Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[NORT] Głaz Ognia - OP9DQN
Właściciel: Andre0373
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-06-2021
Data utworzenia: 10-06-2021
Data opublikowania: 31-07-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 31-07-2021
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
69 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AleKwiat, iwonia1999, keram58
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Ostrówek to niewielka wieś nad Gopłem leżąca u nasady półwyspu Potrzymiech. Dostać się do niej można promem. „Rejs” to niewątpliwie największa atrakcja tego miejsca. Ale jest tutaj jeszcze, niezauważany, mijany...prawdziwy skarb! W centrum wioski, przy skrzyżowaniu dróg, na betonowym słupku zawieszona zielona tabliczka, z godłem i napisem „Pomnik przyrody”, niezbyt nachalnie wskazuje na obecność czegoś wyjątkowego. Pod  betonowym płotem  leży kamień.

Szary kamień, podobno o obwodzie 3 m, raczej mały w porównaniu z kamiennymi kolosami z niedalekich Ostrowa (głaz Piast o obwodzie 7,5 m), Brześcia (obwód 7,2 m), Lachmirowic (obwód 5,2 m). Ale kamień wyjątkowy, jedyny taki w Polsce! Kamień z głębokim rytem swastyki.

Pewnie ten, w powszechnej świadomości współczesnych, złowrogi znak sprawił, że zabytek nie jest popularny.

Nie wypada chwalić się obiektem tak niegodnie naznaczonym. A przecież jest to prawdziwy pomnik i wcale nie przyrody ale kultury! Naszej kultury!

Tak niewiele zabytków z czasów poprzedzających chrzest miejscowych Goplan zachowało się w dzisiejszym kujawskim krajobrazie. Obok grodziska w pobliskiej Mietlicy to chyba najważniejsza pamiątka tamtych odległych, tajemniczych czasów.

 

 

We wczesnym średniowieczu, przed tysiącem lat, na Gople, tam gdzie dzisiaj jest półwysep Potrzymiech była wyspa. Święta wyspa. W jej najwyższym punkcie, pośród starych olbrzymich drzew, być może wiązów (tutaj mrugam ) leżał głaz z wyrytą swastyką, znakiem ognia, znakiem słońca. Do sanktuarium, na Wyspę Bogów, płynęli na łodziach okoliczni mieszkańcy, szukający pomocy sił nadprzyrodzonych i oddający im cześć. Święte wyspy i święte góry, miejsca z natury niedostępne, przez naszych słowiańskich przodków uznawane były za święte. Dla ówczesnych mieszkańców Kujaw, wyspa na Gople z kamiennym omfalosem mogła być centrum wszechświata. Mityczny „pępek świata” (omfalos właśnie) czeka zatem na nas tuż za progiem, a właściwie burtą promu. O tym zaskakującym upodobaniu dawnych Słowian do wysp na jeziorach opowiada „Archeologia wysp”,  wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

 

 

Ale dlaczego swastyka, znienawidzony połamany krzyż?

W kulturach niemal całego globu swastyka to zawsze znak dobry. Swastyka, nazwa pochodząca z sanskrytu oznacza szczęście i powodzenie. Znak chroniący od zła, symbolizujący słońce, a czasem i księżyc; cztery strony świata a czasem jego centrum (czyli pępek)...

Znak o pozytywnych konotacjach zarówno w sztuce chrześcijańskiej jak i w religiach Indii, u starożytnych Mykeńczyków, Celtów, Germanów, Słowian Wikingów, Hindusów, Chińczyków, Indian Nawaho, Majów...

Znak uniwersalny. Nieszczęśliwie zaadaptowany przez nazistowskie Niemcy, stał się symbolem zła, które próbowało zniszczyć świat w połowie XX w.

Kamień z rytem swastyki z Ostrówka nie był dotychczas przedmiotem badań archeologicznych. Czy spoczywa na półwyspie od zawsze, czy przyniósł go lodowiec.

Czy Goplanie dostrzegli w nim moc i właśnie nad Gopłem, na wyspie, w tak niedostępnym miejscu oddawali cześć swoim bogom. A może któryś z mieszkańców pobliskiego dworu kazał przyciągnąć, znaleziony w zupełnie innym miejscu, kamień jako swoistą ciekawostkę, prawdziwą starożytność (podobnie jak jeden z proboszczów w pobliskich Kościeszkach ustawił przed plebanią kolejny niesamowity nadgoplański kamień, stelę z rytem krzyża/miecza). Pytania można mnożyć.


 

Szczęśliwie Głaz ognia, bo tak jest nazywany kamień z Ostrówka, chroniony jest nie tylko przez duchy Przodków i dawnych bogów ale przede wszystkim przez Nadgoplański Park Tysiąclecia. Zła historia XX wieku sprawiła, że nie stanie się on nigdy symbolem Parku.

A przecież Gopło to „przyroda i człowiek” jak napisali przed laty w świetnej książce archeolog Wojciech Dzieduszycki i ornitolog Michał Kupczyk. W kamieniu z Ostrówka oba te żywioły splata wyryty krzyż – swastyka.

 

Nie zapomnij spisać danych do finału

Pamiętaj że jesteś na terenie lub w pobliżu Parku Natura 2000 .

Nie śmieć Nie hałasuj. 

Certyfikaty do pobrania i wydrukowania we własnym zakresie, tutaj:

26CCF2BE-E309-D875-70EA-877A8ED79846.png

Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy