Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SAD - Chronów - kościół - OP9D1Z
Drewniane cudo na górce
Właściciel: ziellona
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-05-2021
Data utworzenia: 16-05-2021
Data opublikowania: 23-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 23-05-2021
1x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
26 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Pogórze Wiśnickie słynie z pięknych krajobrazów, skalnych grzybów i drewnianych kościółków. Znajduje się tu perła pogórza - kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Z powodu bliiskości "Leonarda" niewiele osób wie, że za górką znajduje się kościół w Chronowie. Znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej, aczkolwiek został dołączony (wraz z Brzeźnicą) w "drugiej turze". W efekcie trudno tu o tłumy. 
Położony na górce (za strażnicą trzeba  skręcić w prawo, pod górę, w kierunku cmentarza - uważajcie na zakrętach. Zaskakują:)Kilkaset metrów dalej powstał nowy kościół, ale na szczęście  nie zapomniano o "starym kościółku" - pięknie utrzymany i odnowiony, otoczony ogrodzeniem, jednakże wejść można o każdej porze. Obok kosciółka  jest duży parking, a wszystko otoczone ładnie  zadbanymi skalniakami i iglakami. Przyznaję, ten kościół zrobił na  mnie wrażenie, pomimo tego, że w  momencie zakładania kesza pogoda była raczej paskudna. I nawet porządnego zdjęcia  nie  udało mi się zrobić. 
O kościele
Zbudowany został w 1685 r. Na przestrzeni wieków ulegał kilkukrotnym przebudowom, podczas jednej z nich dokonano połączenia świątyni ze stojącą obok wieżą. Nawę i prezbiterium nakrywa wspólny dach pobity gontem, ściany oszalowane są pionowymi deskami. Hełm wieży oraz wieżyczki na sygnaturkę pokryte są blachą. Nawę główną nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe, zaś nawy boczne płaskie stropy.
Wnętrze świątyni ozdobione jest polichromią wykonaną w 1930 r. Wyposażenie pochodzi z doby baroku, uwagę zwraca ołtarz główny z obrazem Zesłanie Ducha Świętego i pięknymi spiralnymi kolumnami. Ołtarze boczne zdobią obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Serca Jezusowego. Najciekawszym zabytkiem świątyni był obraz Męczeństwo św. Kryspina i Kryspiniana z początku XVI w., przechowywany obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.
O keszu:
Miał być w końcu porządny klipsiak. Ale okazało się, że nie ma go gdzie zamontować (tak, żeby prędko nie  zniknął). Dlatego tradycyjna petka z logbookiem. Być może przy następnej wizycie zmienię formę kesza na małego klipsiaka? Ale na razie jest mikro.
Miejsce ukrycia też tradycyjne. Pod daszkiem :)
 
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy