Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Osowiec-Twierdza - schron piechoty przy Forcie II - OP9J40
Eigenaar: Cezex
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > podlaskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-03-2022
Gemaakt op: 12-05-2022
Gepubliceerd op: 12-05-2022
Laatste verandering: 19-03-2023
7x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
31 x Bekeken
5 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: tomaszg
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Dangerous Cache  You will need a shovel  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Geneza: Troll Tour 2022. Miała być Twierdza Kostrzyn, a wyszło jak zawsze.

 

O okolicy: Koncepcja budowy twierdzy w Osowcu pojawiła się tuż po "sukcesach" wojny krymskiej. Całość miała kosztować 10 mln rubli w złocie, ale pieniądze poszły na kolejną wojnę z Turcją z 1877-8. Po zakończeniu działań wrócono do pomysłu w 1879 i rozpoczęto wykup ziem.  Budowa trwałą w latach 1873-1892, a jej głównym projektantem był generał Eduard Iwanowicz Totleben. Twierdza miała strzec przesmyku pomiędzy bagnami oraz linii kolejowej z Królewca do Białegostoku. Widać tu przy okazji typową niekonsekwencję w planowaniu. W tym samym mniej więcej czasie wybudowano kanał mający osuszać okolicę aby zapobiec powodziom, które potrafiły wywołać klęskę głodu. W skład twierdzy wchodziły 4 forty: Centralny – fort nr 1, Zarzeczny – fort nr 2, Szwedzki – fort nr 3 i Nowy – fort nr 4. Pierwsze trzy forty projektował inż. woj. ppłk. Rościsław Krassowski, natomiast fort IV inż. woj. kpt. szt. Nestor Bujnicki, ten sam, który projektował Twierdzę Modlin. Fort IV był pierwszym i jedynym fortem w Imperium Rosyjskim, którego obiekty w całości wylewano jako betonowe monolity. Kolejne modernizacje przeprowadzono po wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-1905. Twierdza nie została nigdy zdobyta. W czasie pierwszej wojny światowej nawet próbowano, ale skończyło się to (kontr)atakiem umarłych, o którym polecam poczytać. Niemcy wkroczyli na teren twierdzy, ale po wycofaniu się Rosjan bojących się otoczenia. W czasie kolejnej wojny Niemcy woleli obejść twierdzę niż ją zdobywać tym bardziej, że Polacy umocnili ją w nowoczesny sposób (na tyle na ile starczyło czasu). Niestety tutaj nasza pamiątka po II RP została wysadzona, ale na otarcie łez zapraszam do Mławy na naszą geościeżkę. Po wojnie to co nadawało się do zagospodarowania przejęło wojsko polskie i do dziś tym zarządza. Oczywiście za komuny funkcjonowała spora stacja, małe osiedle z wielkiej płyty i inne udogodnienia, a w wolnej Polsce teren na około jednostki zaczął podupadać. Najświeższy gwoźdź do trumny poza demografią wbiła pandemia. Plus taki, że było gdzie trollować i nawet Marian znalazł nieopodal miejsce dla siebie.

Więcej profesjonalnej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Osowiec

 

O obiekcie: schron bojowy dla piechoty dobudowany, najprawdopodobniej podczas jednej z ostatnich modernizacji, dla wsparcia Fortu II.  Więcej info jak doczytam.

Jak znaleźć skrzynkę: dla odmiany coś prostszego i bezpieczniejszego. Żartowałem. Miło i sympatycznie będzie tylko na początku. Oglądając obiekt od strony mniej zachaszczonej, z asfaltu, można dostrzec szereg "nisz", w których nic jednak nie postawisz, bo nie mają dna. Ty musisz znaleźć taką, która ma dno. Trzeba wejść kulturalnie po schodach na górę i potem hyc przeskoczyć nad przepaścią. Teraz ostrożnie zacznij szukać nisko. Żeby wejść do "niszy" trzeba się będzie lekko nagimnastykować. No i nie zjedź na dół, bo będziesz musiał znów wejść na górę lub przejść przebytą drogę. Skrzynka jest zakopana pod kamieniem. Poskrob łopatką, a na pewno znajdziesz.

 

Uwagi: trudność terenu dałem uwzględniając warunki zimowe i nie wiem czy nie powinno być 5. Latem to jakieś 2,5. Atrybut z zegarem - wbrew pozorom kręci się tu sporo ludzi. My skrzynkę zakładaliśmy na raty. Jeśli nie masz patentów na mugoli to nie pal skrzynki tylko wróć później.

Podziękowania:

Zueira - za cierpliwość i pomoc przy zakładaniu.

Psikiszek - tuning opisu.

 

FTF Hall of fame:

1. hratli

2. Cach, mieszko

3. wzorowy

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Logs: Gevonden 7x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs