Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Radar 170 - OP9H0S
Radar i dawna jednostka wojskowa w Wiewiórczynie
Właściciel: profklos
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-02-2022
Data utworzenia: 26-02-2022
Data opublikowania: 27-02-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 27-02-2022
21x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Za Fotopolska:

 

"Na terenie jednostki Jw 3578 stacjonował 7 Batalion Radiotechniczny utworzony w 1957 r. w ramach Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju (później Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, od 2000 r. Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej). Początkowo dowództwo batalionu działało w Łodzi-Lublinku i podlegały mu placówki w Wiewiórczynie k. Łasku, Różycy k. Ozorkowa, Sławnie k. Opoczna i Turowie k. Wielunia zlokalizowane w pobliżu lotnisk i jednostek obrony rakietowej. Do zadań oddziału należało rozpoznanie radiolokacyjne i powiadamianie o środkach napadu powietrznego nieprzyjaciela oraz zabezpieczanie działań bojowych wojsk rakietowych, artylerii przeciwlotniczej i lotnictwa myśliwskiego w centralnym rejonie kraju. Budynki placówki w Wiewiórczynie lokalizowane zostały w zachodniej części terenu jednostki. Po przeniesieniu w 1974 r. dowództwa do Wiewiórczyna we wschodniej części wzniesiono kolejne budynki (koszarowiec, stołówkę, warsztaty, magazyn i potem jeszcze jeden koszarowiec), a w starych parterowych budynkach koszarowych umieszczono sztab. Miejscowa kompania radiolokacyjna obsługiwała stacje radiolokacyjne zlokalizowane na terenie położonym w odległości ok. 1 km na północ od koszar, gdzie urządzono tzw. Połączone Stanowisko Dowodzenia. Kompania łączności obsługiwała Radiowe Centrum Odbiorcze na terenie jednostki i wybudowane później Radiowe Centrum Nadawcze w Karszewie. W 2002 r. oddział przemianowano na 7 Łaski Batalion Radiotechniczny. W 2003 r. w związku z reorganizacją batalion został rozformowany. Nieruchomości zlokalizowane na terenie jednostki przeznaczone zostały do sprzedaży. Kilka budynków w starej części zaadaptowanych zostało już na hotel z restauracją pod nazwą “Dzikie Wino”.

 

Reasumując:

Pod koniec lat 50. założono jednostkę wojskową, w której skład wchodziła 170. kompania radiotechniczna. Wraz z biegiem lat, jak to bywa, jednostkę zamknięto (2003), zaś obiekty pozostawione same sobie, albo popadają w ruinę, albo stanowią element dzierżawy. Nad dawnym kompleksem, w pewnej odległości od niego, dumnie stoi do dzisiaj, wciąż czynny, radar dalekiego zasięgu, takie ichniejsze "Oko Moskwy", analogicznie: "Oko Łasku".

Radar w Wiewiórczynie. Fotografię wykonałem w październiku 2021 roku.


Ciekawostką jest duży, kulisty radar, który stoi tuż za jednostką, jest on widoczny z drogi asfaltowej, przy której mieści się kesz.

Jest to wciąż czynny teren, w odróżnieniu od koszar, które są albo zaadaptowane pod cele dzierżawy pod działalność, albo stoją puste. Radar robi wrażenie - jest to typowa, kulista budowla.

 

KESZ:

Jest to skrzynka typu PET, umieszczona u granic dawnej jednostki wojskowej. Nic specjalnego, warto jednak miejsce odwiedzić nim jeszcze istnieje, gdyż stan koszar pozwala sądzić, że niedługo się rozpadną.

 

Weź coś do pisania, dobrze?

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Radar 170.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kesz - tego będziesz szukać!
Dawna jednostka wojskowa
Teren jednostki wojskowej
Tutaj leży skrzynka