Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rezerwat "Dalejów" - OP9CTA
Właściciel: dziadek72
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-05-2021
Data utworzenia: 06-05-2021
Data opublikowania: 06-05-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 06-05-2021
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
31 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dzejbi, Szemkel74
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rezerwat "Dalejów" o powierzchni 87,06 ha został utworzony 16 stycznia 1978 roku w celu zachowania wartościowych drzewostanów mieszanych naturalnego pochodzenia. Jest rezerwatem leśnym objętym ochroną częściową. Osobliwością zbiorowisk leśnych rezerwatu jest modrzew polski. Bogate i różnorodne runo leśne posiada w swym składzie wiele gatunków chronionych i rzadko występujących. Rezerwat znajduje się na terenie wsi Wołów w odległości około 4 km na południe od Bliżyna. Różnica poziomów pomiędzy najwyższym punktem położonym w pobliżu tzw. „drogi górniczej” (355 m n.p.m.), a najniższym znajdującym się w północnej części rezerwatu bagnem (315 m n.p.m.) wynosi 40 metrów. Porastające rezerwat drzewostany uważane są za pozostałości dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Tworzy je głównie jodła i modrzew polski oraz buk, dąb, sosna, świerk, brzoza, jawor, osika i olsza. Wiek drzewostanów określa się od 80 do 150 lat, przy czym wiele dorodnych okazów modrzewia, a także jodły, buka i dębu osiągnęło 180 i więcej lat, oraz rozmiary drzew pomnikowych. Osobliwością przyrodniczą rezerwatu jest modrzew polski rodzimego pochodzenia, odnawiający się z samosiewu i stanowiący gatunek główny lub domieszkowy. Odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym, znakomitą jakością drewna i gonnością strzały. W rezerwacie rośnie bardzo ciekawy okaz świerka wężowego. Występuje tu także świerk kolumnowy (odmiana świętokrzyska). Podszyt stanowią głównie grab, dąb, buk, jarzębina, kruszyna, trzmielina, brzoza, osika, bez czarny i koralowy. W bogatym runie można spotkać gajowca żółtego, dąbrówkę rozesłaną, szczawik zajęczy, siódmaczka leśnego, fiołka leśnego, wietlicę samiczą, zawilca gajowego oraz wiele gatunków chronionych i rzadkich, w tym: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, storczyk plamisty, podkolan biały, kosaciec syberyjski, bluszcz pospolity, konwalia majowa, liczydło górskie, widłak jałowcowaty i wiele gatunków mchów. Świat zwierząt jest bardzo zróżnicowany. Bogaty jest również świat owadów. Obok pospolitych chrabąszczy, cetyńców, korników i smolików spotkać tu możemy takie gatunki jak: jelonek, kozioróg dębosz, rohatyniec nosorożec, pazie królowej i żeglarz oraz rusałki i mieniaki. Spośród płazów i gadów można spotkać traszki, rzekotkę drzewną i rzadką już ropuchę zwyczajną oraz jaszczurkę żyworodną i zwyczajną, padalca, zaskrońca i żmiję zygzakowatą. Ptaki reprezentują jarząbek, dzięcioł czarny, trójpalczasty i zielony, pliszka górska, kowalik, kukułka, raniuszek, sikora czubatka i modra, sójka i inne. Ssaki tu występujące to: łasica, kuna leśna, kret, jeż, koszatka, ryjówka aksamitna i liczne gatunki nietoperzy.

Na terenie rezerwatu usytuowany jest pomnik przyrody „Piekło Dalejowskie”. Tworzą go liczne formy skalne: ścianki, małe urwiska, progi, stoły i bloki skalne o wysokości od 1 do 4 m. Występują one w kilku grupach w pasie o długości około 130 m i szerokości około 30 m. Skałki zbudowane są z piaskowców dolnotriasowych, tworzą grupy oddzielone od siebie szczelinami o szerokości od 1 do 2 m, nabierającymi cech korytarzy.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy