Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stary cmentarz w Lipnicy - OP9GQW
Ocalić od zapomnienia...
Owner: mrwp
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-01-2022
Date created: 27-01-2022
Date published: 01-02-2022
Last modification: 25-01-2023
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
32 visitors
5 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Po wprowadzenie do serii i zarys tła historycznego zapraszam do opisu geościeżki pod tym adresem.

O cmentarzu

Sam cmentarz w Lipnicy jest mały, zajmuje niewielką część działki nr 291/293 o powierzchni ponad 6,2 ha, sam cmentarz ma około 40 ar i sąsiaduje ze szkółką leśną, nie posiada wydzielonej działki. Administracyjnie cmentarz leży na terenie wsi Lipnica w gminie Wołów, natomiast najłatwiej dostać się do niego wyruszając z zachodniej części wsi Żerków, z okolic pałacu, przechodząc obok plantacji roślin ogrodowych w kierunku północnym i za plantacją skręcić w lewo. Ja jednak polecam wyruszyć na spacer do kesza z Lipnicy, droga jest o wiele bardziej malownicza. Cmentarz jest obecny na mapie topograficznej z 1919 r., Lipnica nazywała się wówczas Leipnitz, a Żerków Gross Suerchen. Sama górka na której leży cmentarz jest oznaczona jako Wein Berg, co może oznaczać winnicę lub po prostu nazwę Winna Górka.

Cmentarz jest zaniedbany, większość grobów nie ma tablic, rosnące tu wiekowe drzewa nie są pielęgnowane. Z racji usytuowania można wnioskować że prowadzono tu pochówki przede wszystkim z Żerkowa, niewykluczone że także z Lipnicy. Ciekawostką są pozostałości cmentarnej ceglanej bramy. Spośród ocalałych nagrobków najstarsza czytelna data pochówku jest z 1854 r., na terenie cmentarza znajduje się też drewniany krzyż z datą 1955 r. Większość pomników składa się już tylko z betonowej obudowy, cześć bloków jest wywrócona. 

Cmentarna brama

Więcej zdjęć pod tym linkiem z polska.org. Niestety widać że przez te kilka lat stan cmentarza się pogorszył. Brak też współczesnych tablic widocznych na jednym ze zdjęć.

O keszu

Pamiętaj, znajdujesz się na terenie cmentarza. Stąpaj i poruszaj się ostrożnie. Jeżeli przyszedłeś z dziećmi, uważaj na nie. Z jednej strony z szacunku dla zmarłych nie chcecie deptać po nagrobkach, które nieraz są już trudne do zauważenia i zlewają się z otoczeniem. Z drugiej strony istnieje ryzyko zapadnięcia ziemi pod naciskiem stopy, albo po prostu wpadnięcia w jakąś dziurę.

Nie szukamy na grobach. Niczego nie rozkopujemy, nie przesuwamy. Nie podnosimy tablic. Ząb czasu i tak już nadgryzł to miejsce. Zostawmy je w stanie co najmniej takim samym jak przed naszą wizytą. A może dostrzeżesz jakieś śmieci i wyniesiesz je stąd?

Kesz w rozmiarze normalnym (pojemnik klipsowy o pojemności 1 L) ukryty w pniu drzewa znajdującego się w centralnej części cmentarza, na kordach (+/- 5 m, warunki leśne). Cmentarz jest na uboczu, zwróć jednak uwagę czy nikogo nie ma w pobliżu. Teren plantacji w Żerkowie jest monitorowany, nie tylko przez kamery. Normalnie droga obok plantacji nie jest uczęszczana, więc każdy przechodzący jest obserwowany przez pracowników. Kesza odłóż w to samo miejsce i połóż na wierzchu elementy maskujące, aby posłużył także innym. 

Powodzenia!

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Parking w Żerkowie. Stąd jest najbliżej, około 700 metrów. Trzeba przejść obok monitorowanej plantacji roślin ogrodowych. Kto się nie boi błota pod kołami, może podjechać jeszcze bliżej.
Parking area --- Parking w Lipnicy. Stąd jest dalej, około kilometra, ale bardziej malowniczo. I nie trzeba przechodzić obok monitorowanej plantacji roślin ogrodowych.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Cmentarna brama
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery