Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Na ratunek powstańcom w getcie - OP20B2
Część cache Akcje zbrojne podziemnej Warszawy
Eigenaar: smok6
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 104 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-10-2009
Gemaakt op: 13-10-2009
Gepubliceerd op: 14-10-2009
Laatste verandering: 15-11-2010
23x Gevonden
0x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
3 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Drzazga, Lula
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943. Była to desperacka próba walki resztek Żydów w getcie o swą godność i możliwość śmierci z bronią w ręku w obliczu akcji ostatecznej likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców. Powstańcami należeli do dwóch głównych organizacji ŻOB i ŻZW. Dowodzili nimi Mordechaj Anielewicz, Marek Edelman, Paweł Frenkl i Lieb Rodal. Oddziałami niemieckimi dowodził Jürgen Stroop, którego doskonale ukazał w swej książce Kazimierz Moczarski.

Polskie podziemie, mimo ograniczonych sił i środków starało się wspomagać powstańców i umożliwić ucieczkę z getta jak największej liczbie Żydów. W trakcie powstania przeprowadzono kilka akcji bojowych. Jedna z nich miała miejsce w okolicach Placu Muranowskiego. Na ulicy Muranowskiej znajdowały się domy nr 6 i 7, które pod murami getta połączone były podziemnym 50 metrowym tunelem. Dzięki niemu możloiwe było zaopatrywanie powstańców i ewakuacja rannych i cywilów.

26 kwietnia Dawid Apfelbaum, który był dowódcą tego odcinka, wysłał na stronę aryjską łącznika z prośbą o broń i amunicję. Prośba ta dotarła do majora Henryka Iwańskiego ps. Bystry, który dowodził oddziałem Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa i miał pod swoją pieczą budynek na Muranowskiej 6. Następnego dnia sformowany w naprędce oddział pod dowództwem Bystrego, zostawiając kilku ludzi osłony w budynku po stronie aryjskiej, ruszył do boju w gettcie. Z 18 żołnierzy w ciężkich walkach poległo 10 w tym brat i syn dowódcy. Sam major Iwański został ranny. Dwukrotnie ranny Dawid Apfelbaum pozostał na placu boju wraz z garstką żołnierzy osłaniając odwrót i zmarł z ran dnia następnego. Niemcy w wyniku walki ponieśli znaczne straty w ludziach, rozbito też oddział Łotyszy i spalono niemiecki czołg. Oddział polski wycofał się na stonę aryjską zabierając rannych Polaków i Żydów oraz kilku cywilów.

Wiecej informacji o powstaniu i związanych z nim akcjach można znaleźć na Wikipedii. W okolicy skrzynki jest kilka ciekawych miejsc. Za budynkiem North Gate stoi obelisk upamiętniający getto, a na chodniku zaznaczono przebieg jego murów. Obok pomnik upamiętniający młodzież uczestniczącą w odbudowie Warszawy. Na murach stadionu Polonii od ulicy Konwiktorskiej mural upamiętniający powstanie warszawskie.

Skrzynka jest częścią cache Akcje zbrojne podziemnej Warszawy i na odwrocie jej logbooka znajduje się fragment hasła do tej skrzynki.

Skrzynkę ukryłem w miejscu, gdzie w przybliżeniu przed wojną znajdował się budynek Muranowska 6. Proszę o ostrożność, ponieważ w dzień kręci się tam wiele osób, a tuż obok znajduje się przystanek tramwajowy.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Brygady odbudowy Warszawy
Obelisk upamiętniający getto
Przebieg murów getta
Logs: Gevonden 23x Niet gevonden 0x Opmerking 5x Afbeelding 5x Alle logs Galerij