Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
TK#13 Cmentarz choleryczny w Cesinie - OP9CQ2
Via Regia Przeworsk
Eigenaar: JohnyLambada
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-04-2021
Gemaakt op: 02-05-2021
Gepubliceerd op: 14-05-2021
Laatste verandering: 14-05-2021
15x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
28 x Bekeken
9 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

  W cykl keszów Geościeżki "Trakt Królewski / Via Regia Przeworsk" wplatają się także historie, o których przypominają pewne miejsca. Wplatają się one przez wzgląd na bezpośrednie sąsiedztwo do drogi Św. Jakuba. Tutaj, gdzie jesteśmy obecnie, znajduje się miejsce przypominające nam o epidemii cholery w XIX w. To właśnie w tym miejscu pochowani zostali mieszkańcy okolicznych miejscowości zmarli na tę straszliwą chorobę. Pamiątką tamtych czasów jest wysoki betonowy krzyż z Jezusem ukrzyżowanym. 

 

  Od zawsze ludzkość obcowała z przeróżnymi wirusami i bakteriami, które wywoływały wiele epidemii. Odkąd człowiek stąpa po świecie po dzień dzisiejszy tak wielkich klęsk było bardzo wiele. Przygotowując tego kesza chcę przybliżyć sytuację jaka panowała w XIXw. na świecie, w Polsce, a wreszcie na ziemiach przeworskich. 

 

      W XIXw. ludzkość raz po raz poddawana została próbom poprzez różne choroby, które mroziły ludziom krew w żyłach, a także przez głód.

W tamtym czasie człowiekowi, niezmiennie od kilku wieków, towarzyszyła i spędzała sen z powiek dżuma. Śmiertelne żniwa zbierał w parze z głodem tyfus. Jednak w największe przerażenie wprawiała cholera, która nie była przejściowym niebezpieczeństwem, a długofalowym i bardzo śmiercionośnym. Pojawiała się i znikała równie szybko, a kolejny jej atak następował po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Cholera była zarazą obecną w wielu częściach świata. 

      Osoby chore poddawano brutalnym i bezskutecznym próbom leczenia, a Ci, którzy ustrzegli się trafienia w ręce medyków, próbowali wyleczyć się na własną rękę przy pomocy kamfory, czosnku, oparów octu czy też płonącej smoły. Uczeni prowadząc badania nad nową chorobą zauważyli, jak ważna jest czysta woda, która w owych czasach używana przez ludzi była jakości skrajnie przeciwnej. 

      Cholera podobnie do dżumy charakteryzuje się nagłym atakiem na organizm i prawdopodobieństwem 50/50, że nawet w ciągu kilku - kilkunastu godzin powoduje śmierć i może dopaść każdego człowieka. Chory widzi co dzieje się z jego ciałem, dostaje napadu biegunki i wymiotów, twarz i kończyny sinieją. W ten sposób cholera wielokrotnie dziesiątkowała świat w XIXw.

      Zaraza, o której mowa, to tzw. zaraza podróżująca. Tutaj także występuje podobieństwo do dżumy. Najwcześniejsze obserwacje cholery pochodzą z początku XIX stulecia z Indii, skąd wleczona była dalej na cały glob.

Do Warszawy dotarła w roku 1831. Została przywleczona do Polski przez rosyjskie wojsko, które wysłano do stłumienia powstania listopadowego. 

Na ziemi przeworskiej pierwsza epidemia cholery trwała od lipca do sierpnia 1831 roku. Zabrała ze sobą wiele dusz. Ciała zmarłych składano w zbiorowych mogiłach umiejscowionych za miastami i wsiami, a miejsce pochówku oznaczone było krzyżem. Podobnych miejsc - cmentarzy epidemicznych, w okolicy Przeworska jest wiele. Z tego czasu pochodzi właśnie ten cmentarz epidemiczny w Cesinie, który przedstawić chcę Tobie zakładając tę skrzynkę. Kolejna epidemia cholery na przeworskich terenach pojawiła się w czerwcu i lipcu 1855 roku.

 

 

O keszu:

Kesz to mikro pojemnik po filmie fotograficznym zamocowany za pomocą magnesu bardzo nisko . Zawiera tylko logbook, zabierz coś do pisania. 

 

 

PROSZĘ O UWAŻNE PODEJMOWANIE KESZA

ZRÓB WSZYSTKO TAK, BY GO NIE SPALIĆ! :)

 

ZNALAZŁEŚ / AŚ? GRATULUJĘ

ZOSTAW GO, PROSZĘ, TAK JAK POWINIEN BYĆ UKRYTY :)

 

W PRZYPADKU ZAGINIĘCIA PROSZĘ NIE REAKTYWOWAĆ, JA SIĘ TYM ZAJMĘ 

 

KESZUJ BEZPIECZNIE!

I BAW SIĘ DOBRZE :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
Logs: Gevonden 15x Niet gevonden 0x Opmerking 1x Alle logs