele odrodzonego „Znaku”, gdzie ze skrupulatnością zatwierdzała każdy tekst publikowany w piśmie.  Jej talent publicystyczny, zaowocował dziesiątkami nowych artykułów.

 

W 1970 r. ukazała się ostatnia książka pisarki „Labirynt i LLW, czyli co się może wydarzyć jutro”, w którym zdecydowała się połączyć dwie całkowicie odmienne powieści pokazując wizję świata po zakończeniu III wojny światowej.

 

Po przejściu na emeryturę wycofała się z działalności publicznej i publicystycznej.  W ostatnich latach życia chorowała na gruźlicę. Początkowo choroba została źle zdiagnozowana i leczona, co przyczyniło się do szybkiego upadku na zdrowiu. Zmarła w poranek Niedzieli Palmowej, 27 marca 1983 r. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Tyńcu.

 

Książki jej autorstwa to m.in.: „Wiosna grecka”, „Żelazna korona”, „Kamienie wołać będą”, „Żniwo na sierpie”, „Przemija postać świata”.  Postać Hanny Malewskiej można bliżej poznać dzięki biografii Anny Gołąb „Ostryga i łaska. Rzecz o Hannie Malewskiej”.

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
4. Hanna_Malewska_foto
4. Hanna_Malewska_foto2
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria