Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Św. Józefa w Legnicy - OP9HNX
Kesz to mikro pojemnik po filmie, w którym mieści się logbook i drobne fanty na wymianę.
Owner: Grusierp
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 17-04-2022
Date created: 17-04-2022
Date published: 18-04-2022
Last modification: 18-04-2022
8x Found
1x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
31 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

[PL] O miejscu:

Dzisiejsza Parafia pw. Św. Józefa Opiekuna Zbawiciela w Legnicy obejmuje teren, który podczas stacjonowania w mieście sztabu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w latach 1945 - 1993 zwany był „Małym Kwadratem”. Wg opisów Wojciech Konduszy w przewodniku „Śladami Małej Moskwy” znajdował się tutaj kompleks koszarowy zwany „Wozduszką” (od ros. wozduch – znaczy powietrze), na terenie którego kwaterował pułk łączności i jednostka sanitarno – medyczna. Kompleks składał się z 43 obiektów położonych na obszarze 16 ha. Wśród nich znajdowały się: strzelnica, magazyny, garaże, stołówki, kawiarnia, łaźnie i klub żołnierski, w którym wyświetlano filmy - najczęściej w niedzielę rano. Pewno nikt wtedy nie myślał o tym, że kilkadziesiąt lat później od strony byłego klubu żołnierskiego będzie bił dzwon zapraszający na niedzielne nabożeństwo.

Spośród budynków położonych w granicach terenów oddzielonych od miasta murami, wyróżniały się pochodzące z 1936 r. budynki koszarowe usytuowane wzdłuż ul. Chojnowskiej, na obecnej ul. Lwowskiej i Wileńskiej. Blisko terenu obecnego kościoła, na ul. Wileńskiej zachowała się płaskorzeźba z trzema żołnierzami, nawiązująca do struktury społecznej Armii Czerwonej. Za pomnikiem znajdowała się trybuna i stadion. Dla części „cywilnej”  zwanej „Małym Kwadratem” charakterystyczne były wybudowane na początku lat 30 – tych XX wieku budynki wielorodzinne i jednorodzinne przy ulicach: Małej, Drzymały, Gładysza. W jednym z nich mieści się obecna plebania a w tamtych latach mieszkały w nich rodziny oficerów. W tej części zlokalizowane było przedszkole i obiekty handlowe. Tak było do 16 września 1993 r., kiedy to ostatnia grupa rosyjskich żołnierzy opuściła na zawsze Legnicę.

Rozpoczął się kosztowny i wieloletni proces zagospodarowywania terenów i obiektów porosyjskich. Teren byłego „Małego Kwadratu” zasiedliły polskie rodziny, szczególnie z legnickiej dzielnicy Zakaczawie. To im - w styczniu 1994 r. - ks. Andrzej Tracz podczas wizyty kolędowej mógł ogłosić, że na terenie obecnej dzielnicy Zosinek będzie tworzona nowa parafia.

Parafia pw. św. Józefa Opiekuna Zbawiciela została powołana dekretem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 20 marca 1994 r. i formalnie wydzielono ją z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Na dom Boży przeznaczono proradziecką salę kinowo – widowiskową, o powierzchni ok. 500 m2. Sam budynek kościoła i jego otoczenie w niczym nie przypominało obecnego stanu (brak okien, przylegające pomieszczenia magazynowe, które później wyburzono, w środku drewniane krzesełka kinowe, brak instalacji). Już w lutym rozpoczęły się prace porządkowe, aby można było odprawić pierwszą Mszę św., która miała miejsce w dniu erygowania parafii - 20 marca 1994 o godz.10.

[PL] O keszu:

Kesz to mikro pojemnik po filmie, w którym mieści się logbook i drobne fanty na wymianę. Proszę o konspirację przy podejmowaniu, a także o dokładne odkładanie na miejsce.

Życzę miłej zabawy!

PS. Z racji, że skrytka została przesłana do recenzji w Święta Wielkanocne, życzę Wam wszystkim Zdrowych, Wesołych Świąt :)

Grusierp

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints