Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Stary cmentarz w Pyszącej - OP9JHC
Ocalić od zapomnienia...
Eigenaar: mrwp
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 08-06-2022
Gemaakt op: 08-06-2022
Gepubliceerd op: 01-07-2022
Laatste verandering: 07-03-2023
3x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
17 x Bekeken
3 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Po wprowadzenie do serii i zarys tła historycznego zapraszam do opisu geościeżki pod tym adresem.

O cmentarzu

Cmentarz jest w fatalnym stanie, nawet w porównaniu z innymi starymi, zniszczonymi cmentarzami w tej okolicy. Dziś trudno nawet ocenić rozległość tego cmentarza, jest tak zaniedbany. O zajmowanej powierzchni świadczy wydzielona tu działka nr 240/3 o powierzchni około 26 ar, prawdopodobnie obejmująca cały teren byłego cmentarza. Natomiast zniszczenia dokonane po wojnie i przyroda odcisnęły tu swoje piętno. Zachowało się kilkadziesiąt pozostałości przedwojennych nagrobków. Przy czym niektórych można się tylko domyślać po regularnie zapadniętej ziemi. W czasie zakładania kesza czytelna była tylko jedna tablica (monolit), z datą pochówku z 1940 r, natomiast na jednym z fragmentów połamanych tablic można odczytać datę pochówku z 1893 r. Zatem w tych latach cmentarz na pewno funkcjonował. Teren cmentarza jest tak zarośnięty, że trudno na zdjęciu uchwycić jego panoramę. Większość grobów nie ma już pomników, a te, które mają, składają się już tylko z betonowej obudowy. W centralnej części cmentarza, po stronie wschodniej znajdują się pozostałości większego grobowca - "katakumby" z resztkami ceglanego stropu. Natomiast w części zachodniej znajdziemy w dużym stopniu zniszczony ceglany murek z słupkami, który okala cembrowaną cegłą studnię o przekroju kwadratowym. Proszę zachować ostrożność, bo choć studnia nie jest bardzo głęboka, to wpadnięcie do niej może się skończyć poważną kontuzją. Nie jest ona ogrodzona i zabezpieczona, więc jeśli keszujesz z dziećmi, to zachowajcie szczególną ostrożność.

Charakterystyczny murek

Cmentarz jest obecny na mapach topograficznych z 1912 i 1937 r., Pysząca nosiła wówczas nazwę Bschanz, nawiązującą do jeszcze starszej nazwy Bziniec lub Bździniec(?). Natomiast na mapie z 1972 r. w tym miejscu oznakowano kapliczkę. W pobliżu niegdyś znajdował się wiatrak.

Na mapie topograficznej  z 1912 r.

Na mapie z 1912 r.

 

O keszu

Dotrzeć na cmentarz teoretycznie można z trzech kierunków, od strony samej Pyszącej, od Pogalewa Małego, lub od Naborowa. W bezpośredniej bliskości cmentarza przebiega niebieski szlak, tzw. Szlak Archeologiczny. Natomiast eksplorując okolicę doszedłem do wniosku że jego część w pobliżu stajni w Pyszącej jest obecnie nie do przejścia. Sam właściciel posesji nie był w stanie powiedzieć mi którędy szlak przebiega w pobliżu jego domu. Zarówno on, jak i inny tubylec wiedzieli natomiast o cmentarzu i od nich dowiedziałem się, że najlepiej dotrzeć do niego od strony Pogalewa Małego, co także i Tobie polecam. Przygotowałem waypointy z miejscami w których należy zjechać z szosy na drogę gruntową, oraz gdzie można zostawić samochód. Obecnie nie polecam podejścia do kesza z kierunku Pyszącej.

Pamiętaj, znajdujesz się na terenie cmentarza. Stąpaj i poruszaj się ostrożnie. Jeżeli przyszedłeś z dziećmi, uważaj na nie. Z jednej strony z szacunku dla zmarłych nie chcecie deptać po nagrobkach, które nieraz są już trudne do zauważenia i zlewają się z otoczeniem. Z drugiej strony istnieje ryzyko zapadnięcia ziemi pod naciskiem stopy, albo po prostu wpadnięcia w jakąś dziurę, jak na przykład we wspomnianą studnię.

Nie szukamy na grobach. Niczego nie rozkopujemy, nie przesuwamy. Nie podnosimy tablic. Ząb czasu i tak już bezlitośnie i chyba nieodwracalnie nadgryzł to miejsce. Zostawmy je w stanie co najmniej takim samym jak przed naszą wizytą. A może dostrzeżesz jakieś śmieci i wyniesiesz je stąd?

Kesz w rozmiarze małym (zakręcany pojemnik o pojemności około 100 mL) w leśnym maskowaniu ukryty na pewnej wysokości na podanych współrzędnych. Przyda się minimum zdolności wspinaczki po drzewach. Odłóż i zamaskuj tak jak zastałeś, aby kesz posłużył także innym.

Powodzenia!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Begin wandelpad --- Zjazd na drogę gruntową od strony Pogalewa Malego. Obok murowanej kapliczki. Droga gruntowa prowadzi w kierunku Naborowa i jest całkiem dobrze utwardzona, nie powinno być problemu z przejechaniem nawet po opadach.
Begin wandelpad --- Wjazd na drogę gruntową od strony Naborowa, w pobliżu sklepu.
Niedaleko znajduje się latarnia lotnicza Lufthansy z 1922 r.
Parkeerplaats --- Tu możesz zostawić samochód, jeżeli skorzystałeś z wjazdu od strony Pogalewa Małego albo Naborowa. Dalej polecam iść piechotą drogą polną w kierunku wschodnim, szlakiem niebieskim.
Interessante plek --- Latarnia lotnicza Lufthansy z 1922 r. Sprzed czasów radiolokacji.
Zapraszam na kesza.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Psuja
Logs: Gevonden 3x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Afbeelding 5x Alle logs Galerij