Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Uśmiechnięty kamień - RPO z SuperGlob - OP9EXX
Owner: jaromx1
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-08-2021
Date created: 25-08-2021
Date published: 25-08-2021
Last modification: 30-08-2021
74x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
91 visitors
41 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: kamil i adam, Madzik29, MartaOsa, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Uśmiechniety kamień.

Niedaleko groty Lurdzkiej taki śmieszek jest. 

Na północnej stronie zbocza, przy wejściu na Rajski Plac, przez Bramę Ave Maryja lub Bramę Papieską, znajduje się strome zejście do Groty Lurdzkiej.

 

 

 

W 1849 r. Tomasz Spruch otworzył w tym miejscu kamieniołom, z którego wydobywał bazalt. Zarówno pierwszy właściciel, jak i późniejsze władze Strzelec Opolskich, z chęci łatwego zarobku tak intensywnie eksploatowali kamieniołom, że przy drodze prowadzącej z bazyliki na kalwarię powstała niemal pionowa ściana. Z roku na rok pod wpływem erozji fragmenty drogi kalwaryjskiej osuwały się, co zagrażało samej bazylice i klasztorowi. Aby do tego nie dopuścić pod koniec XIX w. klasztor wykupił kamieniołom. Przy pionowej ścianie kamieniołomu, graniczącej z drogą na kalwarię, wybudowano bazaltowy mur na 20 m wysoki, 35 m długi i 2 m szeroki, powstrzymujący dalsze osuwanie się skarpy. Na dnie nieużywanego wyrobiska zebrały się wody gruntowe, tworząc jeziorko o średnicy około 34 m i 4-5 m głębokości. Kamieniołom był tak głęboki, że tafla jeziorka znajdowała się około 10 m poniżej dzisiejszego poziomo placu.

 

 

 

Kolejny etap prac zakładał wypełnienie wyrobiska ziemią. Początkowo (w 1897 r. ) Furmankami, a później (1898 – 1900) zbudowaną w tym celu kolejką transportowano kamienie i ziemię z pobliskich pól. Przy tych pracach pomagali mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także pielgrzymi. W 1900 r. teren wyrównano, Plac stał się miejscem, na którym odbywały się nabożeństwa z udziałem większej rzeszy pielgrzymów. Kiedy w 1910 r. na ołtarzu polowym, zbudowanym na tle kaplicy św. Rafała odbywała się koronacja cudownej figury św. Anny, istniały już plany budowy Groty Lurdzkiej, która ostatecznie została wzniesiona w latach 1912 -1914. Powstała z kamienia wapiennego, według projektu Wilhelma Bauma. Budowniczym był jego brat, Karol Baum z Duisburga. W głównej niszy groty znajduje się figura Matki Bożej (ok. 2,1 m). W 1914 r. biskup sufragan wrocławski Karol Augustyn dokonał poświęcenia Groty Lurdzkiej. taras groty był trzykrotnie przebudowywany. Obecny widok to efekt prac wykonanych w latach 1997 – 1998.

 

 

 

Plac przed grotą otoczony jest 14 kamiennymi grotami skalnymi. Stanowią one stacje Drogi Krzyżowej. Groty te budował w latach 1914 – 1915 Valentin Orf Gunthers k. Tann. Każdą charakteryzuje inny styl.

 

 

 

Na środku placu stoi kaplica św. Rafała, wybudowana na początku XVIII. We wnętrze kaplicy ozdobiono malowidłami przedstawiającymi aniołów. W niszy umieszczono figurę przedstawiającą archanioła Rafała i Tobiasza. Na zwieńczeniu ośmiobocznej wieży znajduje się krzyż, z elementami herbu de Gaschin. Kaplica św. Rafała to pierwsza stacja obchodów kalwaryjskich. Z tego miejsca wyruszają pielgrzymi na kalwarię, prosząc patrona pielgrzymów – św. Rafała, o opiekę i wstawiennictwo.

 

 

UŚMIECHNIĘTY KAMIEŃ - GÓRA ŚW. ANNY (WOJ. OPOLSKIE)

Jeśli w poniedziałek uśmiechają się kamienie, to znaczy, że zaczyna się dobry tydzień. Tego wesołka możecie spotkać na Górze Świętej Anny, obok Groty Lurdzkiej przy Sanktuarium św. Anny. 

 

Opis i foto dzięki uprzejmości SuperGlob 

 

https://www.facebook.com/superglob1/

 

Kesz na starcie zawiera LOGBOOK certyfikaty FTF, STF, TTF, PPP oraz certyfikaty znalazcy. 

 

 

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Grota Lurdzka
SuperGlob
FB_IMG_1629883208054
Kamyk foto. SuperGlob
Widok z kamiennej ławki na kesza. Patrz w lewo. Szczelina 2m od
Wstań z kamiennej ławki popatrz w prawo.
Log entries: Found 74x Not found 0x Note 0x All entries