Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Źródełko w Budzieszynie - OP9D1B
Kult Matki Boskiej Budzieszyńskiej
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-05-2021
Date created: 15-05-2021
Date published: 15-05-2021
Last modification: 15-05-2021
6x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
17 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Budzieszyn to osada związana z kultem Matki Boskiej tzw. Budzieszyńskiej. Pierwotna Zbudzisyn (od zbudzić synów), następnie Budziszyn i obecna Budzieszyn.



Istnieje kilka legend wyjaśniających cudowność tego miejsca.
Początki kultu opisuje legenda: gdy podczas jednej z wypraw grabieżczych na Mazowsze Jaćwingowie postanowili napaść nocą na polskich wojów, przeszkodził im w tym blask bijący z obrazu MB, który zbudził śpiących i oślepił zbliżających się napastników.


 Druga legenda nawiązuje do wojen szwedzkich, kiedy to odpoczywający w lesie znużony oddział wojska polskiego został wyśledzony przez Szwedów. Plan niespodziewanego napadu na wojsko polskie nie powiódł się dzięki znajdującemu się w obozie obrazowi Matki Bożej, który zajaśniał wielkim światłem, dzięki czemu wojsko polskie obudziło się i odparło atak.

Trzecia legenda mówi o tym, jak to ojciec z synem w poszukiwaniu zaginionych wołów zabłądzili w lesie. Śpiących obudził wielki blask i ryk wołów. Gdy udali się w stronę światła zobaczyli obraz otoczony jasnymi promieniami, a przy nim parę klęczących wołów. Mieszkańcy w uroczystej procesji przenieśli obraz do kościoła w Mokobodach. Jakiś czas potem obraz zniknął i pojawił się na starym miejscu i tak powtarzało się to kilka razy, aż w końcu kierując się wolą Matki Bożej zbudowano w tym miejscu kaplicę i tam umieszczono obraz, a miejscowość nazwano Budziszynem.

Tyle legendy. W miejscu cudownego objawienia powstał ołtarz polowy, obok którego wytrysnęło źródełko, z którego woda leczyła różne choroby, głównie oczu. W 1450 r. Michał Goliginowicz właściciel dóbr Wyszkowo i Mokobody zbudował kościół drewniany p.w. Matki Bożej umieszczając w nim cudowny obraz. W 1458 r. erygowano parafię pw. Najświętszej MP. Przy kościele wytyczono cmentarz, do dzisiaj stoją tam krzyże nagrobne. W 1646 r. przyłączono parafię Budzieszyn do parafii Mokobody, a w1819 r. wydano dekret zezwalający na przeniesienie cudownego obrazu MB Budzieszyńskiej do nowego murowanego kościoła w Mokobodach i w tymże roku przeniesiono drewnianą kaplicę do Jarnic koło Węgrowa, gdzie stoi do dziś. W 1874 roku Naczelnik Powiatu Siedleckiego Kaliński, prawosławny Rosjanin, doznał uzdrowienia oczu przemywając wodą ze źródełka i w podzięce wystarał się o zezwolenie na zbudowanie kaplicy, którą na miejscu poprzedniej wzniósł Jan Popowski, mieszczanin mokobodzki, umieszczając w ołtarzu kopię obrazu Matki Boskiej będącego na stałe w kościele w Mokobodach. W 1947 r. przy źródełku wybudowano grotę z kamieni polnych na wzór groty z Lourdes. Na terenie cmentarza w 1979 r. zbudowano z kamienia polnego drogę krzyżową. W latach 1986-1987 na miejscu starej zniszczonej już kaplicy zbudowano z cegły nowy kościół i wykonano kalwarię służącą przybywającym tu pielgrzymom.

O keszu: mikro w większym maskowaniu leśnym, po lewej stronie alejki. Pilnuje go Błękitna Madonna

Źródło: Tadeusz Glinka, Marian Kamiński, Marek Piasecki, Krzysztof Przygoda, Andrzej Walenciak, „Przewodnik Podlasie”, Sport i Turystyka, 1997 Internet: http://www.turystykawschodniegomazowsza.pl  http://www.parafiamokobody.pl

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Budzieszyn Madonna
Log entries: Found 6x Not found 0x Note 0x All entries