Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Skarb w krainie Skomanda - OP9K49
Srebrny skarb z czasów jaćwieskich znaleziony w Skomętnie
Owner: diament
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-07-2022
Date created: 10-07-2022
Date published: 10-07-2022
Last modification: 16-07-2022
7x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
23 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Drugi skarb ze Skomętna znaleziony został przez Augusta Dombrowskiego na jego polu. Dzisiejsze poszukiwania tego miejsca doprowadziły Nas do miejsca gdzie obecnie przebiega droga ViaBaltica. Miejscowi mieszkańcy a pytaliśmy kilkanaście osób w różnym wieku nie mieli żadnej wiedzy o legendarnym skarbie Skomanda. W końcu udało się trafić na kogoś komu nazwisko Dąbrowski skjarzyło sie z nieodległym laskiem i faktem z bieżącej historii gdy roboty przy Via Baltice zostały wstrzymane w celu przeszukania miejsca domniemanego znalezienia skarbu ze Skomętna. Obecnie miejsce to znalazło się pod pasem drogowym a nadzorowane przez archeologów kopanie koparkami nie ujawniło żadnych nowych znalezisk.

Kesz założony w lasku obok drogi ViaBaltica, można tam dojechać drogą techniczną biegnącą obok głównego pasa.

Za portalem - https://egoturystyka.pl/strona-3447-skometno_grodziska.html

Według Atlasu Grodzisk Jaćwieży: 

Domniemane grodzisko w Skomętnie Wielkim położone jest na wzniesieniu, przylegającym od zachodu do głębokiego na ok. 7 m jaru rzeczki Kalinki. Wzniesienie to o powierzchni ok. 80 arów jest częścią dość rozległej wyniosłości terenowej otoczonej niemal ze wszystkich stron terenami podmokłymi i torfowiskami. Niezabagniona jest tylko południowo-wschodnia partia wyniesienia, w poprzek której zbudowano drogę łącząca Ełk i Kalinowo. Przy zachodnim i północnym skraju wzniesienia znajduje się fałd terenowy. Podczas badań powierzchniowych Działu Archeologii Bałtów PMA w części północnej zaobserwowano, że oprócz ziemi zbudowany jest z różnej wielkości kamieni. Być może jest to pozostałość jakichś obwałowań wzniesienia., choć nie można wykluczyć, że powstał w czasach nowożytnych. Na terenie wzgórza zlokalizowane są pozostałości niemieckiego gospodarstwa, na terenie którego w 1927 roku znaleziono skarb ozdób srebrnych datowany na wczesne średniowiecze. Stanowisko znane w literaturze od XX w. pod nazwami: Skomentnen, Skomanten, Skomętno Wielkie.

Po II wojnie światowej w odległości 750 metrów na północ od wsi Skomętno Wielkie, na niewielkim pagórku znaleziony został kolejny srebrny skarb. Rolnik August Dąbrowski w czasie głębokiej orki natknął się na naczynie z różnymi  przedmiotami. Niestety nie zostały zebrane gliniane fragmenty naczynia.  Kilka lat później inny rolnik w tym samym miejscu odkrył 25 srebrnych sztabek.  August Dąbrowski w 1964 roku przeprowadził się wraz z całą rodziną do Niemiec. W 2009 roku sprzedał skarb do Muzeum Prehistorii w Berlinie. Zakupiony przez muzeum skarb składał się ze zwoju srebrnego naramiennika, bransolet wykutych z grubej srebrnej taśmy, sztabek srebrnych (waga około 1,430 kg). Całkowita masa wynosiła 1,890 kg. Skarb wykazywał również interesujące podobieństwa ze skarbem, który znaleziono w 1927 roku. Oba znaleziska można datować, w przybliżeniu na przełomu XI i XII w.  

Srebro ze Skomętna Wielkiego II (po 1945 r., zdjęcie dołączone do listu K. Salopiaty do R. Grenz’a z 7.IV.1969). Archiwum R. Grenz’a. Bogucki M.,  Drugie znalezisko wczesnośredniowiecznych ozdób srebrnych ze Skomętna Wielkiego pod Ełkiem 2009.Skarb Skomanda. Ozdoby i sztabki ze srebra.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 7x Not found 0x Note 0x All entries