Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Osowiec-Twierdza - Batterien 1A(?) - OP9J3X
Właściciel: Cezex
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-03-2022
Data utworzenia: 12-05-2022
Data opublikowania: 12-05-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 19-03-2023
6x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
30 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Geneza: Troll Tour 2022. Miała być Twierdza Kostrzyn, a wyszło jak zawsze.

 

O okolicy: Koncepcja budowy twierdzy w Osowcu pojawiła się tuż po "sukcesach" wojny krymskiej. Całość miała kosztować 10 mln rubli w złocie, ale pieniądze poszły na kolejną wojnę z Turcją z 1877-8. Po zakończeniu działań wrócono do pomysłu w 1879 i rozpoczęto wykup ziem.  Budowa trwałą w latach 1873-1892, a jej głównym projektantem był generał Eduard Iwanowicz Totleben. Twierdza miała strzec przesmyku pomiędzy bagnami oraz linii kolejowej z Królewca do Białegostoku. Widać tu przy okazji typową niekonsekwencję w planowaniu. W tym samym mniej więcej czasie wybudowano kanał mający osuszać okolicę aby zapobiec powodziom, które potrafiły wywołać klęskę głodu. W skład twierdzy wchodziły 4 forty: Centralny – fort nr 1, Zarzeczny – fort nr 2, Szwedzki – fort nr 3 i Nowy – fort nr 4. Pierwsze trzy forty projektował inż. woj. ppłk. Rościsław Krassowski, natomiast fort IV inż. woj. kpt. szt. Nestor Bujnicki, ten sam, który projektował Twierdzę Modlin. Fort IV był pierwszym i jedynym fortem w Imperium Rosyjskim, którego obiekty w całości wylewano jako betonowe monolity. Kolejne modernizacje przeprowadzono po wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-1905. Twierdza nie została nigdy zdobyta. W czasie pierwszej wojny światowej nawet próbowano, ale skończyło się to (kontr)atakiem umarłych, o którym polecam poczytać. Niemcy wkroczyli na teren twierdzy, ale po wycofaniu się Rosjan bojących się otoczenia. W czasie kolejnej wojny Niemcy woleli obejść twierdzę niż ją zdobywać tym bardziej, że Polacy umocnili ją w nowoczesny sposób (na tyle na ile starczyło czasu). Niestety tutaj nasza pamiątka po II RP została wysadzona, ale na otarcie łez zapraszam do Mławy na naszą geościeżkę. Po wojnie to co nadawało się do zagospodarowania przejęło wojsko polskie i do dziś tym zarządza. Oczywiście za komuny funkcjonowała spora stacja, małe osiedle z wielkiej płyty i inne udogodnienia, a w wolnej Polsce teren na około jednostki zaczął podupadać. Najświeższy gwoźdź do trumny poza demografią wbiła pandemia. Plus taki, że było gdzie trollować i nawet Marian znalazł nieopodal miejsce dla siebie.

Więcej profesjonalnej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Osowiec

 

O obiekcie: do biblioteki daleko, ale jak tam dotrę to napiszę coś więcej. Na razie udało mi się znaleźć na mapie pruskiej tajemnicze "Batt.1a " więc obstawiam, że mogła tu być jakaś bateria artyleryjska, a sam obiekt jest magazynem połączonym z koszarami. Głowy sobie nie dam uciąć za to, ale postaram się namierzyć jakąś mądrą publikację na ten temat, doszkolić się i zaktualizować opis.

 

Jak znaleźć skrzynkę: gadu-gadu, ale przecież przyszliście tu po skrzynkę. Najlepiej stanąć sobie przy rondzie i spojrzeć na drogowskazy. Wg osi jednego z nich powinieneś trafić na "grań" z której po lewej będziesz mieć labirynt a po prawej klasyczny wysadzony bunkier. Jesteś już niedaleko. Skieruj się w prawo, prosto w dół i jak się dalej nie będzie dało to po lewej we wnęce będzie skrzynka z dziennikiem. Więcej może wyjaśnią zdjęcia.

 

Uwagi: miejsce ma sporo lat i jeszcze było wysadzane więc BHPowcy raczej bez zawału nie podchodzą. Po prostu proszę na siebie uważać.

 

Podzięowania:

Zueira - za cierpliwość i pomoc przy zakładaniu.

 

FTF Hall of fame:

1. hratli

2. Cach, mieszko
3. wzorowy

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wspomniana mapa
Jedna z dwóch prowadzi do skrzynki.
Najbliższą okolicach.
Spoiler.
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy