Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SAD - Krzeczów - OP9CXM
Drewniany kościół na uboczu
Właściciel: ziellona
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-05-2021
Data utworzenia: 10-05-2021
Data opublikowania: 19-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 24-10-2021
4x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
18 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Powiadają, że w wyniku tajemniczego zakładu, kościół przed którym stoicie, został przeniesiony z Łętowni. Warunkiem było, że Krzeczowianie przeniosą kościół do siebie w czasie jednej nocy. Tak mówi legenda.

Księgi parafialne zaś mówią, iż kościół został zakupiony za oszczędności życia dwóch sióstr z Krzeczowa, z zawodu szczaczek, Jadwigi i Małgorzaty. Prawdą jest, że Krzeczowianie bardzo się postarali, aby kościół przenieść dość szybko. Nie była to jednak jedna noc, a półtora dnia- ksiądz proboszcz w zamian za pomoc przy transporcie kościółka- udzielał odpustu zupełnego. Chętni do pomocy zjeżdżali się zewsząd- nawet zza Myślenic. Dzięki sprawnej pracy parafian i pomocników, kościółek zdobi do dziś Krzeczów, zaś postawiony w centrum Łętowni z fundacji Barbary Lisickiej, piękny kościół jest bodaj największym i najpiękniejszym kościołem barokowym w Beskidach.

Do Krzeczowa został przeniesiony w 1760 r. W 1793 r. dodano do niego wieżę o konstrukcji słupowej. 

Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, posiada ściany oszalowane pionowo z listwowaniem oraz dachy pokryte gontem.

W środku warto zwrócić uwagę na polichromie z XVIII w. oraz późnogotycki obraz z XVI w. w ołtarzu głównym, pochodzącym z kolejnego wieku. Obraz przedstawia MB z Dzieciątkiem, zwaną Krzeczowską. Późnogotyckie są również dwa skrzydła tryptyku z XVI w. W kościele zwraca uwagę także barokowa ambona i chrzcielnica.

Na tle innych drewnianych kościołów, jest dość typowy (jeżeli widzieliście już niejeden drewniany kościół, uznacie go za dość zwyczajny). Jednakże ma przepiękne drewniane otoczenie. To drewno czuje się wszędzie. Dzisiejsze odosobnienie Krzeczowa (droga szybkiego ruchu z Zakopanego, sprawnie go omija), jak i położenie kościoła na górce sprawia, że przenosimy się w czasie. Piękne widoki, choć nieco zasłonięte drzewa przez otaczające kościół. Kościół jest cały czas czynną świątynią.

Dzisiaj,  kiedy kesza zakładałam w terenie (maj 2021) , spotkałam tu księdza-rezydenta (27 lat był tu proboszczem, od trzech lat pomaga . Ksiądz niezwykle sympatyczny i rozmowny. Wielki lokalny patriota, potrafiący opowiadać o lokalnej historii i kulturze (od niego, lata temu, dostałam książkę Tomczyka "dzieje parafii krzeczów", na której podstawie stworzyłam ten opis. Ksiądz, jak sam twierdzi, ma czas... zatem chodzi po okolicy, poprawia, naprawia - a kościół dziś wygląda zupełnie inaczej. Otoczenie jest zadbane (tak bardzo, że  nie ma gdzie kesza załozyć, bo wydaje się, że zaraz zostanie wyrzucony jako śmieć. Naokoło kościoła, po jego zewnętrznej stronie, mnostwo krzaczków, kwiatków i iglaków. W otoczeniu znajduje się kilka pomników przyrody.

Kesz jednak znalazł swoje miejsce pod drewnianym budynkiem, naprzeciwko kościoła. Jest to najzwyklejsza petka z logbookiem. NIc bardziej wymyślnego w tym miejscu, nie miałoby racji bytu. (kościół jest monitorowany, ale kesza podejmiecie poza zasięgiem kamer).

 

Weźcie cos do pisania!

PS. Droga do kościoła prowadzi w górę. Jednak nie ma zjazdu z drogi ekspresowej (Nowa Zakopianka). Należy ten odcinek (Naprawa - Lubień) poruszać się Starą Zakopianką. 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking przy kościele
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
to tu
Miejsce idealne, ale pod obstrzałem. To nie tu.
Mega spojler :)
Wpisy do logu: znaleziona 4x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria