Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grodzisko Szczaworyż - OP9GT9
Właściciel: gagu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-02-2022
Data utworzenia: 05-02-2022
Data opublikowania: 05-02-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 06-02-2022
10x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
46 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 

 

Gród był jednym z tzw.wielkich grodów wiślańskich - charakterystycznego dla Małopolski typu budownictwa zapewne o charakterze refugialnym, z okresu plemiennego.

Usytuowanie i opis

Grodzisko leży około 1 km na południe od wsi, przy drodze do Skotnik Wielkich, na północno-zachodnim krańcu wypłaszczenia wzgórza, należącego do Garbu Pińczowskiego i górującego nad okolicą. Od południa przylega ono do wyższego wzniesienia. U stóp grodziska znajdują się źródła strumyka, wpadającego do rzeczki Maskalis, lewobrzeżnego dopływu Nidy. Jest to jednoczłonowe założenie, zbliżone w kształcie do wydłużonego owalu, o jednym boku spłaszczonym, co upodabnia je w formie do żelazka (analogicznie jak człon główny grodu w Stradowie), otoczone potrójną linią wałów. Pierwotnie gród zajmował obszar o wymiarach ok. 300x200 m. Jego powierzchnia wynosiła około 5 ha. Majdan miał około 110x200 m. Od strony południowo-wschodniej pomiędzy wałami znajdowały się dwie „suche” fosy. Na wschód od grodu leżała zapewne osada

Historia

Chronologia grodu została ustalona w oparciu o analizę porównawczą ceramiki oraz kilku zabytków metalowych. Brak pełnej publikacji oraz brak datowania metodami przyrodniczymi pozostawia miejsce na rozbieżności wśród badaczy. Elżbieta Dąbrowska okres funkcjonowania grodu wyznaczyła na VII lub VII/VIII - początek lub 2. połowę IX wieku i w drugim etapie na 2. połowę IX wieku - początek XI wieku. Eligia Gąssowska nie zgadza się z podziałem tego okresu na dwie fazy i widzi tu założenie użytkowane w VII/VIII - końcu X wieku. Natomiast Jacek Poleski uważa, że gród najprawdopodobniej funkcjonował w IX-X wieku. Po spaleniu na jego miejscu zlokalizowana była zapewne w XI-XII wieku osada. Pierwsze wzmianki o wsi Szczaworyż pochodzą z końca XII i XIII wieku. Według dokumentu z 1190 roku dziesięcinę za wsi z nadania biskupa krakowskiego Gedki pobierał klasztor premonstrantek w Busku. W 1326 roku Szczaworyż tworzył parafię. Długosz wzmiankuje drewniany kościół pw. św. Jakuba Apostoła i św. Leonarda. Po 1480 roku powstał kościół murowany pw. św. Jakuba Większego. Nazwa Szczaworzysz ustala się w 1500 roku, wcześniej było to Sczeworzysz, Scabosyr, Szczawozisz, Szczaworzisz, Szczeworzysz. Włości te wielokrotnie zmieniały właścicieli i dzierżawców. Wydaje się, że nie były to urodzajne ziemie i że zarówno samo grodzisko, jak i jego najbliższe otoczenie, nie były użytkowane rolniczo. Około 1706 roku Adam Szmigielski odnowił wały na grodzisku, nazwane przez to „Wałami Szwedzkimi”. Niestety nie znamy zakresu tych prac. W czasach współczesnych północna i zachodnia część grodziska została zniszczona przez nieczynny dziś kamieniołom, następnie ucierpiało ono na skutek zlokalizowania tu w 1939 roku stanowiska artyleryjskiego, wreszcie jego południowa-wschodnia część została objęta uprawami.

Stan i wyniki badań

Badania Elżbiety Dąbrowskiej w latach 1960-1968 objęły majdan, przekop przez wał wewnętrzny oraz pierwsze międzywale. Badania weryfikacyjne Eligii Gąssowskiej przeprowadzono w miejscu dawnego wykopu na wale. W ich wyniku ustalono, iż umocnienia wzniesiono w konstrukcji przekładkowej na nasypie tworzącym jego podwalinę. Na majdanie odkryto kilkadziesiąt obiektów, z tego kilka budynków mieszkalnych, dwa interpretowane jako pracownie metalurgiczne. Odsłonięto również kilka prostokątnych bruków kamiennych o powierzchni kilku m2 o niejasnej funkcji.

 

Materiał zabytkowy i dokumentacja znajdują się w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie oraz stacji Instytutu Historii i Kultury Materialnej PAN w Krakowie (Stacja Archeologiczna w Igołomii).

 

Oprac. Nina Glińska, NID OT Kielce, 04.11.2014 r.

Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/szczaworyz-kompleks-osadniczo-obronny    Dostęp 05.02.2022, godz. 15:00

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking 4x4, stąd najlepiej ruszyć skrajem lasu wzdłuż pól, a potem na wysokości kesza pozostaje azymut przez krzaki.
Parking --- Parking dla większości sprawnych kierowców.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Screenshot_20220205-150220~2
Wpisy do logu: znaleziona 10x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria