Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pliszczyn, miejsce śmierci "Strzały" - OP9JB4
Właściciel: jurasz
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-05-2022
Data utworzenia: 26-05-2022
Data opublikowania: 26-05-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 26-05-2022
23x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
39 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Znajdujemy się w miejscu śmierci starszego sierżanta Walentego Waśkowicza ps. Strzała.

"31 marca 1949 r., w wyniku zdrady, funkcjonariusze UB aresztowali w kolonii Pasów dwóch żołnierzy „Uskoka” – Stanisława Skorka „Piroga” i Stanisława Bartnika „Górala”. Za pomocą tortur wydobyli z nich informację o miejscu kwaterowania „Strzały”, starszego sierżanta Walentego Waśkowicza. Dowódca jednego z patroli „Uskoka” przebywał w Pliszczynie, w gminie Wólka. 1 kwietnia został tam osaczony i poległ przy próbie wyrwania się z obławy.(...)

Pułkownik Jerzy Siedlecki (p.o. naczelnika Wydziału ds. Funkcjonariuszy MBP) w raporcie do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego: „W nocy 30/31 marca 1949 PUBP w Krasnymstawie uzyskał wiadomość, że w zabudowaniach jednego z gospodarzy zakwaterowało dwóch bandytów. W związku z powyższym wspólnie z Komendą Powiatową MO zorganizowano akcję, w wyniku której wspomniani bandyci zostali ujęci, a jeden z nich podczas próby ucieczki ranny. 31 marca PUBP Krasnystaw stwierdził, iż zatrzymanymi są członkowie pododdziału «Strzały» z bandy «Uskoka»: Skorek Stanisław ps. «Piróg» i Bartnik Stanisław ps. «Góral». (…) Bandyci, przesłuchani przez mało doświadczonych referentów, podali miejsce zmagazynowania broni oraz swoje meliny. Między innymi podali meliny u gospodarzy Zarzyckiego i Wolińskiego. (...).

Z zeznań zaprotokołowanych i nieprotokołowanych (…) wynikało: – że dowódca pododdziału «Strzała» w pierwszych dniach kwietnia ma odbyć spotkanie z «Uskokiem» (...); – że «Strzała» do 1 kwietnia winien przebywać na terenie wsi Pliszczyn, gdzie posiada bunkier, o którym wie mieszkaniec tejże wsi Woliński Władysław; – że melina u Zarzyckiego, zamieszkałego w kolonii Łuszczów II, jest jedną z poważniejszych,na której należy spodziewać się pobytu «Uskoka». (…) Kpt. [Stanisław] Majewski doszedł do przekonania, że «Strzała» powinien znajdować się na terenie miejscowości Pliszczyn do 1 kwietnia 1949 i postanowił na terenie wspomnianej miejscowości przeprowadzić operację wojskową. [...] O świcie 1 kwietnia bandyta «Strzała» został zabity. Przy zabitym bandycie oprócz broni znaleziono notatki i kalendarzyk, w którym pod datą 2 kwietnia widniał napis «spotkanie»."

Źródło: Jerzy Słowiński "Sześciu z tysięcy Żołnierze wyklęci"

 

Oto przebieg wydarzeń na podstawie meldunku dowódcy 3 Brygady KBW: ,,Po okrążeniu zabudowań i przeszukaniu budynków strz. Brzeziński natknął sie w szopie na ukrytego w słomie bandytę ps. ,,Strzała'', który oddał kilka strzałów do strz. Brzezińskiego i wyrzucając dwa granaty skoczył z szopy usiłując uciekać, lecz będący na stanowisku niedaleko szopy RKM-ista strz. Kościelny celną serią z RKM-u zabił go na miejscu. Przy zabitym bandycie ps. ,,Strzała'' znaleziono: 1 pistolet, 2 granaty oraz torbę z dokumentami.''

 

Co do samej skrzynki:

- nic nie trzeba kopać ani niszczyć!

- sugerowana droga dojścia: od północy, od drogi asfaltowej ok. 150m. Nie ma możliwości podjechania pod skrzynkę samochodem! Rowerem tez jest to kłopotliwe - ze względu na ukształtowanie terenu oraz nawierzchnię sugeruję jego prowadzenie.

- na start skrzynka wyposażona obok obowiązkowego logbooka w: certyfikaty (dla miejsc 1-3 numerowane; zwróć uwagę dla którego serwisu je bierzesz; jeśli bawisz się w obu - weź dwa) oraz garść fantów na wymianę (w tym otrzymane od gminy Wólka).

- w razie kłopotów - skorzystaj ze spojlerów

 

Powodzenia!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tu można dojechać samochodem, ostrożnie, na poboczu (wąsko!) zostawić pojazd.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Krzyż upamiętniający miejsce śmierci "Strzały".
Tu mnie ukryli
Wpisy do logu: znaleziona 23x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria