Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kapliczka słupowa Boża Męka w Przesławicach - OP9K5A
Owner: futerror
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-07-2022
Date created: 11-07-2022
Date published: 11-07-2022
Last modification: 11-07-2022
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
18 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 Przejeżdżając drogą z Koniuszy do Przesławic mój wzrok przykuła świeżo odrestaurowana kapliczka słupowa. Okazało się, że jej historia nie jest anonimowa jak większości tego typu obiektów w woj. świętokrzyskim i do tego bardzo ciekawa.

 

[...] Słupowa kapliczka w typie Bożej Męki. Kapliczki takie stawiano zazwyczaj na miejscach pochówków - czy to ofiar zarazy, rozboju lub bitwy - okolice Proszowic obfitują w podobne obiekty, tę jednak wyróżniały wizerunki ewangelistów oraz ustawienie na kopcu. Dokumentacja Urzędu wskazuje, że kapliczka pochodzić ma z roku 1638. Ciekawe są jednak ustalenia badaczy, wiążące ją z pochówkiem arian: oto w roku 1862 prasa doniosła o rozkopaniu kopca w którym znaleziono złoty łańcuch i pierścień, przywłaszczone przez lokalnego dziedzica.

Relacja inspektorów WUOZ była dramatyczna - ze zdjęć wynikało, że wokół niewielkiego kopca, na szczycie którego stoi kamienna, słupowa kapliczka walają się ludzkie kości. Sama kapliczka, stareńka, spłukana deszczem, częściowo pozbawiona detali rzeźbiarskich zasługiwała na pilną interwencję, ale te ślady pochówków, wyorywane podczas prac polowych zmuszały do szybkich działań. Mimo już niesprzyjającej aury - późna jesień - prace ruszyły. Kapliczkę zdemontowano i przewieziono do pracowni konserwatorskiej, a zespół archeologów ruszył w teren. [...] (Na podstawie opracowania wyników badań archeologicznych autorstwa dr. Marcina Czarnowicza i dr Barbary Witkowskiej)


W komentarzu dr Marcin Czarnowicz napisał:

[...] Wydaje się, chociaż nie znaleźliśmy zabytków z tego okresu, że mamy do czynienia z kurhanem powstałym we wczesnym średniowieczu. Wskazuje na to rozmiar kopca i ślady palisady, która obiegała go prawdopodobnie dookoła. Kurhan stał sobie tak kilka stuleci aż do czasu, kiedy w jego okolicy zaczęto chować ofiary zarazy. Miejsce było do tego, według ówczesnych standardów, wręcz idealne. Znajdowało się poza wsią, na rozstaju dróg, przy dominancie terenowej jaką był kopiec.

Aby upamiętnić zmarłych na szczycie kurhanu wzniesiono kapliczkę "Boża Męka". Zastanawiające było dla nas, że wokół Krakowa analogicznych kapliczek, z widniejącą nań datą 1638, jest kilka a poszerzając krąg poszukiwań do południowych krańców województwa świętokrzyskiego, jest nawet kilkanaście. Wszystkie charakteryzuje bardzo podobne ujęcie scen widniejących na latarni. Najbliższe analogie znajdują się w Starym Korczynie i Winiarach Dolnych. W wielu miejscach pojawia się informacja, że tamte kapliczki wykonano w pracowni, którą prowadzili uczniowie nadwornego budowniczego Stefana Batorego- Santiego Gucci.

Być może zatem i badana przez nas kapliczka wyszła z pod tego samego dłuta. Nie jest to jednak koniec historii, w XIX wieku lokalna ludność rozkopała tamtejsze mogiły. Od tego czasu zaczęto mówić, że pochowani tam są arianie, co w świetle naszych ustaleń wydaje się błędne. W okolicy kapliczki prowadzono walki w czasie obu wojen światowych. Działania, które miały miejsce w 1945 roku odcisnęła na kurhanie swoje piętno. Podczas badań w nasypie natrafiliśmy na silnik rakietowego pocisku przeciwpancernego z tzw. panzerschrecka.

                                      cyt.: http://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/kaplice/przeslawice_latarnia/art.php

 

Keszyk ukryty na kordach. Nie trzeba wchodzić na pole, dostępny z ulicy.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kapliczka
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 0x All entries