Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Stary cmentraz w Jeszkowicach - OP9GTX
Ocalić od zapomnienia...
Eigenaar: mrwp
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 09-02-2022
Gemaakt op: 09-02-2022
Gepubliceerd op: 12-02-2022
Laatste verandering: 25-01-2023
10x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
40 x Bekeken
7 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Zabard 2
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kesz założony przez Syna.Wspólnie zapraszamy na przygodę!

Po wprowadzenie do serii i zarys tła historycznego zapraszam do opisu geościeżki pod tym adresem.

O cmentarzu

Cmentarz w Jeszkowicach jest dość spory, obecnie da się zidentyfikować kilkadziesiąt grobów. Z praktycznie wszystkich zostały tylko betonowe, ceglane lub kamienne obrysy. Gdzieniegdzie zachowały się resztki pomników. Cmentarz jest ogólnie w stanie katastrofalnym. W centralnej części znajdują się niemal całkowicie zawalone "katakumby", prawdopodobnie pozostałość dużego grobowca rodzinnego. Z uwagi na ich stan odradzam zbliżania się i wchodzenia do środka. Grozi wypadkiem! Cmentarz nie posiada wydzielonej działki, znajduje się w pobliżu miejscowości Jeszkowice, w gminie Czernica. Cmentarz jest obecny na mapie topograficznych z 1912 i 1942 r., Nazwy okolicznych miejscowości zmieniły się około 1935 r. Same Jeszkowice przemianowano z Jaeschkowitz na Lengefeld. Data pochówku na jedynej czytelnej tablicy jest z 1938 r., zatem sam cmentarz funkcjonował na pewno w latach 1912 - 1938. Jako ciekawostkę dodajmy że w bezpośredniej bliskości cmentarza, z jego NE oraz S stron znajdują się obecnie wyraźne zapadliska terenu. To północno wschodnie na mapie z 1912 oznaczono jako Sgr. = Steingrube (kamieniołom).

W pobliże cmentarza dość łatwo się dostać, najlepiej skorzystać z waypointa parkingu, w którym podałem dwie opcje dojazdu. Z parkingu czeka nas spacer przez wysoki las, lub przez zarośnięte chaszczami zapadlisko, (wówczas teren +1). Sam teren cmentarza jest dość mocno zarośnięty krzakami, widać że cmentarz jest zaniedbany, same groby też są w fatalnym stanie. W wielu miejscach po grobach została tylko zapadnięta ziemia. Rosnące tu drzewa również nie są pielęgnowane. Z ogrodzenia pozostał chyba tylko jeden drewniany słupek, a z drugiej strony wrośnięty w ziemię, pogięty metalowy pręt. Spośród kilkudziesięciu grobów zachowała się tylko jedna czytelna tablica z datą pochówku w 1938 r., oraz jedna niemal nieczytelna. Na jednym pomniku został skrawek białej, ceramicznej tablicy, obok leżą pozostałości emaliowanej tabliczki, niestety emalia w większości jest odpryśnięta. Obiekt ogólnie przedstawia widok raczej żałosny.

Mapa topograficzna z 1912 r.:

Mapa z 1912r.

Mapa topograficzna z 1942 r.:

Mapa z 1942r.

Jeden z grobowców:

Jeden z grobowców

Katakumby:

Katakumby

Kilka więcej zdjęć pod tym linkiem z polska.org. Przez te kilka lat stan cmentarza jeszcze się pogorszył, przyroda odbiera swoje.

O keszu

Pamiętaj, znajdujesz się na terenie cmentarza. Stąpaj i poruszaj się ostrożnie, teren jest mocno zarośnięty. Jeżeli przyszedłeś z dziećmi, uważaj na nie w sposób szczególny z uwagi na katakumby. Z jednej strony z szacunku dla zmarłych nie chcecie deptać po nagrobkach. Z drugiej strony istnieje ryzyko zapadnięcia ziemi pod naciskiem stopy, albo po prostu wpadnięcia w jakąś dziurę, w szczególności w okolicach katakumb.

Nie szukamy na grobach. Niczego nie rozkopujemy, nie przesuwamy. Nie podnosimy tablic. Czas i tak już wyjątkowo źle potraktował to miejsce. Zostawmy je w stanie co najmniej takim samym jak przed naszą wizytą. A może dostrzeżesz jakieś śmieci i wyniesiesz je stąd?

Kesz założony przez mojego Syna, on wybrał miejsce i zaprasza na przygodę. Skrzynka w rozmiarze małym (zakręcana butelka pojemności 250 mL) ukryta pod białym drzewem po NW stronie cmentarza. Kesz pomieścił logbook, ołówek i kilka drobnych fantów na wymianę, dodatkowo wykonane ręcznie przez Syna unikalne certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców. Miejsce jest raczej wyludnione, korzystaj z chwili. Naprawdę rzadko ktoś tu się kręci, przy okazji zakładania wynieśliśmy stąd kilka pustych puszek, na oko co najmniej kilkuletnich. Skrzynkę odłóż w to samo miejsce i przymaskuj tak jak było, aby posłużyła także innym. 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Tu możesz zostawić auto. Dojazd do waypointa jest możliwy z dwóch kierunków:
1. Od strony Nadolic Małych, ulicą Zieloną. Po przejechaniu przez tory kolejowe zwolnij, bo będzie kilkadziesiąt metrów po dziurach, a następnie wąski asfalt.
2. Od strony Jeszkowic. Ulicą główną. Progi zwalniające i dość zdradliwy ślepy zakręt w środku wioski.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Jeszkowice 1912
Jeszkowice 1942
Jeden z grobów
Katakumby
Założyciel w miejscu ukrycia
Logs: Gevonden 10x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Afbeelding 3x Alle logs Galerij