Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Obozowisko łowców reniferów - OP9EUE
Najstarsze ślady działalności człowieka
Właściciel: jotka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-08-2021
Data utworzenia: 22-08-2021
Data opublikowania: 22-08-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 22-08-2021
5x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
20 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Najstarsze ślady działalności człowieka na Pomorzu Zachodnim odkryte zostały w okolicach miejscowości Rotnowo, w dolinie niewielkiej rzeczki o nazwie Lubieszowa. Jakieś 12 tys. lat temu - ten niepozorny dziś - ciek wodny był poważną rzeką. Rzeka ta odprowadzała wody z topniejącego i odsuwajacego się na północ lodowca. Jesli zauważyć, że lodowiec ten w tutejszych okolicach miał grubość około 1500 metrów - sporo wody z niego wypływało i ówczesna Lubieszowa miała kilkaset metrów szerokości. Tempo cofania się lodowca nie było nadzwyczaj szybkie. Szacuje się, że rocznie ubywało go 37 metrów bieżących. W ciągu 10 lat przybywało więc  około 4 km wolnego lądu, a ciągu wieku - 40 kilometrów. Na uwolnionych od lodu terenach powoli pojawiała się roślinność. Stanowiła ona pożywienie dla migrujących od południa zwierząt, głównie reniferów dobrze przystosowanych do egzystencji w surowych warnkach klimatycznych  W ślad za zwierzętami pojawiali się pierwsi ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia. Byli to na ogół myśliwi zapuszczający się w łowach coraz bardziej na północ. Często ludzką migrację na północ przegradzały potężne, trudne do przebycia przeszkody wodne. Zmuszały one grupy pierwotnych ludzi do zakładania obozowisk i czasowego osiedlania się. Obozowiska stanowiły bazę do podstawowej egzystencji  ludzkiej. Stąd też wyruszano na kolejne wyprawy łowieckie.

Wydaje się, że obozowisko w Rotnowie było właśnie takim osiedlem ludzkim sprzed kilkunastu tysiecy lat. Sądząc po ilości odkrytych znalezisk funkcjonować musiało przez dłuższy czas. W trakcie prac wykopaliskowwych prowadzonych w latach 1997 - 1998 znaleziono tu kilka tysięcy artefaktów pochodzących ze starszej epoki kamienia  (późny paleolit), w tym zwłaszcza krzemiennych narzędzi służacych do polowania i gospodarstwa domowego. Dokładnie przeprowadzona analiza surowcowa materiałów krzemiennych, a także ich analiza technologiczno-typologiczna oraz datowanie radiowęglowe C l4 próbek kości pobranych z różnych głębokości skupienia wskazuje jednoznacznie, że mamy tutaj do czynienia z bytowaniem człowieka sprzed co najmniej 11 tysięcy lat.

Więcej na temat stanowiska archeologicznego w Rotnowie znaleźć można w opracowaniu: Tadeusz Galiński, Rotnowo. Stanowisko paleolityczne i mezolityczne w Dolinie Lubieszowej na Pomorzu Zachodnim, Warszawa 2007

Skrzynka została umieszczona na obrzeżu dzikiej żwirowni. Tutaj podczas pozyskiwania piasku znalezione po raz pierwszy pozostałości krzemiennych narzędzi, co dało podstawę do dalszych prac archeologicznych.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 5x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria