Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Grodzisko Wierzbowo - OP9K3E
Grodzisko z legendą o zapadniętym pod ziemię kościele
Eigenaar: diament
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > warmińsko-mazurskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 09-07-2022
Gemaakt op: 09-07-2022
Gepubliceerd op: 09-07-2022
Laatste verandering: 09-07-2022
7x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
15 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: gagu
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jaćwieskie grodzisko nazywane też Szwedzkim Szańcem w zadziwiający sposób wyrosłe nad rozległą polodowcową penepleną. Budowa wzniesienia jest nieco tajemnicza, na szczycie stromych zboczy wyraźny wał obronny, natomiast wewnątrz majdanu sporych rozmiarów zapadlisko. Było ono zapewne praprzyczyną legendy o mającym tu się znajdować kościele który zapadł się pod ziemię. Na obwałowaniu ślady okopów z IWŚ.

Tak o tym wzniesieniu  pisał w połowie XIX wieku Krystyn Lach Szyrma:  Góra Marcinkowską, od nazwiska wsi, na której gruncie się znajduje. Leży ona na zupełnej równinie, która jednak w niejakim oddaleniu ma wzgórkowatości. Wysokość góry jest znacznie większa (…), bo ściana jej od wschodu, która jest najwyższa, prostopadle około 30 łokci wynosi, a szerokość przy podstawie do 300 kroków, tak że góra ta do olbrzymich tego rodzaju zabytków może być policzona. Wierzch jej jest spłaszczony, jakby ścięty; otacza go (…) wał z ziemi w kształcie rogala, który od zachodu jest otwarty, skąd wchodzi się na górę, bo z innych stron dla wielkiej spadzistości wejście jest trudne. Różne o tej górze między ludem krążą wieści. Utrzymuje się podanie, że dawnymi czasy stał tam kościół, który razem z ludem zapadł w ziemię; że w pewnych nocach za przyłożeniem ucha do ziemi dają się słyszeć głosy jakby odprawianego nabożeństwa.; że pastuch pasący pod nią bydło uderzył kijem w krzaki, którymi podnóże góry jest zarosłe i dzwon zadzwonił; że ten dzwon nie dał się ruszyć z miejsca, kiedy go gdzie indziej, a nie do Raczek do kościoła wieźć chciano, i musiał być wieziony nie końmi, ale wołami.

Było to także miejsce gdzie obchodzono pogańskie obrzędy w noc świętojańską (palinocki).

Zastanawiało mnie gdzie było źródło wody dla tego grodu. U stóp wzgórza znalazłem w kępie olszyny stare wywierzysko. Z ukształtowania terenu wygląda, że onegdaj teren był zewsząd otoczony wodą która zbierała się dookoła w zagłębieniach terenu. Obecnie, po niemieckich pracach melioracyjnych (zapewne XIXw) głębokie rowy odprowadzają wodę z polodowcowych niecek.

Z innych ciekawostek - na grodzisku znajdowała się wieża pruskiej sieci triangulacyjnej założona w początku XVIII wieku. Być może z tym były związane zagłębienia i wykopy na majdanie grodziska.

Na sąsiednim wypłaszczonym wzgórzu odległym o około 200 metrów mogła znajdować się osada jaćwieska. Obecnie jest ono mocno zdewastowane przez prowadzone to kilkadziesiąt lat temu wydobycie żwiru. Zachowały się tu ślady umocnień terenowych z którejś z wojen światowych. Charakterystyczna roślinność na fragmencie tego wzniesienia wskazywała, że znajdował się tu cmentarz co znalazło potwierdzenie na mapie. To być może tu znajdował się kościół z legendy - podaję za portalem egoturystyka.pl

Töppen w książce "Wierzenia mazurskie z dodatkiem, zawierającym klechdy i baśnie Mazurów" podaje baśń "O kościele na górze pod Wierzbowem".

Na górze pod Wierzbowem miał niegdyś stać kościół. Po upadku jego dzwon pogrążył się w sąsiednim bagnie. Odnaleziono go tam później i sprzedano Polakom, którzy go w Raczkach obrócili na użytek publiczny. Według jednego podania, na górze pod Wierzbowem miał stać zamek Skomanda, znanego w historii wodza Sudawów. Według innego znów podania, zamek Skomanda miał stać na wzgórzu nad jeziorem Skomętno, według jeszcze innego: na wzgórzu nad jeziorem Haasznen (po polsku Łaźno).

Z powodu niewielkiej odległości od Skomentna założyłem, że istniejąca tu osada i grodzisko przynależały do rodu bitnego wodza

Jaćwingów - Skomanda. Grodzisko datowane było na X - XIII wiek.

Ciekawa szczegółowa analiza historyczna i badań archeologicznych zawarta jest na stronie egoturystyka.pl/strona-3446-wierzbowo_grodzisko.html

Za opisem ze strony: "Według legendy w grodzisku w Wierzbowie bronił się z grupą wojowników ostatni wódz Jaćwingów Skomand. Po poddaniu się Krzyżakom, nad rzeką Rospudą, w odległości 7 kilometrów na południe od Raczek, przyjął chrzest. W tym miejscu o nazwie „Święte Miejsce”, na jednym z drewnianych krzyży jest miedziana tabliczka, która informuje, że krzyż ten został postawiony przez Jaćwingów z drużyny Skomanda. Krzyż, podobno był wielokrotnie niszczony, cudownie ocalał i ponownie był ustawiany. Od dawna opowiada się o wielu cudach w tym miejscu."

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 7x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs